İsrail güvenlik güçleri 5 Filistinli öldürdü

İsrailli yetkililer, güvenlik güçlerine saldırmaya çalışmakla suçladıkları beş Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı. Ölen Filistinlilerden ikisi 15, biri de 17 yaşında. İsrail polisine bıçak çektiği belirtilen bir Filistinli kadın da ağır yaralı.

İsrail güvenlik güçleri 5 Filistinli öldürdü

İsrailli yetkililer, güvenlik güçlerine saldırmaya çalışmakla suçladıkları beş Filistinlinin öldürüldüğünü açıkladı. Ölen Filistinlilerden ikisi 15, biri de 17 yaşında.

İsrail polisine bıçak çektiği belirtilen bir Filistinli kadının da ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldığı haber veriliyor.

Bu olaylarda ölen ya da yaralanan İsrailli yok.

İsrail ordusuna göre ilk olay Batı Şeria'danın kuzeyinde, Cenin'de meydana geldi.

Ekim'den bu yana 172 Filistinli öldü

İki Filistinli çocuğun geçen araçlara taş attığı, ancak içlerin birinin olay yerine gelen İsrail devriyesine tüfekle ateş açtığı belirtildi.

Askerlerin ateşe karşılık vermesi sonucu çocukların öldüğü kaydedildi.

Filistin Sağlık Bakanlığı, ölen iki çocuğun da 15 yaşında olduğunu açıkladı.

Daha sonra bir başka Filistinlinin, Batı Şeria ile Beytüllahim sınırında görev yapan bir İsrail polis memuruna bıçakla saldırmaya çalıştığı açıklandı.

Bu kişinin de vurulduğu belirtildi. Filistin Sağlık Bakanlığı öldürülen Filistinlinin 17 yaşında olduğunu duyurdu.

Yine Pazar günü El Halil'de İsrail polisini bıçaklamaya çalıştığı belirtilen bir Filistinli kadının vurulduğu belirtildi. Hastaneye kaldırılan kadının durumunun kritik olduğu açıklandı.

Son olay ise Kudüs'ün merkezinde yaşandı. İsrail polisine saldıran iki silahlı Filistinlinin güvenlik güçlerince öldürüldüğü açıklandı.

Ekim ayından bu yana 172 Filistinli öldürüldü. Bu kişilerin çoğunun İsrail güvenlik güçlerilerine saldıran çocuk yaştaki Filistinliler olduğu belirtildi.

'Orantsız güç' suçlaması

Bu saldırılarda 26 İsrailli, bir Amerikalı, bir Sudanlı ve bir Eritreli öldü.

AFP ajansı, "Bazı uzmanlar, şiddetin yeniden tırmanmasını İsrail işgalinin sürmesine, Batı Şeria'da Yahudi yerleşimleri inşasına, barış sürecinde hiç ilerleme olmamasına ve Filistin liderliğinin parçalanmış bir yapısı olmasına bağlıyor" dedi.

Orantısız güç kullandığı suçlamalarını reddeden İsrail ise Filistin liderliği ve medyayı şiddet kışkırtıcılığı yapmakla suçluyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
ALLAH[CC.] ŞEHİT OLAN FİLİSTİNLİ DİN KARDEŞLERİME RAHMET ETSİN.
israil lanetli ülke kahrolasınız inşallah.şu bizim güneydoğuda özgür değiliz diyen köpekler görüp utansın bu lanetioğulları saldırma ihtimali var diye kadın bıçak çekti diye sudan sebepler uydurup insan öldürüyorlar südü bozuk KAHPELER.
nerdesin BM nerdesin avrupa
nerde oneminitçi ler de hadi biriniz çıkıp israili protesto etsin
ne güzel diyor davutunoğlu kılıçdaroğlu safını belli et diye akape safını belli et filistinden yanamısın yoksa israildenmi iki taraflı oynama bak herkez saflarını belirledi kimi ışidin yanında kimi suriyenin biz kimin yanındayız birde akape halkın yanındamıyoksa sahtekarın yobazın hırsızln yolsuzluk yapanın yobazın yanındamı onuda çok merak ediyorum para sayanlar sıfırlayanlar altın kaçakçıları avro sıfırlayanlar hangi saflarda
Diğer Haberler