Irma kasırgası 295 kilometre hızla karaya ulaştı

ABD ve Karayip adaları Harvey fırtınasının yaralarını sarmaya çalışırken, Irma kasırgası Atlas Okyanusu'ndan karaya ulaştı. Irma kasırgası, Karayipler'in kuzeyindeki adaları vurmaya başladı. Kısa sürede 5. kategoriye ulaşan kasırga nedeniyle pek çok noktada olağanüstü hal ilan edildi. Fransa’nın denizaşırı topraklarından Kuzey Amerika Kıtası Karayip Denizi içinde bulunan adalarında Irma kasırgası nedeniyle 2 kişinin öldüğü belirtildi.

Ulusal Hava Dairesi, 5. kategoride yer alan ve rüzgar hızı saatte 295 kilometreyi bulan Irma kasırgasının Karayipler'in kuzeyinde etkili olmaya başladığını açıkladı.

"SERT VE ACIMASIZ"

Tarihteki en şiddetli kasırga olarak kayıtlara geçen Irma, Karayiplerdeki iki adayı vurdu. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Irma’nın etkilerinin “sert ve acımasız” olabileceğini belirtirken, Fransa Denizaşırı İller Bakanı Annick Girardin, kasırga nedeniyle şu ana kadar iki kişinin öldüğünü ve iki kişinin de ağır yaralı olduğunu duyurdu. Açıklamada, 2 kişinin de ağır yaralı olduğu belirtilerek, sayının artabileceği ifade edildi. Hükümetin acil durum planı devreye soktuğu, hasarlı bölgelere ulaşılamadığı için hasarın boyutunun belirlenemediği kaydedildi.

Saatte 295 kilometre hıza ulaşan Irma kasırgası, Karayiplerdeki St. Martin ve St. Barts adalarında etkili oldu. Irma kasırgasının yol açtığı şiddetli yağışın, Virgin Adaları'nı ve Porto Riko'nun kuzeydoğu sahillerini vurmaya başladığı bildirildi.

Yetkililer zararın büyüklüğüne dair henüz resmi bir açıklama yapmazken, Fransa Denizaşırı İller Bakanı Annick Gardin St. Martin ve St. Barts adalarında şu ana kadar iki kişinin öldüğünü ve iki kişinin de ağır yaralı olduğunu duyurdu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise İçişleri Bakanı Gérard Collomb’u toplantıya çağırarak, Irma’nın etkilerinin “sert ve acımasız” olabileceğini bildirdi.

Yarısı Fransa yarısı Hollanda topraklarına ait St. Martin adasında yaklaşık 75 bin kişi yaşıyor. Fransız adası sayılan St. Barts’da ise 9 bin kişinin yaşadığı tahmin ediliyor.

SEL BASKINLARINA NEDEN OLDU

Karayipler'in kuzeyindeki adalara ulaşan Irma kasırgası, geçtiği adalar boyunca evlerin hasar görmesine ve sel baskınlarına neden oldu.

1928 YILINDAN BERİ İLK KEZ

ABD Ulusal Hava Dairesi, Guadeloupe, Porto Riko ve Florida'da 1928 yılında meydana gelen ve toplam 2 bin 748 kişinin ölümüne neden olan San Felipe kasırgasından bu yana Porto Riko'nun Irma büyüklüğünde bir kasırga görmediğini açıkladı.

Porto Riko Valisi Ricardo Rossello, "En kötüsüne hazırlanmak zorundayız. Aksi takdirde bu, yıkıcı olabilir" dedi.

6 AY ELEKTRİK KESİNTİSİ OLABİLİR

Porto Riko elektrik dağıtım şirketi, altyapının kasırgadan çok kötü etkilendiğini belirterek, bazı yerlerde dört ila altı ay boyunca elektrik kesintisi yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Fırtına öncesinde bazı mahallelerde gün ortasına kadar 285 binden fazla haneye elektrik verilemeyeceği, 4 bin 500 kişinin su kesintisi yaşayacağı bildirilirken, yaklaşık bin kişinin geçici olarak sığınaklara yerleştirildiği kaydedildi.

Öte yandan Atlantik Okyanusu'nda şimdiye kadar görülen en şiddetli kasırgalardan biri olan Irma, geçtiği Barbuda Adası'nda yaşayan yaklaşık bin 700 kişiyle iletişimin kopmasına yol açtı.

TELEFON HATLARI KESİLDİ

Porto Riko, Dominik Cumhuriyeti, Haiti ve Küba'ya ilerleyen bir rotaya sahip kasırganın gözünün Barbuda Adası'nın üzerinden geçtiği sırada telefon hatlarının kesildiği belirtildi.

TRUMP, ACİL DURUM İLAN ETTİ

ABD Başkanı Donald Trump, hafta sonu Florida'ya ulaşması beklenen Irma nedeniyle Florida, Porto Riko ve Virgin Adaları'nda acil durum ilan etti.

Bahamalar Başbakanı Hubert Minnis de hükümetin, kasırga nedeniyle güneydeki adaların zorunlu tahliyesi talimatı verdiğini söyledi.

Minnis, Irma'nın, Mayaguana, Inagua, Crooked, Acklins, Long Cay ve Ragged adaları için ciddi tehdit oluşturduğunu söyledi.

HARVEY KASIRGASINDA 66 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ

Geçen hafta ABD'nin Teksas eyaletini etkisi altına alan Harvey kasırgasında 66 kişi yaşamını yitirmişti.

Yüz binlerce abonenin elektriksiz kaldığı, köprüler ve yolların hasar gördüğü kasırgada tahmini zararın 150 milyar dolar olduğu ifade ediliyor.

(AJANSLAR)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Siz batılı ülkelerin tankı, uçağı, bombası, topu ve tüfeği varsa; yüce Allah'ında doğal afeti var. Hadi durdurun da görelim. Rabbim sen İslâm alemi için her şeyin hayırlısını nasip eyle.
Ne atom nede hidrojen bombası sadece kainatın tek hakimi YÜCE RABBİMİZİN ilahi gücü,durdddurmaya ne kalkan nede herhanki güç yeter.azanlara azap bir şekilde musallat olur,işte böyle
Allah zulüm yapanları da görür
bu insan düşmanlarına bomba atmaya gerek yok. ALLAH mazlumlar adına cezalarını veriyor.
avrupa sömürge kanlarıyla bu hale geldi artık yok edillecekler. gargat ağaçları malesef avrupada yetişmiyor..
DOĞAL AFETTE ALLAH ADINA PAY ÇIKARANLARI KINIYORUM
ad kavmi de kasırgadan helak olmuştu...
Diğer Haberler