'İsrail'in bağımsız Kürdistan'a ihtiyacı var'

İsrail merkezli Begin Sadat Stratejik Araştırmalar Merkezi uzmanı Edy Cohen, 'İsrail'in bağımsız Kürdistan'a ihtiyacı var' başlıklı yazısında, İsrail’in 'bağımsız Kürdistan’ı desteklediğini yazdı. Edy Cohen, "Son zamanlarda Suudi Arabistan'dan Kürdistan'a beklenmedik bir destek geldi. Bu destek Katar'ı destekleyen Türkiye'den alınan bir intikam olabilir” ifadelerini kullanan Cohen, İsrail’in de Suudi Arabistan gibi 'bağımsız Kürdistan’ı destekleyeceğine dikkat çekti.

'İsrail'in bağımsız Kürdistan'a ihtiyacı var'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani’ye yakınlığıyla bilinen Rudaw’da, dikkat çeken bir yazı kaleme alındı. İsrail merkezli Begin Sadat Stratejik Araştırmalar Merkezi uzmanı Edy Cohen, 'İsrail'in bağımsız Kürdistan'a ihtiyacı var' başlıklı yazısında, İsrail’in 'bağımsız Kürdistan’ı desteklediğini yazdı.

'1.DÜNYA SAVAŞI'NDA KÜRDİSTAN KURULAMAMASININ NEDENİ, ATATÜRK'TÜ'

IKBY'de 25 Eylül’de gerçekleştirilmesi planlanan referanduma dikkat çeken Cohen, "Referandum, yüz yıllık hayalleri olan bağımsız Kürdistan devletini gerçekleştirmek için Irak Kürtlerinin ilk fiili adımı olacak” dedi. Birinci Dünya Savaşı sonrasında Batı’nın Kürdistan vaadini hatırlatan Cohen, “Birinci Dünya Savaşı'nda sonra kazanan güçler, Kürtlere bağımsızlık sözünü verdi ancak bu söz yerine getirilmedi. Temel sebep ise yeni Türkiye'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'tü" diye yazdı.

'SUUDİ ARABİSTAN'IN, KATAR'I DESTEKLEYEN TÜRKİYE'DEN İNTİKAMI: KÜRDİSTAN'A DESTEK'

"Son zamanlarda Suudi Arabistan'dan Kürdistan'a beklenmedik bir destek geldi. Bu destek Katar'ı destekleyen Türkiye'den alınan bir intikam olabilir” ifadelerini kullanan Cohen, İsrail’in de Suudi Arabistan gibi 'bağımsız Kürdistan’ı destekleyeceğine dikkat çekerek şöyle dedi: "İsrail’le ilgili, her ne kadar resmi olarak büyük bir sessizlik olsa da, Orşelim'in bağımsız Kürdistan devletini destekleyeceği konusunda şüphe yok. Üç yıl önce Başbakan Binyamin Netanyahu, İsrail'in Kürtlerin otonomiye sahip olduğu bölgede bağımsız bir devleti destekleyeceğini belirterek, ‘Bizim, Kürtlerin bağımsızlık arzusunu desteklememiz lazım’ demişti. Netanyahu, Tel Aviv'de Ulusal Güvenlik Enstitüsü'nde yaptığı bir konuşma sırasında bunları söylemişti.”

'İSRAİL, KÜRDİSTAN'DA ÜS KURMALI'

İsrail’in IKBY'de askeri üs kurulması gerektiğini de ifade eden Cohen, şöyle devam etti: "İsrail için hem ekonomik hem de güvenlik açısından Kürdistan devletini desteklemek kendi çıkarınadır. Suriye ve Irak'taki cihatçı milislerin hareketlenmelerini sınırlandırmak için Orşelim'in Kürdistan'daki gelişmelerde rol üstlenmesi lazım. Bu yüzden Kürdistan'dan gelecek peşmergelere eğitim vermesi, İsrail ordusunun yararınadır. Bunun da ötesine giderek, Kürdistan'da askeri üs kurulabilir ve bu sayede Kürdistan devletini koruyabilirler. Bunların yanı sıra, bağımsız Kürdistan devleti, zamanında Irak devletinin, mal varlıklarına el koyarak gönderdiği Yahudilerin dönmesini sağlayabilir. Bu gelecekte Araplarla yapacağı barış anlaşmasında İsrail'in konumunu güçlendiriyor."

İran, Türkiye, Irak ve Suriye’nin 'bağımsız Kürdistan’a karşı olduğunu yazan Cohen, yazısının son bölümünde şöyle yazdı: “Trump yönetimi de referandumu, bağımsızlığı Irak'tan ayrılmasını desteklemeli. Çünkü bu gelişmeler bölgenin tamamının çıkarına olacak. Kürtlerin devleti olmalı, bu ne kadar erken olursa o kadar iyi. Uluslararası toplum sadece Filistin devletini değil Kürdistan'ın bağımsızlığını da desteklemeli.”

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 50 yorum
Ben bunu yıllardır söylüyorum. Ki bilmeyende yok. Siz bunu Barzani'yi kırmızı halı serip karşılayana ve bayrağını dalgalandırana söyleyin. Yine kandırıldık demezlerse tabi!
@feerganiiiiiii_2017 Kardeşim dediğin dogru diyelim tutuculukta master yapmış İsrail'de neden Atatürk heykeli büstü var ? Atatürk'ü sevmeselerdi ışık hızında yıkarlardı o büstü yahudiler sen rahat ol.Kandırılmaya devam et
@omurkardes38 Ne sacmaliyorsun evladim? Su sizin saçma sapan konuyu saptırıp başka dallara atlamanıza şaşırıyorum. Pakistan, Bangladeş, Meksika, Makedonya, Peru, Japonya, Azerbaycan, Kazakistan, Turkmenistan, Şili, Kırgızistan vs bu ülkelerde de mevcut heykelleri ve isimi. Yok yanı konumuzla alakası Ne? Partizanligin dibine vurup nasıl hatayı bile savunuruz diye saçmalayıp komik duruma düşmek icin para mi alıyorsunuz siz? Destekledikleriniz kandırılıyor ve bunu dile getiriyor ama savunması size düşüyor. Savunduklarınız Allah peygamber değil hatalarını da kabul edip sorgulayın. Gunahi yok!
@omurkardes38 ömür bey Atattürkün üstünün bulunması Atatürkü sevdikleri anlamına gelmez; atatürkü anlamak anlamına gelir. tayyip erdoğan yahudi locasından ödül aldı ve onların hem cübbesini giydi hem kepini takdı. tayyip erdoğana verdikleri ödül tayyip erdoğanı sevdiklerinden dolayı değil; daha bunu görmeden hemen atatürk düşmanlığınızı ön plana çıkartıyorsunuz. Atatürk olmasaydı ne olurdu biliyormusun? bunu eğer babaannen yada anneanen yaşıyorlarsa sor anlatsınlar sana; bugün ırakta 300 000 nin üzerinde gayrimeşru çocuk olduğunu biliyormusun. abd li conilerin tecavüzlerinden haberin varmı?
@feerganiiiiiii_2017 Git ingilizlere sor bakalım Atatürk nasıl biri biri de kötü desin bakalım.
Saydığın ülkelerle alakalı degil bu haber asıl sen sacmalıyorsun kardeşim.Bak yukarda israil diyor bende israil üzerinden yürüdüm konuyu saptıran bizzat sensin .
@feerganiiiiiii_2017 suudiler bizim din kardeşimizdir, yapmaz onlar öyle şey inanmayın ey müminler ! bunlar hep kafir batının ve israilin oyunları ! içimize nifak tohumları serpmeye çalışıyorlar, elhamdülillah hepimiz müslümanız, olmaz öyle şey, yalandır, fitnedir, fesattır, inanmayın mümin ve mümine kardeşlerim...
@omurkardes38 sadece israilde yok 70 80 ülkede var öyle bir insan olki düşmanın bile takdir etsin. Sizi ipleyen yok öyle bi haldesiniz
ATATÜRK Dünya üzerine öyle bir lider gelmedi ki 1000 yıldır.
@sen_baskasin45 iyi hoşta bu kadar da abartmayın... 1.Dünya savaşından önceki osmanlı topraklarına bakın birde kurtuluş savaşından sonraki.. En azından Musul, Kerkük, Batı Trakya, Batum vb.. yerler masaüstünde alınabilirdi, savaşta kazandığımızı masaüstünde kaybetmişiz..
@sen_baskasin45 he ona sebep dedelerin anadolu da di mi?
@sen_baskasin45 dur biraz ... sallama !
@ayberk_ankebut_1985 19Mayıs 1919 da bu dediklerinin hiç biri bizde değildi ve Osmanlı döneminde kaybedilmişti.Bu tarihte ülkemizin ne kadarı işgal altında idi kim kurtardı biraz kitap okursan inşallah anlarsın....
@ayberk_ankebut_1985 oda birşeymi 2bin önceki topraklarımıza bakın bide osmanlı topraklarına yabancı karılara kızlara düşünce kaybetmişiz.
@ayberk_ankebut_1985 Az önce baktım sevrden sonra bir tek ankara ve çevresini bırakmışlar??? Hayırdır bunu da mı yalanlayıp çamur atacaksın. Allah'ın yobazı.
@ayberk_ankebut_1985 Ankara civarında bir bölgeye sıkışmış,her tarafın işgal altındayken,padişahın bile ingiliz gemisiyle kaçmışken masaüstünde sana kim verecek oraları...cumhuriyete çamur atmaya kalkmayın..senin anlı şanlı osmanlın ingiltereye iki savaş gemisi sipariş verip,ingiltere karşısında savaşa girdikten sonra o gemileri isteyecek kadar acizdi ve battı..,atatürk diye bir adam çıkıp hiç olmazsa anadoluyu temizleyip milleti toparladı.işin özeti budur...
Türkiyenin Dış politikası Atatürkün sağlam temeller üzerine kurduğu Cumhuriyetin en sağlam kuruluşu idi .ne yaptılar kuruluşun liyakatlı insan yetiştiren kurumlarını deforme ettiler oralardan gelecek liyakatlı insanların yerine imam ordusu doldurdular bu imamlarda bu arap ülkelerinin mollalarına benzeyerek bir birleri arasında devlet ilişkisi değil molla fitne ve fesatlığıyla uğraştıkları için milli politika falan kalmadı hele bu işin başındakilerde o zengin mollalığa özenince sonuç - eksi + sonsuz sonsuz sorun haline geldi mutluluklar Türkiyem
israil daha büyük bir eve çıkmaya hazırlanıyor kekolarda kebdilerine destek verildiğini zannediyor durum budur enselerini gördüklerinde istekleri olur:-)
@alpata2 Keko senin babandır denyo,bir milleti aşağılayarak yorum yapamazsın.
Türkiyenin baştan beri Suriye ye karşı tavır alması yanlıştı. Bir Irak tecrübesi yaşadık ama bundan ders çıkaramadık. suriyenin savaşa girmedi ve savaşı kaybetmesi demek Suriyeden 4 tane devlet çıkması demek. bunlardan birisi sınırımızda kürt devleti. Bunu sokakta insanlarımız gördü devleti yönetenler göremedi. Şimdide çırpınıp duruyoruz.
TAHRİF ETTİKLERİ TEVRATTA; NİL NEHRİ İLE FIRAT NEHRİ (GÜNEYDOĞUMUZ) ARASINDA BÜYÜK İSRAİL KRALLIĞI KURULMASI EMRİ" Nİ YERİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYOR BOPCU BARZANİ... BARZANİ AİLESİNİN YARISI İSRAİLDE HAHAM, YAZIN GOOGLEYE GÖRÜN..... DÜNKİ TOPRAKLARIMIZ OLAN BÖLGELERE BAK.... ANADOLUYA SIKIŞIRSAN BÖYLE OLUYORMUŞ DEMEK. 100 YIL ÖNCEKİ TOPRAKLARIMIZI GERİ ALMALIYIZ... TÜRKE KALKAN ELLER KIRILMALIDIR. "BAŞBUG TİMURLENG"
Bize zafer diye yutturulanların altından böyle bir çıban başı çıkacağı belliydi.. !!!!
SUUDLAR ABD NİN FİNOSU OLACAK DEMEKTİR.
@anka_anka1234 zaten finosu olmuşlar olacağı mı kalmış
BAŞINDAN BERİ YAHUDİLER BÜYÜK İSRAİL'İ KURMAK VE TOPRAK ALMAK İÇİN ORTA DOĞUYU KARIŞTIRMADILAR MI? ARAP COĞRAFYASI HER ZAMAN U DÖNÜŞÜ YAPAR, BİZ ONLARI TARİHTEN BİLİYORUZ DA, YARIN ELLERİNDEKİ TOPRAKLAR FİLİSTİN GİBİ GİDİNCE KİME YALVARIP ETEK ÖPECEKLER.YOKSA ORADA OLAN BÜTÜN TEZGAHIN BAŞ AKTÖRÜ NE ABD NEDE DİĞER ÜLKELER İSRAİLDİR. AMA BU DÜNYANIN SONUNU GETİRİR.
elbette israil destekleyecek arzı mevuy u gerçekleştirmek istiyolar zayıf kürdistanın işgali kolay olur ama türkiye zor olur o yüzden parçalıyolar işte bunlar israilin tevrataki yazılan ları gerçekleştirme projeleri hepsi suriye ırak hepsi aynı proje
İsaril gece kondudan villaya taşınıyor zaten istediği buydu yıllardır ABD yi de bunlar yönetiyor Tramp denilen sadece bir kukla.Ah ah Kürtler kaşıntınız büyük o İsaril sizi Filistinliden daha beter edecek ama sınırdan kaçak Ülkeniz olmayacak Türkiye size kapıları kapatacak fareler gibi gebereceksiniz.
TSK DERHAL AFRİNE GİRMELİ BÜTÜN DÜNYA TSKNIN AFRİNE GİRMEMESİ İÇİN ELİNDEN GELENİ YAPIYOR BİZİMKİLERSE SAFTİRİK SAFTİRİK GÜNÜ BİRLİK SİYASET YAPIYOR
ALIN İÇİNİZE SOKUN ŞİMDİ SUDİLERİ.TARİH BOYUNCA BİR KEZ OLSUN BİZ TÜRK ULUSUNUN NE ZAMAN YANIN DA DURMUŞ Kİ ARAPLAR ŞİMDİ DURACAK.YILLARCA HAYKIRDIK ARAPLARIN TOPUNDAN BİZLERE ASLA FAYDA OLMAZ DİYE AMMA MAALESEF Kİ BİRİLERİ BİZLERİ ARAPLAŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR.BİZ TÜRK TÜRK ULUSU OLARAK BU BEYNİ OLMAYAN ARAPLARA DEFALARCA ABİLİK EDELİM DEDİKÇE BİZLERİ HEP ARKADAN HANÇERLEDİLER.BİR KERE ADAM OLSALAR ULAN BİRİBİRİNİ KATLEDERMİ MÜSLÜMAN İNSAN ULAN HEMDE DİN ADINA KATLEDİYORLAR.UYANALIM VE KENDİMİZE GELELİM.BİRDE TÜRK ULUSUNUN KENDİNDEN BAŞKA DOSTU OLMUYOR OLAMADI VE OLAMAZZZZ.
bunu söylemenize gerek yok.açık açık pkk'yı tır tır son teknoloji silahlar veriyorsunuz.maddi manevi her anlamdada destekliyorsunuz.ortadoğu ne kadar parçalanırsa ne kadar savaş olursa bölgede israilin lehinedir
Kürdistan kurulsun, ilk tanıyan devlet bizimkiler olur. 1948 de İsrail'i yalakalık olsun diye ilk tanıyan devlet biz olduğumuz gibi.
ATATÜRK ÜN DEVLET ADAMLIĞINA SÖZ SÖYLEYENLERİN ÇOK SAMİMİ SÖYLÜYORUM HAYATINDA OKUL MEDRESE GÖRMEMİŞ KİTAP OKUMAMIŞ KİŞİLERDİR ..OKUYUPDA UNVAN SAHİBİ OLMUŞ İSE MESELA AKADEMİSYEN PROF DOÇEN VS ÜNVANLI KİŞİLERSE İNANIN BOŞA OKUMUŞ ,AKÜ SEVİYESİ DÜŞÜK ,TAHSİL CEHALETİ ALIR ....BAKİ KALIR DEYİMİNE EŞİTTİR..ŞİMDİ sorarım..ATATÜRK NASIL BİR DEVLET ADAMI..CEVABI NI BEN VERECEM..1000 YILDA BİR GELEN REALİST KARAKTER YAPISI SARSILMAZ DEVLET CİDDİYETİ VE NİTELİĞİ İLE MÜKEMMEL ZEKİ İLERİ GÖRÜŞLÜ VATANI VE MİLLETİ İÇİN CANINI ORTAYA KOYAN ,BAŞARININ KENDİSİ,İLKELERİ İLE BUGÜNLERE MESAJ GÖNDEREN BİRİYD
100 YIL ÖNCE KATEKULLİYLE ÇALINAN TOPRAKLARIMIZI GERİ ALACAĞIZ DEFOLUP GİDİN TOPRAKLARIMIZDAN
Adam gerçekleri en doğru sekilde yazmıs Kürdistan na izin vermeyiz diyor bizimkiler kuruldugu ana ABD Almanya İsrail oraya askeri üst kuraçak sen ne yapabilecen ? Kıbrıs savasını unutmuyalım Türk askeri oraya ayak bastıgında İngilizler anında oraya göstermelik üst kurup Türklerin kople orayı almasını engellediler bisey yapabildikmik hayır aynı taktik üzerinden devam ABD ye yeni somurge çakal devlet lazım suanda bütün pilanlar bunun üzerine
İsrail in nesini biliyorsunuz da ülkemize karşı bir hareketini yine hükümete yaslıyorsunuz ?!! Söyleyin yazın görsün herkes o çok bilen akademisyenler falan chp li geçinenler yazsın gördün herkes !! Bir taraf olunacaksa bir ülkede önce devletinin tarafı olacaksın. Seçilmişe yardım edeceksin. Bu kaderdir. Şimdi Yahudilik ve İsraili işlerden zerre bilgisi olmayanlar yine atıp tutuyor :)) örneğin acaba bu açıklamayı yapanlar FERİSİ midir ? Yoksa SADUKİ mi ? İsrail in kaç planı var ?! Biraz araştırın ey boş bomboş çene yapanlar. Bakınız mesela İncil Elçilerin İşleri Yuhanna dan okuyun bakalım :))
alpata2ye katılıyorum.Abdnin amacı,bu bölgede kürt devleti kurarak ülkemizi bölmek ve eğer kurabilirse kürt devletini israilin kucağına atmak.İsrailin''vaat edilmiş topraklar''hayalini gerçekleştirmek.Bu bölgedeki tüm terör örgütlerini abd kurmuş ve eğitmiştir.Şimdi de silahlandırıyor.Türkiye'nin kürt devleti kurulmasına karşı çıkacağını,gerekirse bunun için savaşacağını biliyor.Ama önce Türkiye'nin gardını düşürmesi gerek.Bunun için de yıllardır pkkyı destekliyor.Gezi ve 15 Temmuz olayları da buna dahildir.Tabii daha öncekilerde.Başaramayınca,şimdi de Katar üzerinden araplarla savaştıracak.
ATATÜRK ü o pis lağım ağıziniza almayin bizim yobaz arap sevdalilari bakin görün bunlardan düşmanliktan başka bişey gelmez sırf peygamber efendimiz arap diye bu pislikler sevilmez aklinizi başınıza alin.
KÜRDİSTAN KURULACAK, SONRA YAHUDİLER DİYECEK Kİ, BU ZAMANA KADAR SİZİ ABD ÜZERİNDEN BİZ BESLEDİK, SİLAHI BİZ VERDİK, SİZ NEYLE TOPRAK ALDINIZ, SİZİN AĞA BABANIZ BİZİZ DİYECEKLER. ONLAR ONU DEMEDEN TÜRKİYE KENDİNE RESMİ BİR MUHATAP BULUR VE IRAK TARAFINDAN GELEN BİR PKK HAREKETİNDE BİR GECEDE BAĞIMLI-BAĞIMSIZ NE KADAR IRAK TOPRAĞI VARSA ALIR.
Suudi Kralı öldüğünde yas tutmayan kendilerine yalakalık yapıp ülkesinde yas tutturan zadi muhtereme sormak lazım.
bölgede güçsüz küçük bölgeler küçük devletçikler kurup sonrasında askeri operasyonlarla o ülkeleri alıp topraklarına katma politikası. devletçikler kolay yutulur. sonra bu toprakları birleştirip daha büyük devlet kurulur veya var olan devlete dahil edilir. yeni devletin adı ya israil yada abd olur. senaryo böyle.
TABİ İHTİYACI VAR KÜRDİSTANI İSTEDİĞİ GİBİ OYNATIR
AKP nin dış politikadan anlamadığının NET DELİLİDİR bu. Mavi marmara katliamından dolayı TC.İSRAİL ile anlaşmayacaktı.İSRAİL bu hadise ile dünyada KATİL ve TERÖRİST DEVLET olması tescillenecekti.AKP SURİYE meselesinde ta baştan yanlış yaptı ve yapmaya devam ediyor.
senaryoyu ben tamamlayayım , 50 yıl sonra aramice yazılı bir tablet bulunur ondan sonra aslında kürtler yahudilerin göç eden kollarından birinden türemiştir diye tez ortaya atılır sahte kanıtlarla 3 fransız, 2 kanadalı , 7 alman eserler yazar, hop tombala birleştir parçaları işte büyük israil devleti oluşur , ermenistana kadar uzanan mezopotamya toprakları dahil heryer israile kalır.Suriye olur siron devleti , ırak olur babillion devleti mutlu son şalom şallom şemamey şallom
@sinyorjack_2017 Atatürk düşmanları da belki uyanır ama yok ya uyanmazlar onlar:)
Arkadaş bağımsız KÜRDİSTAN'ı Müslümanı,yahudisi,hristiyanı,budisti destekliyor ama 1000 yıldır kardeş olduğumuz iddia edilen beraber savaşlarda can verdiğimiz Türkler desteklemiyor bu nasıl bir şeydir...
İNGİLİZLER BİRİNCİ DÜNYA SAVAŞINDAN SONRA ARABİSTANIN YÖNETİMİNİ BİRÇOK AŞİRET DURURKEN NEDEN SUUD AŞİRETİNE VERDİLER? İŞTE SUUD KABİLESİNİN AMERİKAN VE İNGİLİZ SEVDASI BURADAN GELİYOR...
DÜNYA TÜRKLERİ VE GERÇEK MÜSLÜMANLAR BİRLEŞMEDİĞİ SÜRECE KAFİRLERİN BU OYUNLARI ASLA SON BULMAZ . BİR OLUP BU DEYYUSLARIN BAŞINA BALYOZ GİBİ İNMEK GEREK BAŞKA TÜRLÜ OLMAZ
Sizin derdiniz belli. Bölge iyice karışsın, her parçalanan ülke güç kaybetsin İsrail kazansın ve vaad edilen topraklara çöksün. Onun bunun veya bir başkasının hiç önemi yok. destek verip kullandıklarınız nasıl olsa elinizde. Amacınıza ulaştıktan sonra onlari da sindirim yok edersiniz. Kahrolsun Abd kahrolsun İsrail....
Türkiye nin Filistinde Mahmut Abbas lı El Fetih yerine Hamas ı desteklemesi lazım ve Suudilerede İran Katar destekli yanlarındada Rusya ve Çin destekli bir koalisyonla karşılık vermeli bu bölgede fazla olan lar var belliki kendilerini dünyanın yöneticisi zannediyorlar ama izin verildiği kadar onların hükmü bazen güçsüz görülen ler güçlüdür bazende tersidir buna siz karar verirsiniz kim güçlü kim güçsüz diye güçte çalışan beyinlerde başlar
KÜRTLERİ BU KADAR BASKILAR ALTINDA TUTARSAN. OLACAĞI BU. ABD ve israil sahip çıkar.
Diğer Haberler