Katar'da Türk birlikleri ile ortak tatbikat

Katar ile Türk kuvvetlerinin katılımıyla Katar'da ortak tatbikat icra edileceği bildirildi. Katar Savunma Bakanlığı, askerlerin ilk eğitimlerinin Pazar günü Tarık bin Ziyad askeri üssünde yapıldığını açıkladı. Öte yandan Arabistan, BAE ve Bahreyn'in, Katar'daki vatandaşlarına geri dönmeleri ve kendi topraklarında yaşayan Katarlılara ülkelerini terk etmeleri için tanıdıkları 14 gün sona erdi. Reuters'ın geçtiği fotoğraflarda, TSK'nın Katar coğrafyasına uygun kamuflaj rengi seçmesi dikkat çekti.

Bu gelişmeyi "Türk kuvvetleri, askeri tatbikat için Katar'a geldi" sözleriyle aktaran El Cezire İngilizce'ye göre, Katar Savunma Bakanlığı, ortak askeri tatbikata katılacak ilk grup Türk askerinin başkent Doha'ya geldiğini duyurdu.

Katar merkezli El Cezire kanalı Türkiye ile Katar arasında yapılması planlanan askeri tatbikat kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerine ait birlikler dün gece Katar'a ulaştığını duyurdu. El Cezire kanalı, Türk askerlerini taşıyan araçların Katar sokaklarında ilerlediği bir videoya yer verdi. Reuters haber ajansı ise Türk ordusununda Tarık bin Ziyad askeri üssünde ilk tatbikata katıldıklarını duyurdu.

PAZAR GÜNÜ YAPILACAK

Katar savunma bakanlığı, birleşik askeri tatbikata katılmak için birinci grup Türk askerinin başkent Doha'ya geldiğini açıkladı. Bakanlık, Pazar günü Tarık bin Ziyad askeri üssünde ilk eğitimlerini gerçekleştirdiklerini belirtti. Uzun zamandır planlanan tatbikatlar, her iki tarafın savunma yeteneklerini güçlendirmeyi ve silahlı gruplarla mücadele çabalarını artırmayı ve bölgede istikrarı sürdürmeyi amaçlayan karşılıklı anlaşmanın bir parçası.

"UZUN SÜREDİR PLANLANIYOR"

Açıklamaya göre, kuvvetlerin ilk eğitimlerini Pazar günü Tarık bin Ziyad askeri üssünde gerçekleştirdikleri belirtilen haberde "Uzun bir süredir planlanan tatbikat, iki ülkenin savunma yeteneklerini ve silahlı gruplarla mücadele çabalarını güçlendirmeyi ile bölgede istikrarı korumayı amaçlayan karşılıklı anlaşmanın bir parçasıdır" denildi.

Tatbikatlar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Bahreyn, Mısır liderdiğinde çok sayıda Arap ülkesi Katar ile geçen hafta ilişkileri kopararak "terörizm" ve İran'ı desteklemekle suçlandığı bir sürece denk geldi.

"KRİZ BAŞLAMASINDAN SONRA "TÜRKİYE KATAR'IN BAŞLICA DESTEKÇİSİ OLDU"

El Cezire İngilizce, tatbikatların aralarında Suudi Arabistan'ın da bulunduğu bir grup ülkenin "terörü desteklemekle" suçladıkları Katar ile ilişkileri kestiği bir arada gerçekleştirdiğini vurguladığı haberde bu ayda TBMM'nin Türk askerlerinin Katar'a konuşlanmasına izin veren anlaşmayı onayladığını da anlattı. Haber şu sözlerle noktalandı:

"Körfez anlaşmazlığının başladığı 5 Haziran'dan bu yana Türkiye, Katar'ın başlıca destekçisi oldu. Ankara ayrı zamanda krize bir çözüm bulunması amacıyla taraflar arasında arabuluculuk yapmaya çalışıyor."

14 GÜNLÜK SÜRE SON BULDU

Öte yandan Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn'in, Katar'daki vatandaşlarına geri dönmeleri ve kendi topraklarında yaşayan Katarlılara ülkelerini terk etmeleri için verdiği 14 günlük süre son buldu

Suudi Arabistan, BAE ve Bahreyn'in, 5 Haziran'da Katar'la tüm diplomatik ilişkilerini kestiklerini duyurması, bu ülkedeki vatandaşlarına geri dönmeleri için çağrı yapması ve kendi topraklarındaki Katarlılara da ülkelerini terk etmeleri için tanıdığı 14 günlük süre, bu ülkelerin yerel saatiyle 24.00'te son buldu.

1927 KATARLI VAR

Bu üç ülkenin vatandaşı olup ülkelerine dönenler ile bu ülkelerde yaşayıp da Katar'a dönenlerin sayısı tam olarak bilinmemekle birlikte Katar'daki İnsan Hakları Ulusal Komitesi, daha önce yayımladığı raporda, Katar'da bu ülkelerin vatandaşı olan 11 bin 387 kişinin bulunduğunu, bu ülkelerde ise bin 927 Katarlının olduğunu açıklamıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 15 yorum
KATARDAN ALDIĞIMIZ PARALARIN HAKKINI VERİYORUZ.ARTIK 3 BİN ASKERLE ABD NİN 100 UÇAĞINI SUDİLERİN 5000 TANKINI YOK EDERİZ.
Saçma sapan işler böyle dış politikamı olur ya!
katar krizi sonrasında abd ile ilişkileR: 1- abd ile iyi geçinmenin yolu onlarca milyar dolarlık ürün alacaksın. buda genellikle silah ve uçak. 2- abd bu f 35 leri kimseye satmıyordu. demekki yeni bir savaş uçağı geliştirdi. bunları artık satıyor. 3- ne diyelim ?.....................
ya allah bizim yuneticilere akıl verseniz.ya ne işimiz var katarla batarla.ya allah aşkına deyermi başkanlarımızın kişiselikle olan yakınşlaşlmalarına.ne işimiz var be savaşamı gidce katarla arapkalrın sürtüşmelrinden dolayı.eyer katar teroroizme desek çıkıyorsa vardır bir bileceği allahım onu parçalasınlar .ne işiniz var teroroşe be.bu teror düğnyya da huzur bıraknmadıki ya yeter be.
türkiyemin duruşuna bişey demiycem ama şunu iyi kafasına koysun katara eylem planı yapan ülkelerin hepsi abd,ye diz çoken şerefsilerin yönetiminde olduklarını unutmayalım burda acıkca bir kalleşlik var bunu cözmeden acemice atılımlarda bulunmak acemiliktir bunu iyi teyid edilmesinin önemi var abd -ab,nin bu ülkelerin emrinde çalışan yöneticileri var ve elinde çomak gibi oynatılıyorlar emri veren abd-ab- bu karışıklıklarda bunu yapması manıdardır helede orta doğunun bu kaos ortamında olması hiç bir şey yokken birden ortaya cıkması acıkca bir tehtit ve düşününmesi gerekir türkiyem akıllı ol cm
HÜKÜMET KATARA EN AZ 50 BİN ASKER GÖNDERMELİ VE KATARDA SÜREKLİ KALMALI AYRICA İLERDE RAFERANDUM YAPILIP TÜRKİYEYE BAĞLANMALI
bir ordayız bir burda daldan dala zıplıyoruz nereye kadar böyle gidecek çok merak ediyorum türkiyenin dünya ülkeleri arasında yeri nasıl olacak bakalım sonunda:)
her yerde üssün olucak türkiye savunmasını ve ekonomisini canlandırır
Satılan ucaklar f35 değil f15 modası geçeli yıllar oldu, yeni nesil savaş uçakları değiller zaten.
Koskoca Türk ordusunu ne hale getirdiler. Ne işin var kardeşim Katar da, ülkemizin ne menfaati varki asker yolluyorsun.
BU KADAR KÖTÜ BİR DEVLET ANLAYIŞI OLMAZ..TAYYİP'E MADDİ DESTEK OLDU DİYE EN YAKIN KOMŞULARINI HELE HELE BU COĞRAFYADA AMERİKANIN,İSRAİLİN EN YAKIN DOSTU SUUDİ KRALLARI KARŞINA ALIRSAN İŞİN BİTMİŞ DEMEKTİR..ÇOK YAKINDA GÖRECEĞİZ..
2,5 MİLYONLUK KATARLA TATBİKAT YAPSAN NOLUR YAPMASAN NOLUR ADAMLARA OSSURSAN ZATEN TOZ TUMAN OLURLAR
Katar batarsa Türkiyede batar Tayyip bey bunun farkında, durun bakalım Trump amca Tayyip beye nasıl bir gol atacak ben onu merak ediyorum..!
katar krizi sonrasında abd ile ilişkileR: 1- abd ile iyi geçinmenin yolu onlarca milyar dolarlık ürün alacaksın. buda genellikle silah ve uçak. 2- abd bu f 35 leri kimseye satmıyordu. demekki yeni bir savaş uçağı geliştirdi. bunları artık satıyor. 3- ne diyelim ?.....................
Türkiyem senin de hatırın kalmasın.. sende güzelsin evladım..şöyle kenarda dur..
Diğer Haberler