Merkel'in seçim programında 'Türkiye' vurgusu

Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel'in seçim programında Türkiye'ye de yer verildi. Türkiye’nin Avrupa için stratejik ve ekonomik önemine dikkat çekilen programda, "Biz Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha fazla derinleştirmek istiyoruz." ifadesine yer verildi. Programda, Türkiye’nin şartları yerine getirmediğinden dolayı AB’ye tam üyeliğine karşı çıkıldığı öne sürüldü.

Almanya'da Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin seçim programı tanıtıldı. Almanya Başbakanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel, Berlin’de Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Genel Başkanı Horst Seehofer ile düzenlediği basın toplantısında, gelecek 4 yıl için toplumu ayrıştırmayan ve birleştiren bir program hazırladıklarını belirtti.

Halkın 4 yıl sonra bugünden daha iyi durumda olmasını hedeflediklerini ifade eden Merkel, "Almanya için bizim gelecek projemizin ismi refah ve güvenlik." dedi.

Merkel, bu programın ana merkezinde istihdamın oluşturması olduğunu, işsizlik oranının 2025’te yüzde 3’ün altına düşürülmesini hedeflediklerini kaydetti.

Programın ana hatlarını anlatan Merkel, dijital çağda yaşandığına işaret ederek, gelecek yasama yılında dijitalleşme konusunda bir devlet bakanlığının oluşturulacağı ve dijital konseyi adında bir kurumun kurulacağını kaydetti.

Merkel, seçim programında gelecek dönem için vergi indirimi, ailelere finansal destek sağlanması, kırsal bölgelerin altyapısının geliştirilmesi ve ülke çapında 1,5 milyon yeni konutun inşa edilmesini konularının programın öne çıkan unsurları olduğunu vurguladı.

TAM ÜYELİĞE KARŞI

CDU/CSU tarafından hazırlanan seçim programında Türkiye'ye de yer verildi. Türkiye’nin Avrupa için stratejik ve ekonomik önemine dikkat çekilen programda, "Biz Avrupa Birliği ile Türkiye arasındaki ilişkileri daha fazla derinleştirmek istiyoruz. Yakın ve özel işbirliği hem Avrupa hem de Türkiye’deki insanlara hizmet ediyor. Bundan dolayı biz, AB ve Türkiye arasında mümkün olduğu kadar güçlü, dış ve güvelik politika konularında da stratejik işbirliğini istiyoruz." ifadesine yer verildi.

Programda, Türkiye’nin şartları yerine getirmediğinden dolayı AB’ye tam üyeliğine karşı çıkıldığı öne sürüldü, Türkiye’deki gelişmelerden endişe duyulduğu görüşüne yer verildi.

Sığınmacı konularına da işaret edilen programda, AB ile Türkiye arasında yapılan mülteci anlaşmasının benzerinin Afrika ülkeleriyle de yapılmasından yana olunduğu vurgulandı.

Hristiyan Birlik partilerinin seçim programında, çifte vatandaşlığın bir istisna olarak kalacağı ifade edilirken, Almanya’da doğan kuşaktan sonraki diğer kuşak için çifte vatandaşlığın verilmemesi isteniyor. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
Avrupa pembe balonda yasamiyor.Turkiyeden 50 yil ilerde kabul etmemesi kadar dogal bir durum yok. Turkiyede demokrasi gelismedigi surece Ab tam uyelik olmaz.
seni pkk yandaşı köpek. Ab nin yerine getirmesini istediği seçenekleri öğren önce it. Demokrasiyi kimseden öğrenecek değiliz.
1.ve 2. Dünya Savaşlarının fitilini ateşleyen, kendi insanlarına bile orantısız güç uygulayan, Hitler'den buyana sürekli ırkçı saldırılar uygulayan vatandaş ve medyası olan, kendi halkından olmayan göçmen insanların sebepsiz evlerini basıp, iş ve siyasi hayatına zorla yön verdiren Almanya, ABD bizden daha demokratik değil mi? Hangi ülkenin medyası Cumhurbaşkanlarına ve Başbakanlarına ana avrat küfür ediyor söylesenize? Bütün Avrupa ülkeleri demokratik, biz ise alaturka değil mi?
Cahil beyin, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne alınmamasının sebebi ''DEMOKRASİ'' olduğunu mu sanıyorsun ? Bir araştır ondan sonra bilgi paylaşımı yap.
Sayın Angela Merkel sizin şartlarınız Kıbrıs'ı verin PKK PYD HDP baskıyı kaldırın teröristlerle müzakere edin onlara istediğini verin Can Dündar gibi Almanya destekli gazetecileri serbest bırakın ülkede ne kadar terör örgütü mensubu varsa hepsini koruyup kollayın Adalet demokrasi özgürlük eşitlik adı altında istedikleri ajanlık faaliyetini yapsın Eğer hükümetimiz veya Devletimiz bunlardan birini daha iyi yapsın AK Parti'ye oy veren gönlünde Vatan millet devlet sevgisi olan hiçbir bireyden bir daha oy alamaz AK Parti iki kere yanlış yaptı birincisi Barış sürecidir ikincisi PYD nin
almanya türkiye ab girse sizin sonunuz olacağını biliyorsun.abd ingiltereyi boşunamı geri çekti zannediyorsun
ALMANYADA 6000 EURO MAAŞ ALIP VATANSWVERLIK DIYEN HAINLER ÇAKMA DAHI DEGILSINIZ
Diğer Haberler