Merkel'den Erdoğan'a son dakika cevap

Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Türk liderlerin yaptığı Nazi kıyaslaması son bulmalı" dedi.

20 Mart 2017 15:41
PAYLAŞ
TWITTER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel'e yönelik 'Nazi' eleştirisine, Almanya Başbakanı Angela Merkel'den son dakika yanıt... Merkel, "Türk liderlerin Nazi kıyaslamaları son bulmalı" dedi.

Almanya ile Türkiye arasında gerginlikler sürerken Almanya Başbakanı Angela Merkel, "Türk liderlerin yaptığı Nazi kıyaslaması son bulmalı" dedi.

Japon mevkidaşı Şinzo Abe'yle birlikte, Hannover'deki bilişim ve teknoloji fuarı CeBIT'in açılışını yapan Merkel, gazetecilere yaptığı açıklamada Türkiye'de yapılan "Nazi" benzetmelerinin son bulması gerektiğini savundu.

MERKEL'DEN ALMANYA'DAKİ REFERANDUM MİTİNGLERİNE YASAK GELEBİLECEĞİ UYARISI

Merkel ayrıca, 16 Nisan'da yapılacak anayasa değişikliği referandumu için Almanya'da yapılacak etkinliklerin yasaklanabileceği uyarısında bulundu.

HÜKÜMET SÖZCÜSÜ: KABUL EDİLEMEZ

Merkel'den önce de Alman hükümet sözcüsü Ulrike Demmer, konuya ilişkin açıklamada bulunmuş; "Nazi karşılaştırması hiçbir şekilde kabul edilemez" demişti.

"Nazi karşılaştırması hiçbir şekilde kabul edilemez" diyen sözcü, ilişkilere kalıcı zararın önüne geçilmesinin de Türkiye'ye bağlı olduğunu belirtti.

GABRIEL VE SCHULZ DA TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dün yaptığı, "Sen de şu anda Nazi uygulamasını yapıyorsun. Kime? Almanya'daki benim Türk kardeşlerime veya oraya giden bakan kardeşlerime, milletvekili kardeşlerime" açıklamasına Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'den ve muhalefet lideri Martin Schulz'dan da tepki gelmişti.

Erdoğan dün yaptığı bir konuşmada Merkel'in, "Almanya'da bulunan Türklere ve oraya giden Türk bakanlara Nazi metodları uyguladığını" belirtmişti.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, CNN Türk'te yaptığı açıklamada referandum öncesinde Almanya'da Türk bakanların bir kampanya etkinliği daha planlayabileceğini söylemişti.

Anahtar Kelimeler:

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir