İtalya Başbakanı'ndan referandum yorumu

ABD Başkanı Donald Trump'ın, İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile birlikte Beyaz Saray'da düzenlediği ortak basın toplantısında, Türkiye'de geçen Pazar günü yapılan halk oylaması gündeme geldi. İki lider ülkeler arası ilişkiler, IŞİD ve teröre karşı işbirliği gibi konularda açıklamaların ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gentiloni bir gazetecinin "Sayın Başbakan, Avrupa kıtasında demokratik değerlerden söz ettiniz.

Bu bağlamda, Türkiye'deki referandum sonuçlarından kaygılı mısınız? Bu konuyu Başkan Trump ile görüştünüz mü?" sorusunu "Türk referandumunu not etmemiz gerekir" diye yanıtladı. Gentiloni, "Oylamanın nasıl yapıldığına ilişkin tartışmaları bir yana, Avrupalı liderlerin bu oylamayı not ettiklerine inanıyorum. Sonuçlar, Türk hükümetinin özellikle de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçmenlerin neredeyse yarısının başka türlü görüş bildirmelerine karşı yaklaşımlarına bağlı. Kucaklayıcı bir yaklaşım mı olacak yoksa çatışmacı bir yaklaşım mı? Bu çok önemli olacak bizim için de Avrupa Birliği (AB) için de" dedi.

Türkiye ile İtalya'nın Atlantik İttifakına üye olduklarını ve ülkesinin Türkiye'nin savunmasına önemli katkı sağladığını belirten Gentiloni "Çok önemli olan başka bir şey de temel ilkelere saygı göstermek.

İki ülke arasında önemli bir iş birliğinin gerekli olduğuna inanıyoruz. Bu işbirliğinin, Türkiye'de geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan İtalyan gazetecinin serbest bırakılmasını sağlamasını istiyoruz" dedi.

DHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 26 yorum
Sizemi kaldi turkiyenin referandum sonucu siz kimsinizki bizi degerlendirecek. Turk milleti kendini yonetenleri degerlendirir.
lyasa11 Niye siz Hayırcıların gizli yerlerde mühürü eline alarak veya silah gölgesinde Hayır oyu bastığını gördün mü
@reccak mal hangı gerızekalı hem calıp heme vıdeoya cekecek sonrada basına vercek.bhu kadarmı grızelaısınız sızya.
@elyasa11 sanamı kaldı surıye
@erkan_3361 Sana Malı demem mala ayıp etmiş olurum beyniniz olmadığından onu bile iştirak edemiyorsunuz. MAL
bunlar tayibi tehdit ediyorlar santaj yapıyorlar seçim vereferandumlarda yapılan hilelerle ...malli olarak rıza zarap dosyası ile KORKARIM İSTEDİKLERİNİDE ALACAKLAR.... 1 - TÜRKİYE AYALETLERE BÖLÜNECEK 2 - KIPRISTA TAVİZ VERİLECEK 3 - YUNANIN İŞĞAL ETİĞİ 18 ADAYA SES CIKARMIYACAK 4 - SURİYEDE VE İRAK TA KURULACAK KÜRT DEVLETİNE SES CIKARMIYACAK
@eksisu 5- ATMAK BELEŞ NASIL OLSA SALLAMAYA DEVAM EDİYOZ , 6- İLK DÖRT MADDEKİ YAZDIKLARIMI YERSENİZ.. 7- YEMEZSENİZ GARGARAYA YAPARSINIZ ..... :)
@eksisu belliki kiliçdaroglu seni fena kandirmiş emin olki bunlarin hiç biri olmayacak
Boşunamı başkanlığı soktular..
@aymet_74 SALAK bunların % 80 i oldu bile !!!3-4 sene içindede geri kalan % 20 si gerçekleşir...
@eksisu ne içtiğine dikkat et burada yorum okuyanlara yazık..
Al sana başkanlık...
yüzde 26 ile başkan olana adam yüzde 51 le başkan olan adamı ezemez.ezdirmeyiz.
söylem başka eylem başka olursa ne olacak
AB HAKLIDIR.YÜZDE 51 BUNU ANLAYAMAZ.
Yskyi ele geçiren Tayyip .Seçimlerin manası var mı artik
Hem demokrasi özgürlük derler, sonuçlar açıklanınca kendi istedikleri olmayınca türlü bahaneler uydururlar, haksızlık derler. Sözde bağımsız dedikleri gözlemciler bile PKK gibi eli kanlı bir terör örgütünün sevdalısı ve alenen avrupa pkk yı terör örgütü olarak görmüyor diyor. Asıl bu tepkileri onlara bizim vermemiz gerekiyor.
bizde muhalefet akıl hocalığını sizden aldığı sürece,ne !kanunlarımızda nede yaşantımızda huzurve güven kalmaz.pkk nın himayesi siz değilmisiniz,ırakta ,libyada,suriyede halkı galyana getiren radikal uclara destek veren siz değilmisiniz.şimdi çıkıp akkaşık rolüne bürünüyorsunuz.avrupa kapılarında 54 yıldır bekletilen bu süre zarfındada sömürülen ülke biziz.
@fikret503 sanki soryu fetöcu yada chpkk lı sormuş
@erdoganpolat34 BEN CHP Lİ DEGİLİM AMA CHP KADAR BAŞINIZA TAŞ DÜSSÜN ŞU MÜBAREK CUMA GÜNÜ İŞLLH ALLAH BELANI VERSİN
ABD açıkladı biz tebrik etmeidk diye ama yandaş medya hep bir ağzıdan abd tebrik etti yazdı.İyi niyet felan yok yalanlar dolanalr ve pempe tabloların ardındna bataklık kokusu geliyorTürkiye önü alınamaz maceralara girmek üzere savaşta dahil bu senaryoya
iki kişiden biri evet dedi diğeri hayır, ysk eveti kabul etti, ileride seçilecek başkan halkın yarısını temsil etmiş olmayacaktır
@reccak lan beyinsiz adamın evet bastığı pusula nasıl bi pusula..? Yalnızca evet yazan yani hayır olmayan,yani geçersiz bi pusula..Her partiden en az bie sandık görevlisi,en az iki müşahit,en az bir bina sorumlusunun olduğu yerde oy çalınabilir ya da böyle bir pusula kabul edilebilir mi..? SEN OLMAYAN BEYNİNİ OLDURMAYA ÇALIŞ
@yersoyersoy lan kıt beyinli iki kişiden biri evet veya hayır demiş görmedin ADAM oturmuş elinde mühür evete basıyor. Adamlar Egede çalışıyor Memleketlerinde adlarına oy kullanmışlar SEN O FINDIK KADAR BEYNİNLE KENDİ KENDİNE AKIL VER
her parti kolları sıvasın 2019 daki seçime hazırlansın.liderini yetiştiremeyen avucunu yalasın,boş lakırdı yapsın ülke düşmanlarına çanak tutsunn..adamsınız daa sizdee
yahu biz avrupadaki hiç bir seçim hakkında tek kelime yorum yapmıyoruz,ama elin oğlu bizim neyimiz varsa karışma ihtiyacı hissediyor,bu ne yazıkki içimizdeki ihanet şebekelerininde çabaları ile oluyor.
Diğer Haberler