Musul'da son dakika gelişmesi: Valilik binası IŞİD'den kurtarıldı

Musul'dan gelen son dakika haberlerine göre kent merkezinin batı yakasında yer alan valilik ve diğer resmi binalara askerler girdi. Valilik binası ve Türk konsolosluk binası IŞİD'den alındı.

Irak'ın en büyük ikinci kenti Musul'u IŞİD'den (DEAŞ) temizleme operasyonunda çok önemli bir adım atıldı.

Dün gece başlayan çatışmalarda bu sabah valilik binasının da aralarında bulunduğu resmi binalara ulaşan ordu birlikleri, teröristleri bölgeden çıkardı.

MUSUL^DAKİ TÜRK KONSOLOSLUĞU IŞİD'DEN KURTARILDI

Uluslararası haber ajanslarının son dakika olarak duyurduğu habere göre, kent merkezinin batı yakasında yer alan valilik ve diğer resmi binalara askerler girdi. Hemen ardından Türkiye'nin Musul konsolosluğu terör örgütünden kurtarıldı. Geceden bu yana onlarca IŞİD teröristinin öldürüldüğü operasyon, bir dönüm noktası.

MUSUL'DAKİ EN ÖNEMLİ BİNA

Irak ordusundan "Özel kuvvetler IŞİD'in son kalesi Musul'daki en önemli hükümet binasını geri aldı" açıklaması geldi.

Irak İçişleri Bakanlığına bağlı Acil Güçler Sözcüsü Abdulemir el Mehdavi yaptığı açıklamada, "Irak ordusuna bağlı özel kuvvetler IŞİD'in son kalesi Musul'daki en önemli hükümet binasını geri aldı" dedi.

Mehdavi, Terör örgütü IŞİD'in elinde tuttuğu valilik binası başta olmak üzere etrafındaki birkaç hükümet binasında kontrolün sağlandığını, dün gece başlayan operasyonda birçok militanın öldürüldüğünü söyledi.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 17 Ekim'de Musul'u IŞİD'den kurtarma operasyonunun başladığını duyurmuştu.

Musul'un doğu yakasını ocak sonunda tamamen ele geçiren Irak güçleri, 19 Şubat'tan itibaren kentin batı bölgelerinin IŞİD'den kurtarılması için operasyon başlatmıştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
Bu 5 yıllık savaşın sonucu: ırakın 3e, suriyenin 3e bölünmesi ve türkiyenin kuşatılması. Sonra zaten ışid diye birşey kalmayacak.
@ilerigeridemokrasi SONRA TÜRKİYEYİDE BÖLECEKLER BÖYLECE BOP TAMAMLANMIŞ OLACAK..VE AKEPE NİN KULLANIM TARİHİDE DOLACAKK...
Barzani k.ırakı ele geçirecek!Türkiye ise EVET diyecek ve anayasa değişecek Çünkü mevcut anayasamız Kıbrısı bile ilhak etmemizi reddedecek kadar dışarıya kapalı,bırak dışarıyı içerdeki Kürtleri bile reddedecek kadar kapalı bir anayasa...bunlar değişecek ve Musul,kerkük,El-bab, CErablus vs.. Türkiye ye bağlanacak! Ne Abd eski abd ne Türkiye Eski Türkiye...sadece zaman,az kaldı,biraz zaman...
senin Allah belanı versin işid zaten yoksullukla boğuşan halka eziyetin neden .Murdar gebereceksiniz Bide yaptıklarınızın allaha hesabı var.madem o kadar cihad meraklısınız gidin de kafire karşı işgal ve savaşın ne işiniz var müslümanla neden orta doğu
@koyubilal_54, Tamam işidi yaratan kim yada kimlerdi.Sadece ağaçları görüyoruz ve her olaya at gözlüğü ile bakmayı son 15 yıldır adeta şiar edindik. Esas bataklığı kurutmazsak sivri sineklerden kurtulamayız
böl parçala yönet savaş biter ihtilaler başlar abd 5 tane adam sunar 5 inden birini secin der kim seçilse başbakan olsa ne çare hepsinin tasması abd de olur bunada demokrasi derler
Haçlı seferleri bitmemiştir. Artık taşeronlarıyla tam gaz işlerine devam ediyorlar. Irak ya da Suriye ve hatta Gazze Amerika veya Avrupa'nın yanıbaşında olsalardı buradaki kaoslar 1 hafta bile sürmezdi.
Tamam işidin Allah belasını versinde,işid denen bu mahlukları yaratan kim yada kimler.Sadece ağaçları görüyoruz ve her olaya at gözlüğü ile bakmayı son 15 yıldır adeta şiar edindik. Esas bataklığı kurutmazsak sivri sineklerden kurtulamayız bu bir. İkincisi bu plan neredeyse 100 yıllk İngiliz planıdır ve 1. dünya savaşı sonunda yarım kalmıştı.Şimdi başta ingiliz ve amerikalılar olmak üzere Tüm AB ülkeleri son noktayı koymak üzereler ve ne yazıkki Türkiye'de öngörüsüz,beceriksiz, cart-curtla ülke ve dünyaya hükmedeceğini sanan bir yönetimimiz var.....Ne büyük talihsizlik !....
Musullular bu ISID ten biktilar.Alinmasi iyi olmus. Yillarca kentte somuru yaptilar. Her alanda saha gecmeli..Kalkinip kendi kendi kendine yeten bir sehir olmali.
Diğer Haberler