İsrail Başbakanı Netanyahu'yu çıldırtan açıklama

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, İsrail ve Filistin arasında iki devletli bir çözümden başka bir yol olmadığını söylemesi, Tel Aviv'de büyük bir hayal kırıklığına yol açtı.

İsrail Başbakanı Netanyahu'yu çıldırtan açıklama

ABD'nin dünya gündemine oturan; Birleşmiş Millletler Genel Kurulu'nda (BMGK) İsrail lehine değil de çekimser oy vermesi, Washington ve Tel Aviv arasında büyük bir gerilime yol açtı. Son olarak ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin iki devletli çözüme destek vermesi, İsrail'i kızdırdı. Washington'dan gelen açıklamayı kınayan İsrail Başbakanı Netanyahu, Kerry'yi takıntılı olmakla suçladı ve hayal kırıklığına uğradıklarını söyledi.

NETANYAHU: KERRY'NİN AÇIKLAMALARI DENGESİZ VE SAPLANTILI

Netanyahu'ya göre, Kerry'nin açıklamaları dengesiz ve saplantılı. Yazılı açıklama yapan Netanyahu, "Kerry önyargılı. Yahudi yerleşimlerini takıntı haline getirmiş durumda" dedi.

KERRY TEL AVİV'İ UYARMIŞTI

Kerry, iki devlet esasına dayanan İsrail-Filistin barış anlaşmasının tehlikede olduğunu belirterek dün akşam Tel Aviv'i uyarmıştı. BMGK'da verdikleri oyu savunan Kerry, şu ifadeleri kullanmıştı:

"İki devletli çözüm, İsrailliler ve Filistinliler arasındaki adil ve kalıcı bir barışa ulaşmanın tek yoludur. İsrail'in bir Yahudi devleti ve demokratik bir devlet olarak geleceğini sağlama almanın tek yoludur. Bu gelecek şimdi tehlikede. Dostlar birbirilerine zor gerçekleri söylemelidirler ve dostluklar karşılıklı saygı gerektirir. Uygulanabilir iki devletli çözümün gözlerimizin önünde yıkılmasına izin verirsek İsrail'i hakkıyla savunamayız ve koruyamayız."

Kerry ayrıca İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun söylemleri ile eylemlerinin uyuşmadığını da ifade ederek "İki devletli çözümden yana olduğunu söylüyor ancak İsrail tarihinin en sağcı hükümetine Başbakanlık ediyor" dedi.

FİLİSTİN'DEN JET AÇIKLAMA: BARIŞ MÜZAKERELERİNİ YENİDEN BAŞLATMAYA HAZIRIZ

Filistin lideri Mahmud Abbas ise, Kerry'nin sözlerinden sonra barış müzakerelerine hazır olduğunu duyurdu. Yazılı bir açıklama yapan Filistin lideri, "İsrail'in Doğu Kudüs dahil Yahudi yerleşim birimlerinin inşasını durdurması ve karşılıklı imzalanan anlaşmaları uygulaması durumunda barış müzakereleri yeniden başlatmaya hazırız" ifadesini kullandı.

TRUMP İSRAİL'İ SAVUNDU

Yaklaşık 20 gün sonra ABD'nin yeni başkanı olacak Donald Trump ise, İsrail'e desteğini Twitter mesajlarıyla gösterdi.

Göreve başlayıncaya kadar Tel Aviv'in dayanmasını isteyen Trump, İsrail'in 'hor görülmesi ve saygısızlığa uğramasına' izin vermeyeceğini söyledi.

Geçen hafta BMGK'da alınan karar, İsrail'in derhal ve tamamen işgal altındaki Filistin topraklarındaki tüm yerleşimlerini durdurmasını istiyor. Doğu Kudüs'ü de kapsayan karara göre, İsrail'in yaptığı evlerin yasal dayanağı yok. Mısır tarafından önerilip geri çekilen tasarı, ardından birkaç farklı ülke tarafından BMGK'ya sunuldu. ABD, her zaman yaptığı gibi veto etmek yerine bu kez çekimser kalınca tarihi karar çıkmış oldu.

1967'den beri İsrail işgali altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs, 140 ayrı yerleşim bölgesi bulunuyor. Söz konusu bölgelerde, 500 bine yakın Yahudi yaşıyor.

KERRY NE DEMİŞTİ?

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Filistin sorunun tek barışçıl çözümünün iki devletli sistem olduğunu söylemişti. Bu çözümün artık tehlikede olduğunu söyleyen Kerry, eğer sorumlu taraflar harekete geçmeye yanaşırsa İsrail - Filistin sorununun çözülmesinin mümkün olduğunu ifade etmişti.

BMGK'nın İsrail'in yerleşimleri durdurması gerektiği yönündeki kararına İsrail hükümetinden gelen tepkiyi de eleştiren Kerry, tıpkı ABD'nin kendilerinden önce gelen yönetimlerinin yaptığı gibi kendi değerlerine uygun bir karar aldıklarını savunmuştu. John Kerry, oylamadaki hedeflerinin iki devletli sistemi korumak olduğunun altını çizmişti.

Şu andaki fiili durumun tek devletli sisteme ve kalıcı işgâle doğru gittiğine işaret eden Kerry, "Barış ihtimalinin kayıp gittiğini izlerken vicdanımız rahat bir biçimde hiçbir şey yapmadan, hiçbir şey söylemeden duramayız" demişti.

BMGK'nın İsrail'e yönelik kararına karşın İsrail hükümeti yerleşimlerin süreceğini ifade etmiş, BMGK'yı barışı bozmakla suçlamıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 3 yorum
Bu Israilden Nefret ediyorum....Solcusunun Sagcisinin herkesin dusmani Solcu Deniz Gezmiste gitmis bunlara karsi Savasmis Filistinde Dindarlarda Savasmis Ulkuculerde ..Butun pislikleri bunlar baslatiyor .
Bütün dünya başta ABD Türkiye'ye düşmanlık yaparken, akıllı olup Türkiye-Rusya ittifakına İsrail'ide çekmenin tam sırası. Akıllı olmaz isek üstümüze fena çökecekler. Bırakın Kardeşim Filistin davasını savunmayı yıllardan beri Türkiye'ye ne katkısı oldu?Zararından başka. Zamanında sırf avrupa ve amerikanın gözüne girmek için Yaser Arafat denen ... "Türkiye Kıbrıs'ta İşgalcidir." Demedi mi? Biz Filistinin kardeşi değil miydik o zaman ? Yeter artık az ülke menfaatlerini düşünerek hareket edin.
galiba son seçimde yahudiler trumpu desteklemiş. gider ayak hayırlı bir söz söylemişler.
Diğer Haberler