İsrail: Esad ordusunun elinde daha tonlarca kimyasal silah var

İsrail silahlı kuvvetleri, Suriye'de 90'a yakın kişinin bir kimyasal saldırıda ölmesinden yaklaşık iki hafta sonra, Cumhurbaşkanı Beşar Esad'ın ordusunun elinde hâlâ birkaç ton kimyasal silah bulunduğunu söyledi. İsrail gibi saldırıdan Suriye ordusunu sorumlu tutan pek çok ülke arasındaki Fransa, dün bu konuda sahip olduğu kanıtları yakında açıklayacağını söylemişti.Dün İsrailli gazetecileri bilgilendiren üst düzeyli bir İsrail istihbarat yetkilisi Esad'ın elinde birkaç ton kimyasal silah kaldı.

İsrail: Esad ordusunun elinde daha tonlarca kimyasal silah var

Bu bilgiyi Reuters'a bir İsrailli subay verdi. Bazı İsrailli gazeteler, açıklamayı yapan istihbaratçının, kimyasal silah miktarını üç ton olarak belirttiğini söylediler.

ABD ve Rusya'nın öncülük ettiği bir anlaşmayla Suriye 2013 yılında elindeki kimyasal silahlarını imha etmeyi kabul emişti.

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liebermann 6 Nisan'da Yedioth Ahronoth gazetesinde, "saldırının doğrudan Esad tarafından planlandığından ve emrinin verildiğinden yüzde 100 emin olduğunu" söylemişti.

"SARİN VEYA SARİN BENZERİ BİR MADDE"

Kimyasal Silahların Engellenmesi Örgütü'nün (OPCW) İngiliz heyeti, OPCW Genel Direktörü Ahmet Üzümcü'nün yapılan analizlerin "sarin veya sarin benzeri bir maddenin kullanıldığını gösterdiğini" söylediğini dün açıkladılar.

Esad ise geçen hafta Han Şeyhun kasabasına yapılan saldırı için sorumluluk kabul etmiyor ve 2013 yılındaki anlaşmayla elindeki tüm kimyasal silah stoklarını teslim ettiğini iddia ediyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
sende yok mu?? diye sormazlar mı?? sormazlar işte. bu düzen böyle.
israil senin elinde kimyasal madde veya silahı yokmu
İSRAİL ABD AKP AYNI ŞEYİ SÖYLÜYOR...ŞAŞIRDIK MI HAYIR....
@sahipcikalimdedeye akparti kadar başına taş düşsün;İNŞAALLAH!!!
iyide bu kadar yalan olur mu. Esad yönetiminin ve Suriye'nin kimyasal silah üretecek gücü var mı. Dünyanın en büyük kimyasal üreticisi sen ve senin ortak ülkelerin değil mi. Tonlarca kimyasal silah var ise şayet yine siz oraya götürmüşsünüzdür. Aynısı Irakta var diyerek parçalamak adına yapmadınız mı elinize ne geçti. Yine aynı senaryo afganistan da var vur. ırakta var vur, mısırda var vur, libya da var vur iranda var vur. İyide Rusya da var kimyasal silah vursana, çin de de var vursa na niye vuramıyorsun. Bu dünyanın en tehlikeli toplumu siz ve size hizmet edenlerdir..
Kendilerinde yokmu? Saddama da ABD aynısını dedi israil tasdik etti AB inandı sonuçta nerede saddamın kimyasal silahları nerede ırak demokrasisi,ırak müzelerinin servet silah yalan demokrasi yalan müze yağmalama gerçek israilin ekmeğine kukla müslüman devletlerce yağ sürülmesi gerçek.
aynı seneryolar önce afganistan sonra ırak şimdide suriye ayıp beya
b.kunu çıkarttınız dünyaya sığamadınız bee
Ulen dünyanın canına okudunuz gözünüzü yoprak doyursun.Saddamıda aynı yalanla yediniz.
saddam için de demişti kimyasal silah ve füzelere sahip diye ama hiçö bir şey olmadığı çıktı. şimdide süriye için diyorsun eğer süriyenin belki de süriyede kimyasal silahları atan sensin israil nerden biliyoruz. ispatın var mı atmadığına dahil
VARSA SİZİ VE ABD Yİ BAŞTA YOK ETSİNLER.
pis siyonist canileri,sizin silahlarınız,her gün kan kusuyor,işgalci vahşi batının konvansiyonel silahları zavallı ortadoğu kafirlerinin elinde,insan kıyımı yapıyor!!!Irak'ı Böyle İşgal edttiniz,sıra esedin caniliği ile iyice ezilmiş suriyede,amma yedirmeyeceğiz!!!
e vurun eadası sadamı vurdunuz olmıyan kimyasal için bu kaçıncıyı patlatı niye vurmuyorsunuz anca konuşun iki yüzlü batı
kendi elinde nükleer bomba var suriyenin kimyasalından rahatsız.
Bütün müminlerin kanını akıtan israildir.Ortadoğuyu kan gölüne çeviren israildir.Bütün bu vahim olayları ne için mi yapıyor derseniz? Dicle ve fıratı içine alan büyük bir israil devleti kurmak için.Rabbim bunları emellerine ulaştırmazsın.Ortadoğuyu darmadağın eden israil ve amerikayı perişan eylesin.Amin
Kardeşim Müslümanın müslümana yaptığına ettiğine bir bakın bu coğrafyada israil babanızın oğlumu? Ne bekliyorsunuz anlamıyorum
Hep aynı numara Irak'ta da vardı, ama galiba problem onlarda değil bizde biz birbirimize düşman oldukça, birbirimizi yedikçe bu Emperyalistler bu filimleri hep çevirecek 100 yıl önce de aynıydı şimdi de aynı
Diğer Haberler