Kuzey Kore, ABD ile nükleer müzakereye başlama şartını açıkladı

Kuzey Kore'nin balistik füze denemelerinin "savunma amaçlı" olduğunu öne süren Kuzey Kore'nin BM Daimi Temsilci Yardımcısı Kim In Ryong, ABD'yi uluslararası toplumu "korkutmakla" suçladı. Ryong, "Herkesin bildiği gibi Amerikalılar diyalog işareti verdi ama önemli olan kelimeler değil, eylemler. Kore adasındaki sorunları çözmenin ön koşulu ABD'nin tüm sorunların nedeni olan Kuzey Kore'ye yönelik düşmanca politikasına son vermesi." dedi.

Kuzey Kore, ABD ile nükleer müzakereye başlama şartını açıkladı

Kuzey Kore'nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilci Yardımcısı Kim In Ryong, ABD ile nükleer müzakerelere yeniden başlanabilmesi için ABD'nin "tüm sorunların nedeni olan Kuzey Kore'ye yönelik düşmanca politikasına son vermesi" gerektiğini söyledi.

Kim, BM Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, Kuzey Kore'nin son nükleer füze denemesininin ardından ABD'nin bu ülkeye yönelik yaptırımların artırılması çağrısını eleştirdi.

BM'ye de eleştiriler yönelten Kim, Kuzey Kore'ye yönelik yaptırım kararlarının yasal dayanağının araştırılması için uzmanlardan oluşan uluslararası bir forum oluşturulması talebine BM'nin karşılık vermediğini savundu.

BM Güvenlik Konseyi, nükleer programı nedeniyle Kuzey Kore'ye 2006 yılında bu yana çeşitli askeri ve ekonomik yaptırımlar uyguluyor.

MÜZAKERE ŞARTI

Kuzey Kore'nin nükleer programı konusunda müzakereye açık olup olmadığı sorusuna Kim şöyle cevap verdi:

"Herkesin bildiği gibi Amerikalılar diyalog işareti verdi ama önemli olan kelimeler değil, eylemler. Kore adasındaki sorunları çözmenin ön koşulu ABD'nin tüm sorunların nedeni olan Kuzey Kore'ye yönelik düşmanca politikasına son vermesi."

KUZEY KORE "WANNACRY VİRÜSÜ" İDDİALARINI YALANLADI

Dünya genelinde yaklaşık 150 ülkede yüz binlerce bilgisayarı etkileyen WannaCry virüsünün yayılmasının arkasında Kuzey Kore'nin olduğu iddialarını ise yalanlayan Kim, "Siber saldırıları Kuzey Kore ile ilişkilendirmek saçma. Ne zaman garip bir şey olsa ABD ve düşman güçler KuzeyKore'ye karşı kasıtlı kampanya yürütüyor." dedi. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
şaka maka adam ismini tüm dünyaya duyurdu
küçük enişte ve abd işte meydan
@oral_a_2016 Bizde ki uzunlardan daha yürekli ve cesur gibi geliyor bu küçük enişte ne is? Mesela bizde de vardı küçük enişte eee sonuç? Aşırı bir diktator haz almam bu adamdan yalnız dışarıya da gereken cevabı veriyor uzunlar gibi olmadan :)
kucuk eniste sen birtanesin abd bizi kandiramaz sen hic tatli canini uzme
DİK DUR EĞİLME EMPERYALİZMLE MÜCADELE EDENLER SENİNLE !
Kuzey Korenin ABD Ye Karşı olan Tutumunu Destekliyorum. ancak. Kuzey Kore de Kendi İçerisinde Baskıcı Faşist eğilimini derhal terk etmeli Cumhuriyetle Yönetilmelidir. ABD Bir çok dünya ülkesinde Savaşların Trajedilerin Yok olan Yaşamların ölümlerin Sorumlusudur Vampir gibi bir ülke Yönetimi olamaz ABD Sürekli Huzursuzluk ve Savaş üzerinden ülkesini Yönetmek isteyen bir devlet Bu nedenle ABD nin IRAK, SURİYE, LİBYA ,MISIR daha bir çok Yakıp Yıktığı devleti düşündükçe Özellikle MEHMETÇİKLERİMİZİN ölümünen Baş Sorumlusudur PKK sevisici kurucusu destekçisi ABD YaŞa KUZEY KORE
Diren kim jong seninleyiz..!
caydırıcı olmanın yolu güçlü olmaktır.nukleer silahlarda lazım.keşke turkiyede uretebilse
Bu adam sizofren kendi halkida sizofren bizim trump babada general mac carturun sozlerini sarfediyor gecen gun bizim reis gittiginde hani kore savasinda turklerin gostermis oldugu koreye karsi olan savas direnisinden bahsediyor o zamanlar bizde kore gazileri vardi aha kuzey kore ile abd savasi baslasin bizim askerlerde oraya gidecek bunu yazin bir kenara bizim devlette her yere gider zaten dogur anam 3 cocuk dogur...
bu konunun müzakeresi olmaz.dünyadaki bütün nükleer bombaları etkisiz hale getirildiği zaman ancak karşılıklı müzakere olur.buda olmayacağına göre savaşlar kapıda demektir.
yaklaşık 20 senedir danışıklı döğüş yapıyorlar. Bunlar algı yönetimidir. Yeri geldiğinde gündem oluşturmak veya değiştirmek. Yeri geldiğinde bölgede tehdit var imazı oluşturmak, kimi zaman iyiki abd var dedirtmek, kimi zaman savaş çıkarsa ne yaparız sorusunu kafalarda oluşturtmak.
Ne gereksiz muhabbet yapılmış. Bizim insanımız artist olan herkese kahramanmış gibi bakar, nükleer bomba patlamış ve sonuçlarını​ tüm dünya çekmiş kimin umrunda Oysa k.kore de bir hafta yaşayamaz neden ? dikdatörlükle yönetime boyun eğmez ama muhabbet geyik...
adam nasıl kafa tutmasın abdye arkasında koskocaman rusya ve çin var
Tüm dünyada yasaklanmalı nükleer silahlar ve nükleer ne varsa bireysel silah taşımak üretmek piyasaya satmak av için bile olsa yasaklanmalı yoksa dünyaya huzur yok cani sıkılan veriyor 300 400 tl aliyor pompalıyi eline katliam yapıyor.
Diğer Haberler