Korkutan açıklama: 2020'den sonra yaşanabilir bir yer olmayacak

Birleşmiş Milletler (BM) raporu, mevcut durumun sürmesi halinde 2020'den sonra kuşatma altındaki Gazze'nin yaşanabilir bir yer olmaktan çıkacağını gösterdi.

Korkutan açıklama: 2020'den sonra yaşanabilir bir yer olmayacak

BM Filistin ülke ekibi tarafından Gazze'nin Hamas kontrolüne girişi ve ardından İsrail'in abluka uygulamaya başlamasının 10. yılı dolayısıyla hazırlanan "Gazze: 10 Yıl Sonra" raporu, Gazze Şeridi'ndeki sosyoekonomik durumu ve gelecek tahminlerini ortaya koydu.

Raporda, Gazze'deki sosyoekonomik durumun önceki tahminlerden çok daha hızlı kötüye gittiği vurgulanarak, bu uygulamaların devam etmesi halinde 2020 yılında Gazze'nin yaşanabilir bir yer olmaktan çıkacağı kaydedildi.

Gazze'deki gıda, barınma, sağlık, kamu hizmetleri sorunlarına işaret edilen raporda, eğer önlem alınmazsa Gazze'nin tek temiz su kaynağının 2020'de geri dönülmez şekilde tükeneceği belirtildi.

Enerji sıkıntısının son dönemde gözle görülür şekilde arttığı ifade edilen raporda, bölgenin yeniden imarı için gerekli olan malzeme girişinin ciddi biçimde kısıtlandığına dikkat çekildi.

Raporda görüşlerine yer verilen BM İnsani Yardım ve Kalkınma Koordinatörü Robert Piper, "Gazze, daha önceki tahminlerimizden bile daha hızlı şekilde geriye gidiyor." ifadelerini kullandı.

İsrail ve uluslararası topluma çağrı

Gazze'deki ablukanın etkilerinin yerinde görülmesi için BM, sivil toplum örgütleri ile Türkiye, Avustralya, Kanada, AB, Almanya ve İngiltere'den diplomatik temsilcilerin Gazze'ye ziyaret gerçekleştirdiği belirtilen raporda, ablukanın halkın temel hizmetlere ulaşımını engellemesinin açık biçimde görüldüğü kaydedildi.

Raporda, şu uyarı ve değerlendirmelere de yer verildi:

"İsrail, Filistin yönetimi, Hamas ve uluslararası toplum, Gazze'de sürdürülebilir kalkınma yatırımları için gerekli adımları atmalılar. İnsanların ve malların serbest geçişi, insan hak ve özgürlükleri ile uluslararası hukuka uyulması sağlanmalı. Aksi durumda Gazze daha da izole ve umutsuz hale gelecek. Bu durum gerginlik ve çatışmaların artmasına, Filistin uzlaşısı ile İsrail-Filistin barışı umutlarının azalmasına neden olacak."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
İsrail bu bölgeden siliip atılmadığı süre ortadoğuda akan müslüman kanı durmayacaktır Arapların rahatı yerinde yeraltından çıkıp fışkırıyor onlara sıvı altın para yardımı dışında cesaret edemez hiçbirşeye keyifleri bozulur iran fitneci devlet bi halt olmaz geriye bi biz kalıyoruz ondada aşağımız ırak suriye berbat durumda her emperyalist canavar orada zaten inemiyoruz ama velakin rabbimin de bir bildiği vardır belkide bu arapların imtihanıdır ama eninde sonunda mutlaka filistin
sizin sayenizde sizde eli kanlı katillersiniz bm balkanlarda göz göre göre katliam yaptırdınız filistinde yaptırmaya devam ediyorsunuz suriyede devam ırakta devam niyanmarda devam hiç görmezsiniz sadece formalite icabı zoraki kınama yaparsınız sahi siz ne iş yaparsınız canilerle işbirliğimi yapıyorsunuz yoksa caniler katillerden paramı alıyorsunuz göz yummak için içi boş başı boş bm
Diğer Haberler