İsrail ezan yasağını resmen onayladı

İsrail'de ezanın belli saatlerde hoparlörle okunmasının yasaklanmasına ilişkin kanun tasarısı mecliste (Knesset) yapılan ilk oylamada kabul edildi.

Knesset'teki Arap milletvekilleri, oylama sonucunun açıklanmasıyla birlikte tekbir getirerek tepkilerini ortaya koydu.

Oylamanın ardından kürsüye çıkan Arap milletvekili Ahmed Tiybi, "Ezan namaz çağrısıdır. (İsrail Başbakanı Binyamin) Netanyahu ve onun aşırı sağcı destekçilerine rağmen bu topraklarda yankılanacaktır." dedi.

Tasarının yasalaşması ve uygulamaya geçirilmesi için Knesset'te iki ayrı oturumda daha kabul edilmesi gerekiyor.

EZAN YASAĞI

Kamuoyunda "ezan yasağı" olarak adlandırılan kanun tasarısı "beş vakit ezanı kapsayacak" şekilde geçen aylarda da gündeme gelmiş ancak İsrailli siyasetçiler, Yahudilerin Kutsal Cumartesi (Şabat) günlerinde ve diğer bazı ritüellerinde çaldıkları şofarın da yasaklanma riski nedeniyle tasarıya karşı çıkmıştı.

Bunun üzerine, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrailli siyasetçilerin bu kaygısını giderecek şekilde yasanın yeniden düzenlenmesi için çalışma başlatmıştı.

Söz konusu yasa tasarısı Netanyahu'nun talimatı doğrultusunda, ezanın 23.00 ile 07.00 saatleri arasında hoparlörlerden okunmasını yasaklayacak şekilde yeniden düzenlendi.

Tasarının yasalaşarak yürürlüğe girmesi halinde "sabah ezanının hoparlörlerden okunması yasağına" uymayan camiler hakkında, bin 200 ila 2 bin 600 dolara varan para cezaları verilebileceği belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
İyi olmuş. Müslüman olmayan insanları neden gece uyandırıp rahatsız ediyorsunuz ki ?
@pranis Doğru yolu bulsunlar diye.
Bu haberi okuyunca aklıma akıl hastası kadir mısıroğlunun "keşke yunan savaştan galip gelseydi bu sayede hilafet kaldırılmaz namaza ezana el uzatılmazdı" demesi geliyor. Atatürk ne yaptı diyenlere bak bunlar güncel cevaplardır. Atatürk bize ulusal bağımsızlık ve egemenlik verdi de sen hayatını dinini bağımsız şekilde yaşadın.
işte kurtuluş savaşının M.kemal Atatürkün ve silah arkadaşlarının bize bıktığı ezan sesi eğer onlar olmasalardı bugün burda bu güzelim ülkede bu ezan sesini duyamazdınız ve bu güzel dini yaşayamazdınız adınız ve dininiz ne olurdu bilienmez ey yobazlarrr
@serenatzey Allah'ın dediği olur.
Haberi nası okuyosunuz anlamıyorum,ezanın yasaklandığı nerde yazıyor ? sadece gece 11 ve sabah 7 arasında hoporlörle okunması yasaklanmış,yani çıplak sesle o saatlerde okumak serbest.
Diğer Haberler