Milletvekili ezanı yasaklayan taslağı yırttı

Arap milletvekili Ayman Odeh, İsrail meclisinde ilk oylamada kabul edilen ve ezanın belli saatlerde hoparlörle okunmasına yasak getiren kanun tasarısını protesto ederek yırttı.

Arap milletvekili Ayman Odeh, İsrail meclisinde (Knesset) ilk oylamada kabul edilen ve ezanın belli saatlerde hoparlörle okunmasına yasak getiren kanun tasarısını protesto ederek yırttı. Odeh, protestosunun ardından meclis salonundan çıkarıldı.

8 Mart Çarşamba günü ilk oylaması gerçekleştirilen tasarı yasalaşması için iki ayrı oturumda daha onaylanması gerekiyor. Tasarı, ezanın gece 23.00 ile sabah 07.00 saatleri arasında hoparlörle okunmasına yasak getiriyor. İlk oylamada 55 milletvekili "evet" oyu kullanırken, 48 milletvekili tasarıya karşı oy verdi.

"IRKÇI VE KIŞKIRTICI BİR KARAR"

Filistin Din İşleri ve Evkaf Bakanı Yusuf Edais yaptığı yazılı açıklamada, "Bu, Kudüs'teki Müslümanlara karşı ırkçı ve kışkırtıcı bir karardır. Kudüs'ün, ırkçı Siyonist rengiyle dışlayıcı özelliği olan bir kente dönüştürülmesinin habercisidir" ifadelerini kullandı. Yusuf Edais, uluslararası toplumu, Kudüs'teki İslam'a ve Hristiyanlığa ait kutsalları koruma ve İsrail'in söz konusu kararından dönmesi için mücadele etmeye çağırdı.

EZAN YASAĞI

Kamuoyunda "ezan yasağı" olarak adlandırılan kanun tasarısı "beş vakit ezanı kapsayacak" şekilde geçen aylarda da gündeme gelmişti. Ancak İsrailli siyasetçiler, Yahudilerin Kutsal Cumartesi (Şabat) günlerinde ve diğer bazı ritüellerinde çaldıkları şofarın da yasaklanma riski nedeniyle tasarıya karşı çıkmıştı. Bunun üzerine, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrailli siyasetçilerin bu kaygısını giderecek şekilde yasanın yeniden düzenlenmesi için çalışma başlatmıştı. Yasa tasarısı Netanyahu'nun talimatı doğrultusunda, ezanın 23.00 ile 07.00 saatleri arasında hoparlörlerden okunmasını yasaklayacak şekilde yeniden düzenlendi. Tasarının yasalaşarak yürürlüğe girmesi halinde "sabah ezanının hoparlörlerden okunması yasağına" uymayan camiler hakkında, bin 200 ilâ 2 bin 600 dolara varan para cezaları verilebileceği belirtiliyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 18 yorum
Bugün yahudilerin yapmaya çalıştığı ezanı yasaklamak, yıllar önce Mustafa Kemal ve İsmet İnönü emrinde türkçe okutulması suretiyle bu ülkede gerçekleştrildi. gene okunuyordu bişeyler ama o okunan ezan sayılmazdı.
@bor_eas Öncelikle ezanın ne olduğunu öğrenmen gerekiyor. Ezan Kuran-ı Kerim'de yazan birşey değil. Ezanın amacı namaza davet. İlk olarak Bilal Habeşi tarafından okunmuştur. Bilal Habeşi bunu kendisi de Arap olduğu için Arapça okumuştur. Kendisi Türk olsa Türkçe okuyacaktı İngiliz olsa İngilizce okuyacaktı. Arapça ya da başka bir dilde okunmasının hiç bir sakıncası yok yani.
@bor_eas ATATÜRK sana bişi mi yaptı koçum !!!
@bor_eas ezanı yasakladı mı Atatürk? bu israil ırkçılarının yaptığı işle atatürk'ü nasıl aynı kefeye koyarsın ah cahil?
@bor_eas senin yazdığın yorumun karşılıklarını görüyormusun yok ingilizceymiş yok türkçeymiş bunların islamdan alakaları yok
@bor_eas nerede yazıyor ezan Arapça okunacak? HAAAAAAAAAAAAA sen söylüyorsan o zaman başka........ sen okunmaz diyorsan sen ne oluyorsun? ŞEREFSİZ? SEN NE OLUYORSUN? KENDİNE GEL KENDİNE GEL....BUNU SEN Mİ BİLECEKSİN. Rabbim, sadece Arapça mı biliyor? 3 kitaba inanıyorsan ona inanların duaları nasıl kabul ediliyor? Nİye Rabbim bu kadar dil yaratmış....Şarlatan, kısaca senin macan yiyorsa ve senin gibi düşünenler cevap versin....Rivayet değil bunu bilesin... hadi git israil'e bu sorunu bir çöz de görelim...
israıl bizim daimi dostumuzdur diyen akepeliler nerdesinizmavi marmarayı satan halife olarak rte gören arkadaslar nerdesiniz hadi konuşun
@kemal997 İsrail bizm daimi dostumuz falan değildir. Ülkeler arası siyasette dostluk mosluk falan da olmaz. Çıkar ilişkileri olur. Ve bu haberle sizn dediğinzinmeydan okunmnzın da hiç bir bağlantısı da yok bu arada. Yaranız derin belli ama.
@mustafaozdag benim yaram yok gocunacak senin varmışki yazıyorsun benim yazdığım yalanmı bak sana link atıyorum buraya izle https://www.youtube.com/watch?v=aeeZIinMdXM iyi izleyin
EZANLAR SUSMAZ SUSTURULAMAZZ
ALLAHIN EZANIN SESİNİ SUSTURMASININ HİÇ KİMSENİN HADDİ DEĞİL GÜÇLERİ YETMEZ İNANÇ AYRI SİYASET AYRI KARARI ONAYLAYAN AHLAKSIZLAR BU PİSLİKLERİNDEN KARARLARINDAN DERHAL VAZ GEÇMELİLER.
@rutimax helal sana arkadaş
helal olsun sana
Göklerin ve yerin mülkü Allah'ın dır. Ezan susmaz susturulamaz. İsrail kendi sonunu hazırlıyor fitili ateşliyor
Anca kağıt yırtarsınız siz, one minute gibi.. sonra mavi marmarada olduğu gibi paranı alır oturursun köşene.. yerde hadi orda yırt hadi erkeksen, adamsan görelim.! Şakşakcılarında burda "yiğidim aslanım" der bir kağıdı yırttın diye..! Adamlar sizin G.. yırtıyor siz de kağıtla kendiniz tatmin ediyordunuz..:) aynı abdulhaminitin dizisinde ingiliz elçiyi tutuklaması gibi..;)
bu kadar müslüman ülkenin umurunda bile değil hani müslüman müslümanın kardeşiydi noldo...o petrol yataklarının üzerinde hiç ölmiceklermiş gibi hüküm sürenler ALLAH bunun hesabını cehennemde hesabını size sorar sizin bu ünyada işiniz tıkırında işkembelerinizi ateşle doldurun inşallah o zengin petrol yataklarında çayır çayır yanarsınız abd uşakları
helal olsun yiğidim
sadece ezan için mi yoksa diğer dinlerde de mi yasak çan sesi mesela
Diğer Haberler