İtalya'dan WhatsApp'a 3 milyon euro'luk 'dayatma' cezası

İtalyan Rekabet ve Piyasa Kurumu, WhatsApp'ın Facebook tarafından satın alınması sonrası kullanıcıları, kişisel bilgilerini Facebook'la da paylaşmaya zorladığı gerekçesiyle cezalandırılmasına karar verdi. WhatsApp'tan yapılan açıklamada kararı inceledikleri ve İtalyan yetkililerle işbirliği içinde çalışmaya devam edecekleri belirtildi. WhatsApp 2014'te Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınmıştı.

İtalya'dan WhatsApp'a 3 milyon euro'luk 'dayatma' cezası

Rekabet kurumu, kullanıcıların, kişisel bilgilerini Facebook'la da paylaşmazlarsa WhatsApp'ı kullanmaya devam edemeyeceklerine inandırıldığına ve böylece bilgilerini paylaşmaya zorlandığına hükmetti.

WhatsApp'ın kullanım koşullarını yenilemesi sonrası İtalya'da 2016'da tüketici haklarının ihlal edildiği iddiasıyla iki ayrı inceleme başlatılmıştı. Bu incelemelerin sonunda, uygulamanın kullanıcılara yeni hizmet koşullarını "dayattığı", ayrıca kullanıcı sözleşmesine şirketin tek taraflı olarak değiştirebileceği "haksız" maddeler koyulduğu belirlendi.

'İTALYAN YETKİLİLERLE İŞBİRLİĞİ İÇİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Rekabet ve Piyasa Kurumu bu nedenlerle WhatsApp'ın 3 milyon euro ceza ödemesine karar verdi. WhatsApp'tan yapılan açıklamada kararı inceledikleri ve İtalyan yetkililerle işbirliği içinde çalışmaya devam edecekleri belirtildi. WhatsApp 2014'te Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınmıştı. Bu satış işleminin ardından Almanya da geçen yıl Facebook'a, WhatsApp'ta kayıtlı kişisel verileri kullanma yasağı getirmişti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
şimdi watsapp instagramda cep tel numaralarınız kayıtlı mı kayıtlı ,face bunu stedi istedi çoğu vermedi ama bu şekilde herkesin evinin adresine kadar biliyorlar.paylaşımlarınız aile fotolarınız herşey sizin için delil niteliğinde ,şantaj yapmak için malzeme bunlar..mesela kadın çıplak foto paylaşıyor yüzü gözükmüyor intstagram biliyor kardeşim senin adresini sen ne salak şeysin diyesim geliyor..
Diğer Haberler