Katar Emiri Al Thani Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Twitter'dan teşekkür etti

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Thani, Twitter hesabından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a videolu bir mesajla teşekkür etti. Hatırlanacağı üzere Cumhurbaşkanı Erdoğan da yaptığı açıklamada, beş Arap ülkesinin diplomatik ilişkilerini kestiği Katar'a verdikleri her türlü desteği sürdüreceklerini ifade etmişti. Öte yandan Türkiye'den kargo uçaklarıyla gönderilen gıda ürünleri Katar'a ulaşarak raflardaki yerlerini aldı. Bu gelişme marketlerin sosyal medya hesaplarından duyuruldu.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Thani, resmi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yayınladığı video ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek de bu mesajı retweet ederek takipçileriyle paylaştı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: KATAR'A DESTEĞİ SÜRDÜRECEĞİZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, beş Arap ülkesinin diplomatik ilişkilerini kestiği Katar'a verdikleri her türlü desteği sürdüreceklerini açıkladı.

Körfez ülkelerinin Katar'a yönelik yaptırımlarını tamamen kaldırmaları gerektiğini söyleyen Erdoğan, "Mazlumun yanında olmaya devam edeceğiz" dedi.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Mısır ve Yemen, "terörizme destek çıktığı" suçlamasıyla Katar'la ilişkilerini kesme kararı almıştı.

AKP İstanbul İl Başkanlığı'nın düzenlediği iftar programında "Kardeş kavgasının kazananı olmaz" diye konuşan Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Şimdi biz aç veya susuz veyahut da Katar'daki kardeşlerimizin yanında olmak, onlara gıda yardımında bulunmak, onlara gıda ihraç etmek, ilaç vesaire ihraç etmekten dolayı rahatsız olanlar var. Kusura bakmayın, biz Katar'a her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.

"Katar'da çeşitli hizmetlerle ilgili kurulmuş vakıfları terör örgütü olarak ilan ediyorlar, olmaz böyle bir şey. O vakıfları ben de tanıyorum ve ben de biliyorum. Katar'ın bugüne kadar teröre destek verdiğine şahit olmadım."

ERDOĞAN: AMBARGO TAMAMEN KALDIRILMALI

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Körfez ülkelerine Katar'a yönelik yaptırımlarını hafifletmeleri çağrısı yaptı.

Tillerson, "bu blokajın insani sonuçları" olacağını söyledi. Washington'da konuşan Tillerson, "Gıda eksikliği olduğunu, ailelerin zorla parçalandığını ve çocukların okullarından alındığını görüyoruz" dedi.

İftar programında konuşan Erdoğan Tillerson'ın bu açıklamasını hatırlatarak, ambargonun hafifletilmesi değil "tamamen kaldırılması" gerektiğine dikkat çekti.

Erdoğan, "Bu akşam Amerikan Dışişleri Bakanı bir açıklama yaptı, Ben diyorum ki bu tamamen kaldırılmalı, kardeşler arasında bu olmamalı. Özellikle Suudi yönetiminden bir ricam var: Siz körfezin en büyüğüsünüz, en güçlüsüsünüz. Siz düşmanlıkların değil, özellikle siz orada kardeşliğin baş tacı olmalısınız" dedi.

KATAR İLE SAVUNMA ANLAŞMASI

Erdoğan konuşması sırasında Türkiye'nin olası bir gıda krizine karşı görüşmeler yürüttüğü Katar'a Türk askerinin konuşlandırılmasına yönelik kanun tasarısına da değindi.

Tasarı, Çarşamba günü Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'ndakabul edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzaladığı tasarı, Cumartesi günü resmi gazetede duyurulmuştu.

Erdoğan "Savunma sanayiyle ilgili biz Katar'la anlaşmayı bugün yapmadık ki, Katar'la bizim bu anlaşmayı yapmamız 2-3 yıllık bir süreçtir ve o günden bugüne parlamentomuzdan bunu yeni geçirme durumunda kaldık. Şimdi ben sesleniyorum Körfez'deki dostlarımıza: Amerika'nın Katar'daki üssü sizi niye rahatsız etmiyor? Orada başka ülkelerin üsleri de var, onlar sizi niye rahatsız etmiyor?" diye konuştu.

Bahreyn'in Dışişleri Bakanı Halid bin Ahmed bin Muhammed Al-i Halife'nin de Cumartesi günü Ankara'ya gelmesi bekleniyor. Al-i Halife'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya gelerek, bölgedeki gelişmeleri konuşacağı belirtiliyor.

NE OLMUŞTU?

Pazartesi günü Suudi Arabistan, Mısır ve Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) dahil beş Arap ülkesi Katar ile diplomatik ilişkilerini kestiğini açıkladı.

5 Körfez ülkesi Katar'ı; Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) ve El Kaide dahil çeşitli militan grupları destekleyerek "bölgeyi istikrarsızlaştırmakla" suçladı.

Katar'ın ayrıca Müslüman Kardeşler'e verdiği desteğe de dikkat çekildi.

Doha yönetimi ise suçlamaları reddetti.

KATAR'DA TÜRKİYE DUYURUSU: ANONSU DUYAN MARKETE KOŞTU

Suudi arabistan'ın başını çektiği bazı Arap ülkelerinin uyguladığı siyasi ve ekonomik ambargonun ardından Katar, alternatif olarak Türkiye'den gıda ürünü almaya başladı.

MARKETLERİN SLOGANI: TÜRKİYE'DEN HAVA YOLUYLA GELEN ÜRÜNLER

Türkiye'den kargo uçaklarıyla gelen tavuk, yumurta, süt ve yoğurt gibi ürünlerin ulaştığını sosyal medya hesaplarından halka duyuran marketler, raflardaki Türk ürünlerinin altına da "Türkiye'den hava yoluyla gelen ürünler" diye yazdı.

TÜRK ÜRÜNLERİNİN ÖNÜNDE YOĞUNLUK

Doha'daki Al Meera marketler zincirinin sosyal medya hesabından yaptığı duyurunun ardından şehirdeki birçok markette halk Türk ürünlerinin olduğu rafların önünde yoğunluk oluşturdu.

"DUYURUNUN ARDINDAN MÜŞTERİLER TÜRK ÜRÜNLERİNİ TALEP EDİYOR"

AA muhabirine konuşan marketin çalışanları, duyurunun yapmasının ardından gelen çok sayıda müşterinin Türk ürünlerini talep ettiğini söyledi.

Al Meera marketler zincirinin sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, "Al Meera olarak Türkiye'den gelen ürünlerin ulaştığını müşterilerimize duyuruyoruz. Müşterilerimizin günlük gıda ihtiyaçlarını karşılamak için süt, yoğurt, yumurta ve başka birçok ürün Türkiye'den geldi. bugün Al Meera marketlerinde ürünleri bulabilirsiniz. Gelişmeler için bizi takip edin." ifadelerine yer verildi.

Söz konusu paylaşımda Türk ürünlerinin market raflarındaki fotoğrafları da paylaşıldı. Katar'daki diğer birçok market de benzer paylaşımlarda bulunarak Türk ürünlerini raflarına dizdi.

KATARLILAR SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞIYORLAR

Çok sayıda Katarlı'nın da sosyal medya hesaplarında Türkiye'den gelen gıda ürünlerini paylaştığı görüldü.

"HER ŞEY YOLUNDA, TÜRK ÜRÜNLERİNİ ALIYORUZ ELHAMDÜLİLLAH"

Marketten alışveriş yapan Suheyl Avad isimli Katarlı avukat, AA muhabirine yaptığı açıklamada "Katar'da her şey yolunda. Türk ürünlerini alıyoruz elhamdülillah. Oğlum bu vesileyle ilk kez Türkiye'den gelen sütü içmiş olacak." dedi.

Krizin başladığı ilk günden itibaren Katar yönetiminin bu meseleyi kısa sürede çözeceğine inandığını söyleyen Avad, Türkiye'nin Katar'a destek açıklaması yapması ve gıda ürünleri göndermesi hakkında da, "Ülkeler arasında olması gereken gerçek ilişki bu. Umarım Arap ülkeleri de benzer ilişkileri geliştirir." diye konuştu. (BBC-AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 61 yorum
kendi ulkemizde ihtiyaclari olanlara bakilmaz elin arabina bakarsiniz..merak etmeyin boyle devam ederseniz bunca ulke bos durmayacaktir..
@sg_1984 Avarel, bedavaya gönderilmiyor. İhracat yapılıyor. Medya fareleri sizi. Bilmeden, araştırmadan hemen orada burada gördüğünüzü kopyala yapıştır yapıyorsunuz.
abd- israil tarafını seçerek ne mal olduğunu belli etmişsin.
@sg_1984 arkadaşlar senin için çok hafif yazmışlar. aslında sen tam bir O... ÇOCUĞUSUN. gerçi bu yakıştırmam seni utandırmamıştır, aksine onore etmiştir. aşağılık mahluk. ulan ticaret yapıyoruz. doğalgaz krizinde, katar, tanker gemilerim ve doğalgaz yatakları Türkiye nin emrindedir, demişti. nankör. LER
@sg_1984 arkadaşlar senin için çok hafif yazmışlar. aslında sen tam bir O... ÇOCUĞUSUN. gerçi bu yakıştırmam seni utandırmamıştır, aksine onore etmiştir. aşağılık mahluk. ulan ticaret yapıyoruz. doğalgaz krizinde, katar, tanker gemilerim ve doğalgaz yatakları Türkiye nin emrindedir, demişti. nankör. LER
@hercul3367 Niye sen şimdi katar tarafını secince milliyetçi, vatanperver mi oluyorsun? Yada dediğin gibi Arap tarafını seçerek Arap mi oluyorsun? Hükumetlerin yaptıkları politikalar, devlet gelenegi değil. Bugün bu hükümet dune kadar suud kralı icin yas ilan ediyordu, ve kral ile resim çekip dev Ordu geliyor, ummet ordusu geliyor diyordu. O zaman o suud İsrail, ABD tarafında değil de neydi? Yoksa yine mi kandırıldınız?
@sg_1984 bak benim mahelemde bir dul kadın var 4 çocuğu devlet sıcak yemeğini getiriyor hergün çocuklarınıokutuyo para ve gıda yardımı yapıyor yani yalan söyluyorsunuz çünkü chpkk lısınız
Hoşt
kim ne derse desin seviyorum seni bee..
Recep Tayyip Erdoğan hayranı değilim ama bu duruş gerçekten çok hoş. Devlet büyükleri yüzünden insanların aç kalması, yiyecek yemek bulamaması çok saçma. Bence elimizden gelen destek verilmeli. Gıda, ilaç, temizlik ürünü ne gerekiyorsa gönderelim.
Reyiz mazlumun yanında olmaya devam.edecekmiş :) Allah razı olsun.. Bedelli askerlik çıktığında mazlumlar gidiyor askere diğerleri para veriyor. Ilaç farkını muayene katkı payını ödeyemeyip ilacını alamıyor mazlum sevgili reyiz.. Evi olmayan çadırda parkta kalan mazlum vatandaşlarımız varken suriyeli mazlumlar!.. vergisiz bedava saplık hizmetiylw yaşıyor ne olur biz mazlumlara da bir güzellik yapın sevgili reyiz..
adam adam allah seni korusun
mazlum islam aleminin yanındaki tek adam
BİZİM KENDİ İÇİMİZDE BİLE BAZI HAİNLER PKK YA TERÖR ÖRGÜTÜ DİYEMİYOR..AVRUPA NIN ÇOĞU PKK YA DESTEK ÇIKIYOR..KATAR DAKİ OYUNDA FARKSIZ DEYİL HEPSİ BAHANE GÖZLER DİKİLMİŞ PARAYA PETROLE..BİRİLERİNİN GÖZÜ OYULMADAN BU OYUN BİTMEYECEK...
terorcu ülke başı şeyh miş. her tarafın şeyh olsan kaç kişi seni takar.
safın belli emperyalist beslemesi.
soruyorum katar arabı neden bizim için okadar önemliki.bize pkka işid yetmiyormu birde elin arabınımı kurtaralım.bence katar gerçekten terorizmi destekliyordur.çünkü durup dururken araplar bunu birbirlerine yapmazlarki.bize ne ya elin arabından hım acaba aralarındamı vardır bir anlaşma.eh bize ne ya üilem gakir fukarayla boğuşuyor şimidide dünyanın en zengin arap şeyhinefe taraf olduk baksanıza,asker olacak insanımı yok,parası var diye bizimi onlara feda edecekler acaba.
gerçeten duygulandım
Kişi başı milli gelirin 130000 dolar olan mazlum ülkenin mazlum insanlarına yardım edelim.
@HAKAY65 geri zekalı ne yardımı ticari ürün satıyorsun dallama 90 milyonu bulmuş halıkın ürettiğini satacak pazar arıyor sen şükredeceğine sitiem ediyorsun ne cins bir malsınısız siz ?
RTE ye destek veren arkadaşlar, size bir sorum var. Oğlunuzu Katarın zengin petrol şeyhleri için ölmeye gönderirmiydiniz?
İnsanın izleyince tüyleri diken diken oluyor. Onur verici bir duruş. Allah birliğimizi ve dirliğimizi bozmasın. Milli ve insani duyguları olmayanlar bunu anlayamaz.
katara yardım yapacakları içinmi bizim faturalar iki katı gelmeye başladı.Suriyeliler bitti katarlar başladı.Benmi çok zenginim haberim yok acaba
sayin cumhurbaskanim ve baskomutanim seni seviyoruz. katar ulkemize cok cok yatirimlar yapti, bizde onlara elbette yardim etmeliyiz
KATAR AKP HIRSIZININ İPİYLE KUYUYA İNİYOR...BAŞINA ÇOK BÜYÜK BELALAR AÇILACAK HABERİ YOKK....
hadı mujdelı haberıde buradan vereyım herseye %4 zam gelıyor katarcılar sızı:)
TAKA REİSİ KATARIN YANINDA OLMAYA MECBUR ÇÜNKÜ YUILLARDIR ÜLKEYİ KATARA PEŞKEŞ ÇEKERKEN KATARDAN ALDIĞI PARALARIN HESABINI VEREMEZ SONRA EMİR E YOKSA REİSİN İKİ NOKTA ÜST ÜSTE GERİSİNİ ANLADINIZ SİZ
ULAN KATAR ŞEYHİ SEN NE SALAK ADAMSIN FIRILDAK RECEPİN İPİYLE KUYUYA İNİYOR SALAKK....
Gururlan Türkiyem böyle bir cumhurbaşkanımız olduğu için.
seni çok seviyorum sayın cumhurbaşkanım allahtan başkasının önünde diz çökmeyişini, dünyalık güç neo lursa olsun zalimse karşısında dik duruşunu çok seviyorum rabbim seni korusun
@mandh.akan Allah'tan ve Putin'den başkasının önünde diyecektin galiba?
sanki bedava gidiyo adam hala cumhurbaşkanını kötülüyo bukadar utanmazlıkta olmaz artık :)
KATAR ÇOK YANLIŞ YAPIYORSUN ÇOK YANLIŞ KİŞİYE GÜVENİYORSUN....
gerek 17-25 aralıkta gerekse gezı olaylarında tayyıp erdoganı acımasızca elestıren bırı olarak cok pismanım hele 15 temmzudan sonra butun zalım ulkelere kafa tutan polıtıkası benı cok mahcup etti insallah dogru insan sensindir insallah bu ummetın kurtulmasına vesıle olun biz bu dunyanın fani oldugunu biliyoruz dinimiz ıcın vatanımız icin aılemız ıcın ölmeye razıyız hıc degılse dogru dava ıcın olelım insallah dogru insan sensindir recep tayyıp erdogan
Şeyh'in bilmediği birşey var, daha Tayyip'in öptüğü iflah olmadı...
tayyib yakında yine kaldırılsın dermi... der! oradaki vakıfları biliyormuş yahu sen yıllarda içindeki fetoyu bilemedin orayı nasıl bileceksin ????
@marsa01 KATARDAN GELEN PARALARA ARTIK EL SÜRMEZSİNİZ. DOST DEDĞİNİ BÖYLE GÜNLERDE BELLİ OLUR.SİZ GİDİN HDP İLE FETÖ İLE İŞBİRLİĞİ YAPIN NE OLDU SONUÇ
bolgede kisi basina dusen yillik gelirde belkide en yukseklerden biri bizim icin iyi bir ekonomi girdisi olacaktir kazan kazan olur hem insanlik adina hem ekonomi adina cok başarlı bir durum biz ihracaat yapmak istiyoruz onlarda da para cok harcayacak yer bulamiyorlar kriz firsati gibi gozuksede kaybeden olmadigi icin vicdanen rahat olmaliyiz cunku hibelik durum yok sonucta
Darda olana yardım etmek takdire şayandır...
adam gibi adam dik duruşun ebu cehileri korkutuyor biz herzaman malzumun yanında olucaz bize ALLAH yeter one güzel vekildir kıyamet günü bu haçlı uşağı olmuş vahabiler nasıl hesab vericek dünyda milyonlarca çocuk açlıktan ölürken sen milyarlarca doları haçlıya ver adi herifler
tessekure bak sende insanlik varsa satin almadan ipotek etmeden para yolla
Arapçı tayyip bizden haraç gibi vergi kesip araplara yediriyor
ürünler hep bim urunleri çok dikkatimi çekti ????????☠☠
hadi bu konuda referandum a gidelim... kesin evet çıkar... ysk. başkanı oyların sayımı bitmeden evet çıktı der, mühürsüz oylar kabul edilir...
Katar gibi bir ülkenin bizin için nasıl bir önemi olabilir ki. Nasıl bir çıkarımız var bu işten. Yoksa söylenenler doğru mu? Katar cihatçı manyakları Türkiye aracılığıyla destekliyor, Türkiye üzerinden paralar aktarıyor ve Suriye’yi kan denizine çevirmek için ortak hareket ediyor şeklinde iddialar var –ki daha fazlası da var. Korkarım reisini böyle alelacele yardıma koşması şüpheleri doğruluyor.
teroristeleri koruyan ve en büyük desteği veren tek ülke türkiye galiba. kendi vatanımızı bölmek parçalamak isteyen PKK ya yıllarca baskı yapılmadı FETO ya yapılanlar sadece göstermelik gariban memuru aldılar para babalarına dokunmadılar birde utanmadan devlet ihaleleri vs feto cu şirketlere verirler sözde feto ile mücadele ediyoruz. feto cu bim in ürünleri niye gönderiliyor konyada bir dünya fabrika var amaç terorü büyütmek
Bağnaz düşüncenin esiri olmuş bir çok yorumcu malesef yine insan hayatını es geçmiş.Bir ülke düşünün lideri hata yapmış ve bu sebeple halkı aç bırakılıyor...Ki yapılan hata emperyalist düşünceye hizmet etmemek...Cumhurbaşkanımızın bir çok uygulamasını tasvip etmiyorum ancak mazlum halkların yanındaki duruşu takdire değer.
@erol.eftekin KEŞKE HERKES SENİN GİBİ DÜŞÜNSE.ADAM MUHALEFETCİLİK YAPACAĞIZ DİYE ÜLKESİNİ SATMAKTAN BİLE ÇEKİNMİYOR.
Cumhur başkanı KATARI düşündüğü için değil meclisde ortağı olan FETO cu şirketleri zenginleştirmek için destek verdiği ortada BİM A101 ürünlerini göndersin feto ya para lazım bu ülkeyi yıkmak için yaşasın feto ile mücadele
5000 kişilik birlik gönderecekmişiz.... gönderelim ama en seçkinlerden olsun... mecliste 2010 dan beri vekil olanların çocukları ve damatları, tüm belediye başkanlarının oğul ve damatları vede şu an general ve amiral olanların oğul ve damatları yaşları kaç olursa olsun (askerlik yapmış olsun olmasın, çürük olsun olmasın) bu birlikte olsunlar, oradaki işleri bittikten sonra suriye de aktif görevde olsunlar...en seçkin bunlar çünkü... bizi temsil etsinler...
her şeyi askerliğe vurmayın kardeşim zengin çocuğu askere gelmiyormuş gelse nolacak ülkeyi mi kurtaracak, bu iş gönül işi korkak işi değil, sende ahirete çalış orada zengin fakir aytımı yok, dünya işleri boş adalet bekleme her yrrden
Ama benim Katar devletine, askerimi, vatandaşımı şehit eden el kaide ve ışid'e destek veren katar'a bir minnet borcum yok. Katarlı iş adamlarının rüşvet dağıtıp zengin ettiklerinin bir minnet borcu olabilir.
Diğer Haberler