Katar Krizi'nde son dakika gelişmesi! Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn...

Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz Al Suud ve Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın, istisnasız tüm hacıların güvenliğinin sağlanması konusunda Hac ve Umre Bakanlığına talimat verdiği bildirildi. Katar Ulusal İnsan Hakları Komisyonu da Suudi Arabistan’ın Katar'a uyguladığı ablukada "olumlu bir gerileme" gözlendiğini belirtti. BAE ve Bahreyn’in, Katar’a uyguladığı yaptırımlarda artış olduğu belirtildi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'nın haberine göre, Hac ve Umre Bakanı Muhammed Salih bin Tahir Benten, yaptığı açıklamada, Kral Selman ve Veliaht Prens Bin Selman'ın, İran ve Katar dahil, istisnasız tüm hacılara en yüksek rahatlığı ve güvenliği sağlaması konusunda talimat verdiğini belirtti.

Ülkesinin bütün imkan ve gücünü hacıların hizmetine seferber ettiğini kaydeden Benten, bakanlığının, başta Mekke ve Medine olmak üzere hacı adaylarının ülkeye giriş ve çıkışlarda kullandığı kapılarda da tüm imkanlarıyla hazır olduğunu ifade etti.

"İKİ MİLYONDAN FAZLA..."

Ne olursa olsun haccın siyasallaştırılmasını reddettiklerini vurgulayan Benten, bakanlığının iki milyondan fazla kişiye hizmet vermeye hazır olduğunu bildirdi.
Katar Ulusal İnsan Hakları Komisyonu (NHRC) tarafından BM İnanç ve Din Özgürlüğü Özel Raportörü Heiner Bielefeldt'e Katarlı hacıların hac ibadetini yerine getirmede karşılaştığı zorluklarla ilgili gönderilen mesajda, "dini ritüellerin politize edilerek siyasi kazançlar elde etmek amacıyla kullanılmasından endişe duyulduğu" belirtilmişti.

"OLUMLU GERİLEME"

Katar Ulusal İnsan Hakları Komisyonu (NHRC) Başkanı Ali bin Samih el-Merri, başkent Doha’da yaptığı basın toplantısında, Suudi Arabistan’ın Katar’a uyguladığı ihlallerde olumlu bir gerileme olduğunu belirtti ancak söz konusu gerilemenin yetersiz olduğunu ve abluka uygulayan diğer ülkelerin (Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Mısır ve Bahreyn) aynı şekilde davranmadığını ifade etti.

Merri, Suudi Arabistan’ın daha önce Katar'ı terk etmeleri için iki hafta süre verdiği Katar’da ikamet eden, çalışan veya gayrimenkulü olan vatandaşlarının ülkede kalmalarına, Katar’da okuyan Suudi Arabistanlı öğrencilerin Katar'a, Suudi Arabistan'da okuyan Katarlı öğrencilerin de bu ülkeye
girişine izin verdiğini söyledi.

BAE VE BAHREYN'DE ARTIŞ

Söz konusu gerilemenin "net" olmadığını aktaran Merri, bunu Katar'da gayrimenkulü olan Suudi Arabistanlıların Katar'a girmesine izin verilirken Suudi Arabistan'da gayrimenkulü olan Katarlıların ülkeye girişine izni verilmemesiyle ilişkilendirdi.

Suudi Arabistan’ın aksine BAE ve Bahreyn’in, Katar’a uyguladığı yaptırımlarda artış olduğunu dile getiren Merri, BAE’nin, okullarında okuyan Katarlılara karşı ayrımcılık yaptığını aktardı.

NHRC’nin, ablukanın başladığı tarihten bu yana 3 bin 269 şikayet aldığına işaret eden Merri, Katarlı yatırımcılardan gelen şikayet sayısının 984 olduğunu bunlardan 607’sinin Suudi Arabistan, 331’inin BAE ve 46’sının Bahreyn hakkında olduğunu bildirdi.

Merri, Katar’a abluka uygulayan ülkelerin gayrimenkul sahipleri ile yatırımcıların durumlarını iyileştirmek istememesinin başta BAE olmak üzere söz konusu ülkelerde yatırım için güvenli yasal zeminin yokluğunu gösterdiğini kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı, 20 Temmuz'da Katarlı hacılar ve umreye gelenlerin ülkeye girebileceklerini duyurmuş ancak "sadece hava yolunu ve Katar Hava Yolları dışındaki şirketleri kullanma" şartını getirmişti.

Suudi Arabistan, BAE, Bahreyn, Mısır ve Yemen, 5 Haziran'da "teröre destek verdiği" ve "düşmanca tutumlar" sergilediği iddiasıyla Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurmuştu.

Ülkelerinin hava sahasını Katar'a kapatan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn, Katarlı diplomatların ülkelerinden ayrılmasını istemişti. Suudi Arabistan ayrıca Katar'ın tek kara sınırını da kapatmıştı.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
52 ARAP ÜLKESİNİN DÜNYA DÜNYAYA KATKI PAYI ALMANYA KADAR DEĞİLMİŞ...SANAT YOK,BİLİM YOK,EĞİTİM SIFIR..EKONOMİ SADECE İKTİDARDA OLANLAR FAYDALANIYOR, HALKLARI AÇ,SÖZDE BUNLAR KURAN'IN EMRETİĞİ MÜSLÜMANLAR...BİR BU LİDERLERİN YAŞADIĞI YERLERE BAKIN ,BİR DE HIRİSTİYAN ALEMİNİN LİDERLERİNİN YAŞADIĞI EVLERE BAKIN..HEPSİ İSLAMİYETİN KAYMAĞINI YİYOR..YAPTIKLARI HALKLARI İÇİN HİÇBİR ŞEY YOK..
ARAPLAR ABD EL ELE NE TUHAF
@lezgin_45 Biz adamları değersiz görüp, abd kafayı kullandığı için olabilir mi?
Bu tembel köle millet dünyada petrolün devri bitiğinde ne edecekler çok merak ediyorum dünyada rüzgar ve güneş enerjileriyle Elektiriğe dayalı yenilebilir enerjiye zorunlu bir geçiş olacak otomobiller dahil herşeyin elektiriklisi üretilirken petrolü olan parasına para katamayacağı acık
@yilmazkeskin61 ARABİSTAN, PETROLÜ BİTTİĞİNDE HAC VE UMRE ZİYARETİ BEDELİNİ 10 KATINA ÇIKARACAK. EE. BİZLER DE BUNU FİNANSE EDECEĞİZ. ÇÜNKÜ KABE ADAMLARIN ÜLKESİNDE..
dünyada bugüne kadar olan en saçma olay ne deseler herhalde arabistanın katara uyguladığı ambargo ilk akla gelendir.ama gel görki bu işin perde arkasında abd başkanı trump arabistanı ziyaret eder.ve 400 milyar dolara yakın anlaşma yapar.ve 3 gün sonra bu saçma sapan ambargo haberi patlar
dünyada refah içinde yaşayan tek müslüman halk gösterin desem yok dersiniz krallar şeyhler
@garipuyar Aynen
Dünya araplardan kurtulduğunda daha huzurlu olacak
şu,çağdışı gerici-yobazların tiplerine bak....
araplar sizinde bitecek paranız bir gün
Diğer Haberler