Kudüs'le ilgili son dakika krizi: Filistinliler ve İsrail askerleri çatışıyor!

Kudüs kriziyle ilgili tansiyon düşmüyor! ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması, infiale neden oldu. Trump'a yönelik tepki yağıyor! İntifada çağrısı yapılan Filistin'de gösteriler başladı, Trump'ın posterleri ve Amerikan bayrakları yakılıyor. Bölgeden gelen son dakika haberlerine göre, Filistinliler ve İsrail askerleri çatışıyor! Haaretz'de yer alan habere göre, çok sayıda yaralı var!

Gerilim her geçen saniye tırmanıyor. Trump'ın Kudüs kararının ardından intifada çağrısı yapan Filistin'de gösteriler başladı. Haaretz gazetesi, İsrail askerleri ile Filistinli göstericilerin Batı Şeria ve Gazze'de çatıştığını bildiriyor. Çok sayıda göstericinin yaralandığı olayların fotoğraflarını uluslararası haber ajansı Reuters dünyaya servis ediyor.

İsrail ordusu, Batı Şeria'ya asker yığma kararı aldığını duyurmasının ardından, Haaretz Batı Şeria'da 14 protestocunun biber gazından, iki Filistinlinin de plastik mermi nedeniyle yaralandığını aktarıyor.

ÇATIŞMADA YARALILAR VAR!

İsrail askerleri Gazze sınırını toplananları dağıtıyor, çatışmada yaralılar var.

Ramallah, Tulkarm ve Nablus'ta yüzlerce gösterici sokağa çıkmış durumda.

İsrail ve ABD bayraklarını yakan eylemcilerin öfkesinden Donald Trump posterleri de nasibini alıyor.

Filistinli İslamcı Hamas grubu, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararının ardından, İsrail'e karşı yeni bir ayaklanmaya çağırdı.

İsrail ordusu, işgal altında tuttuğu Batı Şeria'daki birliklerini takviye ettiğini ve birkaç yeni taburu ve bazı birlikleri bölgede konuşlandırdığını açıkladı. Ordu bu önlemleri olası gelişmelere karşı hazırlık" olarak niteledi.

İŞTE ÇATIŞMADAN KARE KARE O ANLAR:

Gazze'nin içinde toplanan binlerce Filistinli de "Amerika'ya ölüm" "Budala Trump'a ölüm" gibi sloganlar attı.

Trump'ın ülkesinin onlarca yıldır sürdürdüğü Ortadoğu politikasını tamamen tersine çeviren kararı, Ortadoğu barış çabalarını tehlikeye attığı gibi, hem Arap hem de Batılı ülkelerde tepki doğurdu.

Hamas lideri İsmail Haniye Gazze'de yaptığı konuşmada, "Siyonist düşmana karşı bir intifada (ayaklanma) çağrısı yapmalı ve başlatmalıyız" dedi.

"ABD' ARTIK ORTADOĞU'DAKİ ARABULUCU ROLÜNÜ TERK ETTİ"

Mayıs ayında Hamas'ın tek liderliğine seçilen Haniye, ABD'nin kararına karşı yarın gösteriler yapmaları için Filistinlilere, Müslümanlara ve Araplara çağrı yaptı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın yardımcısı Nasır el Kidwa, Filistinlileri barışçı olmak koşuluyla protesto eylemlerine çağırdı. Abbas dün yaptığı açıklamada ABD'nin artık Ortadoğu'daki arabulucu rolünü terk ettiğini söyledi.

Haniye, "Tüm Hamas üyelerine ve tüm birimlerine Kudüs'ü ve Filistinlileri tehdit eden bu stratejik tehlikeye karşı durmak için verilebilecek her türlü talimat için tam hazırlıklı olmaları emrini verdik" dedi.

Haniye, Abbas'ın İsrail'le barış çalışmalarından çekilmesini ve Arapların Trump yönetimini boykot etmelerini istedi.

KUDÜS KRİZİNİN NEDENİ

İsrail, Kudüs'ün "ebedi ve bölünmez" başkenti olduğunu savunuyor. Filistinliler ise ileride kurulacak bağımsız devletlerinin başkentinin Doğu Kudüs olmasını istiyorlar.

Trump ABD büyükelçiliğinin Kudüs'e taşınması için de emir verdi ancak bunun birkaç yıl alacak bir süreç olacağı belirtiliyor.

Trump bu kararının dengeyi İsrail'den yana çevirmeyi amaçlamadığını ve Kudüs'ün geleceğinin taraflar arasında müzakereler yoluyla belirlenmesi gerektiğini söylüyor. Diplomatlar, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin Kudüs konusunu görüşmek üzere muhtemelen yarın toplanacağını söylediler.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 101 yorum
Allah israili kahruperişan etsin trumpuda
sonunda yine musluman kani dökmeyi basardi kansiz abd allahin kahri üstünde olsun abd
sadece İsrail mi Amerika mı Müslüman kanı döküyor kardeşim Irak'ta Afganistan'da Pakistan'da Suriye'de Müslüman kanı döken acaba şimdi Esad'ı devirmek için IŞİD köpeği ile YPG PYD ile birlikte ÖSSO Özgür Suriye Ordusu ile beraber Müslüman kanı döken kim acaba benim Türkiye'nin silahıyla bunun bedellerini Herkes ödeyecek bizde Ödeyeceğiz onlarda ödeyecek
ALLAH YAR VE YARDIMCIMIZ OLSUN
allah israilin yardımcısı olsun dünyayı yobazlardan temizlemesi dileği ile
senin soyun herhalde yahudidir.yahudi tarafını tutuyorsun sen ve senin gibiler istemesede allah nurunu tamamlayacaktır az kaldı yahudi cocugu
Allah seninde israilinde belesını versin Sonunuz yakındır Allahın izniyle Abd ve İsrailin kıyameti olacak inşallah
@eclipse_gt senin gibi soyu belirsiz olacağına, yobaz olmayı tercih ederlerdi emin ol...
Sen ve senin gibi düşünenlerin de Allah müstahakını verir de görürsün inşaallah
Allah yardımcınız olsun müslüman kardeşlerim.Bir attığınız bin olsun İnşaallah.Rabbim Leheb in ordularını helak ettiği gibi israil ordunusunu da helak etsin İnşaallah.
sizin yapacağınız haberin ben.. çatışmaymış ne çatışması ulan. bildiğin israil saldırıyor. ben böyle medyacılığın...
allahım zalimleri perişan eyle
ABD hiç bir şey yapmadan savaş başlattı.Allah müslümanlara yardım etsin.Bizimde sonumuz hiç iyi degil
korkma olm biz osmanlıyız bize bişe olmaz
Olması istenen de buydu .... Bu saatten sonra savasın bomba pimi cekilmistir .... Safınızı secin ya kapatın incirligi ya da bos beles konusmayın
filiatinli kardeşlerimiz ALLAH yar ve yardımcinız olsun insallag
ayasofyanin bir an evel camii olarak ibadete acilmasi ve her an icerisinde kuran i kerim okunmasi gerekli
@hakanesen_1982 sonra niye israil ve abd kazanıyor adamlar uçaklar füzeler atom bombaları geliştirirken siz camii açma derdindesiniz.
En büyük israil düşmanları saddam ve kaddafi AKP katkısıyla yok edildi, esad çıkarılan iç savaşla ezildi.. Şimdi israile kim karşı koyacak filistinliler mi sadece, Hamas zaten ne halt olduğu belli olmayan bir örgüt, filistin kurtuluş örgütünü yok etmek için kuruldu. Ha işid ha hamas. Bob işini yaptı. Olan hep filistinli onurlu gençlere oluyor. İslam dünyası sadece zırlar.. Ama gelinen noktada bakın tüm islam ülkelerinin bunda payı var, en çok da akp, suud, katar , Bae.. Şimdi arayın kaddafiyi saddamı.. Ot beyinliler. Lafa değil yapılana ne zaman bakacaksınız. Aldatıldınız mı yoksa yine..
BİR RÜŞVETÇİ HIRSIZI BİLE YARGILAYAMAYAN TÜRKİYE KUDÜS İÇİN AYAĞA KALKMIŞ.ÖNCE ALLAHIN ADALETİNİ SAĞLAYIN.SONRA SURİYE DÖKTÜĞÜNÜZ KANLAR İÇİN ALLAHTAN AF DİLEYİN.
git ötede havla
işid nerde ? din elden gidiyo savaşsana israille
KIYAMET KOPMUYOR MÜCAHITLET SAHAYA INIYOR.. SENINLEYIZ KUDÜS
israilin 2 tane askeri için 1300 tane filistinliyi öldürdüğünü bilirim ,ibadetine çok zaman ayırırsan teknolojinin gerisinde kalırsın NE DEMİŞ EREN DİN VE DEVLET İŞİNİ BİRBİRİNDEN AYIRIN. ebediyete değin teknoloji gericiliği ezecektir, zamanında atalar ne derdi icat bulunduğu zaman allah başımıza taş yağdıracak veya cezalandıracak derdi, icat imha olurdu. şimdi ezilen ataların torunları oldu ALLAH GELSİNDE KURTARSIN İSLAM ATALARININ TORUNLARINI.
gerizekalı islam bilimdir daha ögrenemedinmi dünya ve ahiret işleri dengeli yapılırsa o zaman en HAYIRLI insan olur ebu değilin torunu
@abdulvahap_abidoglu_1977 ilmin İslam'la geldiğinden pek haberi yok,cahillik böyle birşey ,ufak bir örnek Endülüs veya Osmanlı.
@kemler çin de de olsa ilmi arayınız din böyle diyor
İsrail bu sefer biraz fazla kaşındı
Rabbim Yardımcınız Olsun Kardeşlerim
nerdesiniz ışidli ibnlr hani müslümandınız cihat diye müslümanları kesiyordunuz hadi gidin israile bakalım
Allah bin türlü cezani versin israil Amerika Allahim sen kahhar ismiyle perişan eyle bunlari amin.
"Ajan" dediğiniz Reza Zarrap için 2 defa nota verip Kudüs için dut yemiş bülbüle dönüyorsanız; Sizin gözünüzde Kudüsün'ün,Filistin'in Reza kadar değeri yoktur...NOKTA!!!
müslümanlar nezaman akıllanıp birlik beraberlik olacak acaba
ALLAH C.C SEN BÜYÜKSÜN HERŞEYİ GÖREN BİLENSİN
tüm müslüman devletleri birleşip bu kansiz ülkelere karşı savaş başlatılmalı cephede ölüme hazır milyon müslüman hazır ......kahrolsun israil amerika ve yandaşları
filistine silah gondermek lazim sartlar bi denklensin muslumanlarin hepsi silah gondermeli butun ulkeler abd nasil pyd ye silah veriyo bizde filistine verelim kime ne
Bir Müslüman için Mekke ve Medine neyse Kudüs tek odur,Kudüs canlarımız dan ve mallarimizdan azizdir,su dengesiz yorum yapan hödükler siz kimin itisiniz? Ağzınızı yıkayın sonra Kudüs diyin,az serefiniz varsa kendinizi açık edersiniz,korkak soysuzlar .
@beratkomd MÜSLÜMAN ADAN KARŞISINDAKİNE HÖDÜK DEMEZ. ANCAK SEN KABADAYI GEÇİNEN BİR MAHLUKSUN.
Allah müslüman alemini birlik icinde tutsun ve hainlerden, kafirlerden korusun insallah..
TEKBİR!!!!!
Katil amerika
vatanını sevenler taş ile de olsa savaşıyor. Suriyedekiler arkasına bakmadan kaçıyor.
Memleketimdeki öfkeli gençleri hiç sahada göremeyeceğiz anlaşılan klavyeden dünyayı feth edersiniz ama
sen kafirlere fırsat verme üzerlerine bela yağdır rabbimm
gündem bir anda değişti türkiye'de....
nerde bizim Atatürkçüler lafa gelince mangalda kül bırakmazlar tabi onlara ben sahte Atatürkçü diyorum.
Bu ates cok yakacak gibi. Allah Müslümanların yardımcısı olsun
islam ve müslüman düşmanı abd ve israil ALLAH sizin cezanızı tez zamanda versin inşşş.lanet olsun siz ve siz gibilerine...
iki nara saflar koyunlar inanır gündem değiştirme
neyi çatışıyor silahmı var filistinlinin elinde desene israil zulüm ediyor diye diyemiyorsunuz çünki korkuyorsunuz şu unutulmamalıdır ata sözüdür yüksektekiler alçakta olanlar kadar emniyette değildir şimdi bazı man kafalılar teknolojiden bahsedecek tüm israilin teknolojisi tüm ortadoğuya hüküm eder diye geçin bunları teknoloji insan oğlunun yok oluşudur israil kendi teknolojisiyle kendi kendini yok edecek bir bakmışsınız atom bombası atacak belki attığı anda bir terslik olacak kendi ülkesinde patlayacak onun için Allahuteala nederse o olur onun için inançlı olmak gerek gerisi boşşşşşşş
bu nasil insanlik disi bir durum... SAYIN TAYIP BABA BIR EL ATSAN NE OLUR BU DURUMA BIR YARDIM ETSEN BIR TURK LIDERI OLARAK...
Topraklarınızı 3 kuruş paraya yahudiye satarken düşünecektiniz bunları.Hadi kurtarsın sizi şimdi paranız ve arap müslüman kardeşleriniz.
anlaşılan sen müslüman değilsin.
Diğer Haberler