NASA tarihi keşfi açıkladı

NASA, Dünya dışında canlı hayatının bulunabileceği en olası yerlerin, Jüpiter’in uydusu Europa ve Satürn’ün uydusu Enceladus olduğuna dair yeni kanıtları olduğunu açıkladı. Canlı hayatının var olması için sıvı halde su, enerji kaynağı ve karbon, hidrojen, oksijen, nitrojen, sülfür ve fosfor gibi kimyasalların bulunması gerekiyor. Yapılan son keşif, dünyayı heycanlandıracak cinsten...

’Okyanus dünyalar’ olarak adlandırılan uydular üzerinde elde edilen son bulguları bugün bir canlı yayınla duyuran NASA bilim insanları, özellikle Enceladus uydusu, "bizim bildiğimiz anlamıyla canlı hayatının hemen hemen tüm gereksinimlerine sahip," açıklamasında bulundu.

Kullanılan dev spektrometre sayesinde Cassini uzay gemisinin tespit ettiği bol miktarda hidrojen molekülünün, Enceladus’un buzul yüzeyinden yükseldiği ifade edildi. Satürn’ün en büyük altıncı uydusu olan Enceladus’ta, buz örtüsünün altında okyanus bulunuyor.

Araştırmacılara göre bu uydunun okyanusu ve kayaç çekirdeği arasındaki hidrotermik reaksiyon nedeniyle, hidrojen atomlarının ortaya çıktığı düşünülüyor. Eğer bu tez doğru ise, kimyasal metan gazı da okyanusların oluşmasını sağlıyor olabilir.

Söz konusu uydu, Güneş Sistemi'nde yaşam ihtimaline sahip en uygun nokta ve yüzeyinde buz çatlakları bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 20 yorum
Sınırsız denebilecek uzay oluşumunda bizden başka canlıların olmaması gibi bir düşünce benim aklıma sadece teknolojik imkanlarımızın kısıtlılığını getiriyor.
@bugra_keser_1998 Ben Şimdi dünyada canlının var olabilmesi için bu elementlerin olması gerek lakin orası dünyada değil ve orda yaşam varsa ki bence vardır bizim bilebileceğimiz elementlerin dışında olan bir yapıya sahip canlılar vardır. ALLAH ın ilmi o kadar sonsuzdur ki daha bizim aklımıza hayalimize ve kalbimize gelmemiş kulaklarımızın gözümüzün idrak edemiyeceği derece varlıkları RABBİM halk etmiştir. İnsan o kadar acizdir ki sadece yaşamın olabilmesi için hava su vb elmentlerde yaşamın olabileceğini sanıyor . İki kitap okumakla az biraz araştırma yapınca ilmin ziyadelşmiyor ilmi yaratanı
@xxbaranxxx dini kiptalardan alıntılar yaparak bilim hakkında yorum yapmak ne kadar komikse, iki kitap okuyunca dediğin kişiler senin kullandığın bilgisayarı yapan, kullandığın telefonu icat eden, oturduğun yerdeki kalorifer sistemini icat eden bilim adamları. sen tutmuş dini bilgi ile bilim adamlarını bilimsel bir konuda eleştiriyorsun. çok komiksin.... din adamlarının düşünceleri değişir. bilim değişmez. belkide 150 yıl sonra din adamları "Allah ın ilmi o kadar sonsuzdurki küçücük bir bakteriden bizim kadar karmaşık bir canlıya bizi evrimleşltirmiş" diyecekler..
He He koskoca evren sadece bizim için yaratılmış.. Biz dünyada bi halının içinde ki maytlar gibiyiz
Şimdi dünyada canlının var olabilmesi için bu elementlerin olması gerek lakin orası dünyada değil ve orda yaşam varsa ki bence vardır bizim bilebileceğimiz elementlerin dışında olan bir yapıya sahip canlılar vardır. ALLAH ın ilmi o kadar sonsuzdur ki daha bizim aklımıza hayalimize ve kalbimize gelmemiş kulaklarımızın gözümüzün idrak edemiyeceği derece varlıkları RABBİM halk etmiştir. İnsan o kadar acizdir ki sadece yaşamın olabilmesi için hava su vb elmentlerde yaşamın olabileceğini sanıyor . İki kitap okumakla az biraz araştırma yapınca ilmin ziyadelşmiyor ilmi yaratanı birde düşün ...
çok ılkel bi türüz
Darwin yoksa bende yokum o dünyada:)
canli deyince herkes kendisi gibi kompleks organizma bekliyor, bakteri bulmak bile canli bulmak demektir..
sonsuzluk tanrının kendisidir. ve bir e eşittir. sonsuzluğun kendisi canlıdır.
DÜNYAMIZDA DA EN TEMİZ YOSUNLAR GÜNEŞ IŞIĞININ ETKİSİ İLE ANTARTİKA BUZULLARININ SUYLA TEMAS ETTİĞİ YERLERDE YETİŞİYOR O YOSUNLARLA BESLENEN KRİLL DENEN KÜÇÜK BÖCEKSİ CANLILARIYLA BALİNALAR BALIKLAR KRAL PENGUENLERİ DEV ANTARTİKA FOKLARI BESLENİYOR BESİNLER EN SAF EN TEMİZ ŞEKİLDE OLUNCA ONLARLA BESLENEN CANLILAR DA UZUN ÖMÜRLÜ OLUYOR ANTARTİKA BALİNASI 400 YIL YAŞAYABİLİYOR ENCELADÜS UYDUSUNDA BUZULLARDAN ATMOSFERE HİDROJEN YÜKSELİYOR İSE BUZULLARIN ALTINDA YOSUNLAR OLUŞUYOR OLUŞUYOR OLABİLİR YOSUNLAR OLUŞUYORSA BUZULLARIN ALTINDA SU VARSA YOSUNLARLA BESLENEN HAREKETLİ SU CANLILARI OLABİLİR
Ey kafirler dünyadan başka hiç bir yerde hayat yok.
@erkanbilezik NEREDEN BİLİYORSUN...AÇIKLA DA BİZ DE BİLELİM...
O uydular güneşe okadar uzakki,soğukluk derecesini bilimadamları dahi tahmin edemez.ne bakteri ne başka bişey canlı olamaz.
@xsailor9 kutup ayıları - 40 larda yaşıyor hemde çok rahat yaşıyor denizdeki balıklarıda saymıyorum
@xsailor9 satürn kendisi ısı yayan bir gezegen bilmeden konuşma! Mantık yürütmek için önce bilgilen
NASSA SADECE YAŞAM DEĞİL TEKNOLOJİK OLARAK TA GELİŞMİŞ DURUMDALAR !!!!!
Ya şimdi oyunu açıkla ya da ömür boyu sus
iyide okyanusu olsa ne yazar atmosfer olmadıktan sonra ne olurki aya benziyor saturunun uydusu zaten atmosfersiz hiç bişey olmaz.
Susuz bir hayatın olabileceği Belkide insan ufkunun henüz göremeyeceği 4. bir boyuttur. İnsanoğlu yokedip tüketip öldürdükçe o boyuttan bir haber olacaktır.
bkmadınız senelerdir insanları kandırmaya var arkadaş işte öyle bi yaşam alanı farklı canlı türleri saklıcak ne var bunu herkes biliyor teoride
Diğer Haberler