Körfez Krizi'nde Katar'dan kritik Türk üssü açıklaması

Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed El-Atiyye, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn'in ülkesine yönelik talep listesinde yer alan "Katar'daki Türk üssünün kapatılması maddesi"ne ilişkin, "Çok uzun zamandan beri herkes tarafından bilinen bir üssü gelip de bizden kapatmamızı isteyemezler. Bu sadece iki egemen devlet arasındaki ilişkileri ilgilendirir" dedi.

Atiyye, TRT World televizyon kanalına verdiği mülakatta, gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu, soruları yanıtladı.

"KATAR'DAKİ TÜRK ÜSSÜ SADECE İKİ EGEMEN DEVLET ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN KONUSU"

Ülkesi ile bazı Arap ülkeleri arasındaki krizde, Türkiye'nin Katar'daki askeri üssünün tartışma konusu olup olmadığının sorulması üzerine Atiyye, kendilerinden istenen 13 maddelik talep listesi içinde ülkedeki Türk üssünün kapatılmasının yer aldığını söyledi.

Atiyye, "Ama ne yazık ki Katar'a saldırıp, Katar'ı abluka altına alma kararının zamanı bizim tarafımızdan belirlenmedi, zamanı onlar belirledi. Bu yüzden çok uzun zamandan beri herkes tarafından bilinen bir üssü gelip de bizden kapatmamızı isteyemezler. Bu sadece iki egemen devlet arasındaki ilişkileri ilgilendirir." diye konuştu.

"KATAR DA BİR DARBENİN HEDEFİ OLABİLİR"

Türkiye'de Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin üzerinden 1 yıl geçtiğinin hatırlatılması ve Katar'ın böyle bir şeyle karşı karşıya olma ihtimalinin sorulması üzerine Atiyye, darbe girişimi olduğunda durumu çok yakından takip ettiklerini belirtti.

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani'nin o gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı arayan ilk kişi olduğunu dile getiren Atiyye, "Katar'ın sıradaki hedef olabileceğini düşünüyorum. Çünkü Türkiye ve Katar dünya üzerindeki mazlum insanlara yönelik ortak onurlu bir duruş sergiliyor, bu noktada Katar bir sonraki hedef olabilir." ifadelerini kullandı.

AA

Okuyucu Yorumları 18 yorum
TÜRKİYE KATAR A DESTEĞİ ARTIRMALI.. KATAR TÜRKİYEDE YATIRIM YAPTIKCA.. O MALUM ÖRGÜT. KATARI BİTİRMEYİ PLANLADI. BOZUN O PLANLARI..
Yerinde bir tespit
KATARA ÖZEL İLGİNİN NEDENİNİ TÜM DÜNYA BİLİYOR... BİZİM MİLLET HALA PADİŞAHIM ÇOK YAŞAAA...
bazı ibinelerin katarla işbirliğimizi olumsuz bakmalarını anlıyorum.çünkü onlar sütü bozuk döl sürüleri.
@ademtoyan Asıl sütü bozuk sen ve senin gibilerdir. Sen tam bir Yunan dönmesisin. Eğer öyle olmasaydın, Yunanlıların 18 adamızı işgaline gıkını çıkarmayan Potemyalı Reisinin peşinden gitmezdin...
katarı bırak yunanlıların işgal ettiği adalara bak
işgal değil sağır işlerin bağışladığı
helal kocum beee
katar üzeri bi hesaplar var ama inşallah başlarına geçer bu abd ve uşaklarının
KATARDA PARA VAR DÜN KARDESIM ESAD DOSTUM KADDAFI YOLDASIM MÜBAREK DIYEN BOPCU BUNLARIDA SATAR DAKKADA
CENABI HAKKIN LANETİ PKK PYD HDP AB ABD FETO CHP VE YANDAŞLARI ÜZERİNE OLSUN ALLAH BUNLARI KAHHAR İSMİYLE KAHRETSİN DAİM AZAPTA BIRAKSIN YERLERİ YURTLARI OLMASIN SOYLARINI SOPLARINI KURUTSUN ALLAH BUNLARA ÖYLE BİR BELA MUSİBET VERSİN Kİ BİR DAHA KENDİLERİNE GELEMESİNLER AMİN AMİN AMİN AMİN
Pkk nın acılım ortagı AKP VE ONUN ORTAĞI FETÖ YANİ ''' BOB'' EŞBASKANINI UNUTMAYINIZ LÜTFEN...
bu fetö itleri her yöne doğru havlamaya başladılar. ne katardan çekilir bu devlet nede katarı it sürülerine yem eder...
pere vormı gurban
Türkiye nin dünyada söz sahibi olması neden sizi bu kadar rahatsız ediyorki..
KATAR artık onurumuzdur.! Azerbeycandan hiç bir farkı yoktur. ABD avucunu yalasın.!
Allah Cumhurbaşkanımızı ve ona inanan milletimizi korusun.Bu ülkeden bir dünya lideri daha çıkıyor.Güçlü bir ülkeyiz ve daha da güçleneceğiz inşallah.
Varol katar
Diğer Haberler