NATO’dan Türkiye’ye son dakika çağrısı

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ile Avusturya arasındaki gerginlik nedeniyle bazı NATO programlarının başlatılamaması hakkında açıklamada bulundu.

NATO’dan Türkiye’ye son dakika çağrısı

NATO Genel Sekreteri Stontenberg, Türkiye ve Avusturya'ya çağrıda bulunarak, bazı işbirliği programlarının engellenmesine yol açan diplomatik krizi çözmeleri çağrısında bulundu.

NATO üyesi olmayan fakat İttifak’la işbirliği yürüten Avusturya, geçen yıl sonunda Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerinin durdurulmasını istemiş ve 16 Nisan referandumu öncesi Türk siyasetçilerin Avusturya’da etkinliklere katılmasına karşı duruş sergilemişti.

Türkiye ise bu tutuma tepki göstererek, NATO üyesi olarak Avrupa ülkeleri tarafından NATO çerçevesinde yürütülen “NATO dışı ülkelerle işbirliği programlarını” veto etmişti.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’a gerçekleştirdiği ziyaret sırasında, Türkiye ile Avusturya arasındaki gerilim neticesinde yaşanan bu durumla ilgili de konuşan Stoltenberg, “Çok talihsiz bir durum. Bu bazı işbirliği programlarının başlayamayacağı anlamına geliyor… Onları işbirliği açısından olumsuz sonuçlar doğurmaması için bu sorunun çözümüne teşvik ediyoruz” dedi.

NATO tarafından, üye olmayan ülkelerle yürütülen işbirliği programları, bu ülkelerin İttifak'a yakınlaştırılmasını, siyasi diyalog kanallarının açılmasını öngörüyor. NATO'nun üçüncü ülkelere yönelik işbirliği programları, askeri eğitim verilmesini ve bazı sivil projeleri de içeriyor.

TÜRKİYE İLE AVUSTURYA ARASINDAKİ GERGİNLİĞİN NEDENİ

Ankara ile Viyana arasındaki ilişkiler, geçen yıl sonunda Avusturya'nın Türkiye ile AB arasında yürütülen müzakerelerin dondurulması için çağrı yapmasının ardından gerilmişti.

Türkiye ile Avrupa arasındaki 'toplantı' gerilimi sürerken, geçtiğimiz günlerde de Avusturya Başbakanı Christian Kern, Türk bakanların 16 Nisan referandumu için Avusturya’da seçim kampanyası yapmak istemeleri durumunda bunu engellemeye çalışacağını söylemişti. Kern'in bu açıklaması, iki ülke ilişkilerinin daha da gerilmesine neden olmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
natonun Türkiyeyi bölmekten başka ne faydası oldu bugüne kadar başkanlık tan sonra bu natodan çıkılması şart git rusyayla anlaş en azından seni sırtından vurmaz esadı bile satmadı rusya bunlar mütefik falan değil hep sırtımızdan vuruyor
@erdoganpolat34 keşke bir ara oturabilsek de anlatabilsem emperyalizmin ne olduğunu. amerika neyse rusya da odur. ikisi de pusuda bekler sırtından vurur. sen ülke olarak önce tarımını güçlendir, sanayini güçlendir, eğitim- öğretimini güçlendir, teknolojini geliştir. satın alan durumundan satan durumuna geç. sonra başkanlığa mı geçiyorsun, natodan mı çıkıyorsun ne yapıyorsan yap. ama bu kafayla bizi çok vururlar sırtımızdan.
@diamond5858 rusya sanki dost canlısı müttefik. rusya kadar cani ve yağmacı bir millet zor bulunur. birinci ve ikinci dünya savaşında, afgansitanda yaptıklarına bir bakın. Ne amerikasına ne rusyasına güvenilmez. iş birliği yap ama sırtını asla dayama. hele rusyaya
@erdoganpolat34 natodan çıkma konusununda hem fikirim ama rusada güvenmem menfaatim doğrultusunda birlikte hareket edebiliriz ama ilk yol ayrımında rusada sırtımı dönerim Türkün Türkten başka dostu yok kuyruğu dik tutmak lazım
Ey Nato, bugüne kadar siz ne yaptınız,
DÜNYANIN YARISI AB. KAFA TUTARSAN, YALNIZLAŞTIRIRLAR, DUA EDELİMDE AB. YAŞAYAN GURBETÇİLERİ GERİ YOLLAMASINLAR
BUNLAR ALIŞMIŞLAR TÜRK DEVLETİNİ KÜÇÜK GÖRMEYE TÜRK HALKINI 2. SINIF GÖRMEYE. Karşılarına dik ve güçlü bi hükümet çıkınca panik oldular korku dağları sardı.
@kozmonot_2014 tebrik ederim en iyi yorumu sen yapmışsın.Reis sayesinde SÜPER GÜÇ olduğumuzu artık tüm dünya görmeye başladı, milli uçaklarımız, helikopterlerimiz, otobantlar, kopruler elhamdülillah.Batı bunları gördükçe kıskanıyo bizi. Ama gelde bizim millete anlat bunu.
@serdar_akdeniz_1983 anladı anladı milletimizde gerçekleri gördü ve anladıki tayyib 16 senedir başta bir 10 sene daha vereceğiz başkan olarak ondan sonra türkiyeyi kimse tutamaz.
@demirezen62 SÜPER GÜÇ OLDUK ŞİMDİDEN TÜM DÜNYAYI KORKUTTUK ELHAMDÜLİLLAH.Dünyada ilk 5 e giriyoruz ekonomi bakımından. Halkımız eskiye göre çok müreffeh ve mutlu, eskiden böylemiydi her şeye zam gelirdi.
Eger onurunuz varsa bizi çagırmayınız natonunda bir parçası olmak istemiyoruz.
s400 füzelerinin rahatsızlığı natoyo şimdiden sardı EVETTTTTT
@sahinaltinkaynak bizden deli gibi KORKUYOR BATI, Süper güç olduk. Köprüyü otobantları da kıskandıkları gibi elbette milli uçak helikopterlerimizi de kıskanıyorlar ve korkuyorlar
Çık NATO dan kur Türki cumhuriyetler birliğini titret hepsini
Ne faydan oldu ki senin vaatlerini dinleyelim..Savunma sistemlerini bizden aldin silahini bize dogrulttun.Israille birlikte olup Turkiyenin yanindaymis susu verdin.Suriyede sen carpis biz yiyelim dedin.Israile bizim kazandiklarimizi vermeye kalktin.Hadi oradan. Biz de sizi VETO ediyoruz..
Avrupa birliği kimmiş ya yıllardır hep üstümüze güldüler lan bunlardan dostmu olurmuş varya türkiye öyle bi imkanlara dahip ki dünyanın en avantajlı ülkesi ama işte şimdiye kadar başa gelen bey efendiler ülkenin menfaatlerini düşünselerdi, biz avrupaya değil avrupa bizim köpeğimiz olurdu. Ulan bari gizliden kaynaklarınızı kullanıp kimyasal bombalar üretseydiniz onlar öyle yapmadımı sanki ama neyse yinede kimse türkiye yi kolay lokma görmesin bundan sonra siyasetçilerimiz inş türkiyeyi bu haçlılara karşı güçlü bi ülke haline getirirler
@abdulkadirozdemir YAHU AB diye KIBRISTA TAVİZ VERİP BRÜKSELDEN NAKLEN YAYIN YAPAN O DÖNEMİN BAŞBAKANI,İKTİDAR PARTİSİ AKP DEĞİLMİYDİ ?YİNE NE ÇABUK DÖNDÜNÜZ ?FIRDÖNDÜ BİLE SİZE YETİŞEMEZ ! EDEP YAHU,İNSANDA BİRAZ UTANMA OLUR ?
AVRUPAYI DEFTERDEN SİLECEGİZ BU GİDİŞLE HERHALDE
@vural1946 Bu gidişle Avrupa bizi defterden silecek zaten.
Devletler arasında çıkar ilişkisinden başka ilişki olmaz. İstisnası ise aynı ırktan gelen farklı devletler için geçerlidir. (Azerbaycan Türkiye gibi) Çıkarları ters düşen devletler yıllarca kardeş gibi yaşasalar da ters düştüklerinde kedi köpek gibi dalaşırlar.
nato bizi kıskanıyor hüloooooğ
nato bırakın turkıyeyı kendı halınde gorsunler dunya kac bucak
ileri demokrasi hukukun üstünlüğü ile lider olan bir ülkenin nato ve AB de yeri yoktur. şangay 5 lisine girmesi daha uygundur. iran kuzey kore çin ve rusya ile samanlık seyran olur.bi meydan okunur ki şiir gibi.
Avusturyanın itleri pardon hitlerine en guzel cevap olmuş
Diğer Haberler