Kuzey Kore'den misilleme tehdidi

Kuzey Kore BM Güvenlik Konseyi'nin ağırlaştırılmış ekonomik yaptırım kararını kınadı. Pyongyang yönetimi misillemede bulunacaklarını ve nükleer silahlanmadan vazgeçmeyeceklerini duyurdu. Kuzey Kore, Birleşmiş Milletler'in (BM) son yaptırım kararlarını sert şekilde kınadı ve Washington'a misilleme tehdidinde bulundu. Misilleme tahdidinin ayrıntıları hakkında bilgi verilmedi. Çin taraflara itidal çağrısında bulundu.

Pyongyang yönetiminin devlet medyası kanalıyla yayınladığı mesajda 'yönetimin ABD'den halka ve ülkeye karşı işlediği suçların hesabını çok daha etkili önlemlerle sormaya hazır olduğu' belirtildi.

Komünist Kore yönetimi aynı zamanda nükleer programını pazarlık konusu yapmayacağını ve 'nükleer silahlanma yolundan bir santim dahi şaşmayacaklarını' duyurdu. Açıklamada 'ABD'nin okyanusun karşı yakasında olduğu için kendini emniyette hissetmesinin büyük bir hata olacağına' da yer verildi.

YAPTIRIMLAR K. KORE'NİN DIŞ TİCARETİNİ HEDEF ALIYOR

Kuzey Kore BM Güvenlik Konseyi'nin yasaklama kararını hiçe sayarak 28 Temmuz'da kıtalararası balistik füze denemesi yapmıştı. Uzmanlar tarafından yapılan hesaplamalar 10 bin kilometre menzilli füzenin ABD'deki hedefleri de vurabileceğini gösteriyor.

Güvenlik Konseyi füze denemesine misilleme olarak oy birliğiyle Kuzey Kore'ye şimdiye kadarki en ağır ekonomik yaptırımların uygulanmasını kararlaştırmıştı. Yaptırım listesinde, kömür, demir, demir cevheri kurşun ve diğer hammadde ihracatı da yer alıyor. ABD'nin açıklamasına göre yaptırımlar Kuzey Kore'nin üç milyar doları bulan ihracatının üçte bir oranında azalmasına yol açacak.

© Deutsche Welle Türkçe

DW, dpa/AG, BÖ

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
yürü be kim tutar seni küçük enişte...:)
Noldu coniler, Afganistan, Irak, Suriye'ye tehtid oluşturuyor diye girdiğiniz gibi buralara niye giremiyorsunuz yemiyormu sadece size göre yaptırım uygulamakla kalıyorsunuz!!!!
yok et len kore şu Abd yi de erkek görsün bütün dünya
bu isin boku cikti atin su cucenin ustune bi bomba
ulan adamlara kore savasindan beri yapririm uyguluyonuz daha ne yapacaksiniz
Dik dur eğilme Kim Jong-un.
yiyosa maçan bücür yap polisiye filim değil dansöz gibi oynatırlar sonra saddama olansanada olur
Diğer Haberler