Kraliçe 2. Elizabeth, 150'den fazla başbakan gördü

Bugün 91 yaşına giren Kraliçe Elizabeth Alexandra Mary Windsor ya da daha çok bilinen adıyla Kraliçe 2. Elizabeth, tahtta olduğu süre içinde 13'ü İngiltere'de olmak üzere kendisini hükümdar kabul eden ülkelerde 150'den fazla başbakan gördü. 6 Şubat 1952’de kraliçe olan Elizabeth, İngiltere tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı unvanını taşıyor.

Kraliçe 2. Elizabeth, tahtta bulunduğu süre içinde Winston Churchill'den Theresa May'e kadar toplam 13 İngiliz başbakanı gördü.

2. Elizabeth İngiltere’nin yanı sıra Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Jamaika ve Papua Yeni Gine’nin de aralarında olduğu irili ufaklı bir dizi ülkenin de hükümdarı konumunda. Bütün bu ülkeler dikkate alındığında Elizabeth'in eskittiği başbakan sayısı 150'yi geçiyor.

Kraliçe 1952 yılında tahtta çıktığında Joseph Stalin hala Sovyetler Birliği'nin lideriydi, ABD Başkanı ise Harry Truman'dı. Kraliçe'nin 1953 yılındaki taç giyme töreni, televizyondan canlı yayınlanan ilk kraliyet taç giyme töreni olmuştu. Kraliçenin tahtta kaldığı süre içinde dünya Soğuk Savaşa başladı ve bitirdi, Berlin Duvarı inşa edildi ve yıkıldı.

İNGİLTERE TARİHİNİN EN UZUN SÜRE TAHTA KALAN HÜKÜMDARI

Geleneksel olarak her yıl biri gerçek, diğeri törensel olmak üzere iki kere doğum günü kutlayan Kraliçe, 21 Nisan 1926’da doğdu.

6 Şubat 1952’de kraliçe olan Elizabeth, İngiltere tarihinin en uzun süre tahtta kalan hükümdarı unvanını taşıyor.

Elizabeth, 2015 yılında 89 yaşındayken büyükannesi Kraliçe Victoria'nın en uzun süre tahtta kalma rekorunu kırmıştı.

Kraliçe'nin tahtta kalma rekoru, en büyük oğlu 68 yaşındaki Galler Prensi Charles'ın da Birleşik Krallık'ta en uzun süredir tahtı bekleyen varis olmasına neden oldu.

"EMEKLİYE AYRILABİLİR"

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, geçen aralıkta geçirdiği "ağır soğuk algınlığı" yüzünden geleneksel Noel ayini ile yeni yıl kilise ayinlerine katılamamıştı.

Kraliçenin son dönemde gözlerden uzakta olması ve halkla bir araya geldiği etkinliklere katılımındaki düşüş, dikkatleri kraliçenin sağlık durumuna çekiyor.

Geçen yıl ayrıca, kraliçenin, himayesindeki bazı sivil toplum kuruluşlarıyla ilgili sorumluluklarını hanedanın diğer üyelerine devredeceği açıklanmıştı. Sağlık sorunları ile bazı sorumluluklarını hanedan üyelerine devretmesi, Kraliçe 2. Elizabeth'in bu yıl "emekliye ayrılabileceği" spekülasyonlarına yol açmıştı.

AZİL SEÇENEĞİ DE VAR

Kraliçenin sağlık sorunlarının artması ve kendi iradesiyle tahtı bırakmaması durumunda, İngiliz kanunlarına göre parlamentonun alt kanadı Avam Kamarası başkanının da aralarında olduğu bazı siyasetçi ve bürokratlardan oluşan bir heyet kendisini görevden azledebiliyor.

İkinci Elizabeth'in tahtı bırakması halinde oğlu Charles tahta geçecek. Böyle bir durumda 68 yaşındaki Charles İngiliz tarihinin tahta çıkan en yaşlı monarkı unvanını alacak. Charles'ın ardından taht sırasında oğlu William ve torunu George bulunuyor.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
bunlar dıktator degıl demokrası var bu ulkede bıze adaletı oğretıyorlar.bızım koyunlarda bunların kıskırtmasıyla temcfere tava calıyor.
@erkan_3361 aynen parayi basip istedikleri gibi oynatiyorlar istedikleri gibi diger ülkeleri karistiriyorlar öyledegiolmi
Gençler, İngilizler dünyayı sömürüyor.. İngiliz hegomanyasına son vermekiçin ilk kıvılcımı onların kontrolü altında tuttuğu sömürge ülelerini İngiltereye karşı örgütleyin.. çok zengin müthiş paranız olursa örgütlenin kraliçenin sarayuını basın.. dünyayı sömürdükerli o plan proje belgeleri ele geçirin..
Maşallah maşallah,Allah herkesin annesine,anneannesine böyle ve oluyorsa daha fazlası yaşlar versin inşAllah:)
Türkiye de seçimle iktidara gelen şahsa;Padişah,Tek adam,Diktatör diyenler bu duruma niye hiçbir şey demiyorlar.Bunlar seçimle geliyor,hayır.Tepeden inip yıllar yıl zevk sefa içinde yaşıyorlar.Bizim mallarsa hala Padişah sendrumuyla yatıp kalkıyorlar.
Hahahahaha Merkele bak hele, saygıda kusur etmemek için, neredeyse eli ayağına dolaştı. Kraliçe hangi ülkeye gitse; o ülke başkanları, Kraliçe'nin karşısında el pençe divan duruyorlar. En başta da yobaz arap ülkelerinin kralları el pençe divan duruyorlar. Kraliçe, arap ülkelerinden birisini ziyaret etmişti. Yetkili kral ve yardımcıları, Kraliçenin arkasından yürümüşlerdi. Eee söz konusu para oldu mu, arap erkekleri; Kraliçe'nin (Kadın) arkasından da yürür. Not: Kraliçe II. Elizabeth ve eşi Prens Philip, Dünya’nın en zengin Ailesi olan Rothschild Ailesinin Akrabalarındandır.
osmanlıdan bu yana yaptıklarını bir anlatsa
Diğer Haberler