Kuranı Kerim'i yakan Danimarkalı yargılanacak

Danimarka'da, evinin arka bahçesinde Kur'an-ı Kerim yaktıktan sonra görüntüsünü sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta paylaşan kişi hakkında dava açılıyor.

Kuranı Kerim'i yakan Danimarkalı yargılanacak

Ülkedeki iki devlet savcısından biri olan Viborg kentinde görevli Jan Reckendorff, evinin arka bahçesinde Kur’an-ı Kerim yaktıktan sonra 27 Aralık 2015'te Facebook'ta olayın videosunu paylaşan 42 yaşındaki bir Danimarkalı adam hakkında "dine hakaret" suçundan dava açılmasına karar verdi.

Hakkında iddianame hazırlanan sanık, Danimarka Ceza Hukukunun 140. maddesinde düzenlenen "dine hakaret (küfür)" maddesine aykırılıktan yargılanacak.

Reckendorff, konuyla ilgili açıklamasında, "Savcılığımıza göre, İncil ve Kur'an-ı Kerim gibi kutsal kitapların yakıldığı olaylarda, kamusal ya da dine hakaret konularını kapsayan 'dine hakaret' maddesi ihlal edilmiş olabiliyor. Olayı inceleyen savcılığımıza göre, konuyla ilgili kararı mahkemelerin verebilmesi için sanık hakkında dava açılması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

PARA CEZASI İSTENECEK

Söz konusu maddenin ihlali 4 aya kadar hapis cezasını öngörüyor ancak Devlet Savcısı Reckendorff, iddia makamı olarak sanığın para cezasına çarptırılmasını isteyeceklerini bildirdi.

İddianamede, sanığın Kur'an-ı Kerim yakarken çektiği videoyu Facebook'taki "Özgürlüğe Evet, İslam'a Hayır" (Ja Til Frihed, Nej Til İslam) adlı gruba eklediği belirtildi.

Aalborg Mahkemesinde görülecek davanın ilk duruşmasının tarihinin henüz belirlenmediği kaydedildi.

Yine Danimarka'da 30 Eylül 2005 tarihinde Jyllands Posten gazetesinde yayımlanan ve Hazreti Muhammed'e hakaret içeren karikatürler hakkında "dine hakaret" kapsamında herhangi bir kamu davası açılmamıştı.

Danimarka tarihinde sonuncusu 1971 yılında olmak üzere şimdiye kadar sadece 3 kez "dine hakaret" maddesi kapsamında dava açıldığı ifade edildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 11 yorum
BİZ BAKARA MAKARA YI BİLE YUTTUK.
Avrupanın işte gerçek yüzü bu..
@burhan_duru_2016 cok sevdigin bakan bakara makara diye dalga gecerken nerdeydin??
Kuran nasıl yanar ya?Allah koruyor onu.Bence yalan haber.
ab hristiyan klübü küçük harfle yazıyorum ab yi çünkü aşağılık ikiyüzlü hiçbir saygıyı haketmeyen bir dinsizler iki yüzlüler topluluğu sizi küçümsüyoruz o Allahın kahhar adıyla perişan olacak bir gün o coğrafya zaten dibe gidiyor kendini geliştiremeyen durağan bir rezillik birliği sadece ahkam kesiyorlar..kendilerine bile tezat ..o kurana el uzatan kafir şeytanda belasını Allahtan bulur..zamann sadece zamann
Ülkemizdeki akepeliler lerin ayetler ile dalga geçmelerine gık bile çıkmadı. Helal olsun Danimarkalı yetkililere.
@anteras094 Kabe putu verir cezasını. Belki kızanlar olacaktır bu yoruma ama malesef olsa verirdi cezasını. İlkel Mitolojik kavramlarla bir yere varılmaz. Herşey insanda. Onun dışında olan birşey yok. Evrenin vücut bulmuş halisiniz. En önemlisi ise inanca kimse saygı göstermek zorunda değil. Cehalete saygı duyulmaz.
biz incil yakıyor mu? yakamayız çünkü biz Allah'tan korkuyoruz. biliyorki o incilde Allah tarafından gönderildiğini.
İSTEDİĞİNİZ KADAR KURAN YAKIN ONUN BİR SAHİBİ VAR SİZ EY İNSANLAR HİÇ ÖLMEYECEKMİSİNİZ O KABRE GİRMEYECEKMİSİNİZ İŞTE O VAKİT KABİR AZABINI VE DEHŞET GÜNÜNÜ BEKLEYİN ŞİMDİ ÖLENE KADAR İSTEDİĞİNİZİ YAPIN BAKALIM ALLAH BÜYÜKTÜR.
Yakınca neyi ispatlıyorsun, büyüklük, hırss öfke falan mı geliyor?.. Kompleks'ini gideriyon ne yani?
KURANI VE DİĞER BÜTÜN KUTSAL KİTAPLARI YAKAN CEHENNEMDE YANACAĞINI İYİ BİLMELİDİR
Diğer Haberler