İsrail'den ABD'ye sert tepki

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, İsrail-Filistin sorununa ilişkin açıkladığı çözüm önerisine tepki gösterdi.

İsrail'den ABD'ye sert tepki

İsrail Başbakanı Netanyahu, "Kerry, Yahudi yerleşim birimleri konusunda takıntılı olduğunu ortaya koydu." ifadesini kullandı.

Netanyahu'nun ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Kerry'nin konuşmasında, Filistinlilerin bir Yahudi devletini hiçbir şekilde kabul etmemelerinin temel sebeplerine yer vermediği belirtildi.

"Kerry'nin konuşması İsrail karşıtlığıdır. Tıpkı Kerry'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Kuruluna sunduğu karar gibi." ifadelerine yer verilen açıklamada, "Kerry, yaptığı konuşmada Yahudi yerleşim birimleri konusunda takıntılı olduğunu ortaya koydu." değerlendirilmesi yapıldı.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, bugün yaptığı açıklamada, iki devletli çözümün, İsrailliler ile Filistinliler arasında adil ve kalıcı barışı sağlamanın tek yolu olduğunu vurgulayarak, "Birleşmiş Milletlerdeki oylama, iki devletli çözümün korunmasıyla ilgiliydi ve biz de bundan dolayı destek verdik." demişti.

İsrail'in, işgali altındaki Filistin topraklarında yasa dışı tüm yerleşim faaliyetlerini "derhal ve tamamen" durdurmasını içeren karar, cuma günü 14 oyla Birleşmiş Milletler Güvenlik Kurulunda kabul edilmişti.

BM Güvenlik Konseyinden bu kararın geçmesinde, şimdiye kadar İsrail'e yönelik eleştirilerin karşısında duran ve 2011'de İsrail'in yasa dışı yerleşim birimlerini kınayan karar tasarısını veto eden ABD'nin ilk kez çekimser oy kullanması etkili olmuştu.

Okuyucu Yorumları 5 yorum
İt, it'i ısırmaz.
amerika israilin elinde. bu site bile israilin elinde
yiyin birbirinizi
Obama yönetiminin gitmesinin arefesinde israil karşıtı söylemleri, trampın israile desteginin artacagına işarettir. Bu hamle yahudi işgalini meşrulaştırma planıdır.. Boşuna heveslenmeyin
AMERİKA'NIN İSRAİL'İ ASLA GÖZ ARDI EDECEĞİNİ DÜŞÜNMEK EN BÜYÜK SAFLIK OLSA GEREK...HER ŞEY DANIŞIKLI DÖVÜŞTEN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR.
Diğer Haberler