NATO'nun füze kalkanı sistemi yetersiz mi?

ABD Savunma Bakanlığı ve Kongre’nin raporları, NATO füze kalkanı sisteminin Avrupa’yı doğudan gelecek saldırılara karşı koruyamayacağını ortaya koydu.

NATO'nun füze kalkanı sistemi  yetersiz mi?

NATO’nun son yıllarda hayata geçirdiği en büyük proje olan ve radarı Türkiye’de bulunan füze kalkanı sisteminin Avrupa’yı başta İran olmak üzere doğudan gelecek saldırılardan koruyamayacağını gösteren iki ayrı rapor yayınlandı.

ABD Savunma Bakanlığı ve Kongre müfettişlerinin hazırladığı raporlara göre projede ciddi maliyet sorunları ve kritik teknolojik sorunlar yaşanıyor. Associated Press haber ajansının incelediği raporlarda füze önleme uçaklarının üretiminde aksaklıklar yaşandığı, sistemdeki radarların yetersiz olduğu ve sensörlerin savaş başlıklarıyla diğer objeler arasındaki farkı bile ayırt edemediği belirtiliyor.

Test etmeden yerleştirdiler
Savunma Bakanlığı’na danışmanlık yapan Savunma Bilim Kurulu’nun raporunda ayrıntıları verilen eksiklikler şöyle:
- Gemilere yerleştirilen Aegis radarlarının menzili gemideki füze önleyicilerin hedefleri vurabilmesi için yeterli zaman sağlayamayacak kadar kısa. Bu da kalkanın Avrupa’yı bir saldırı karşısında koruyamayacağı anlamına geliyor.
- Malatya’da bulunan radarın menzilinin de Avrupa’yı hedef alan bir füzeyi fark edebilmesi, izleyebilmesi ve zamanında uyarı verebilmesi için çok daha geniş olması gerekiyor. Raporda radarın menzilinin nasıl genişletileceğinin bilinmediği belirtiliyor.
- Sistemin sensörleri savaş başlığı ile parçalanmış bir roket gibi herhangi başka objeyi ayırt edemiyor. Raporda “Eğer sistem sınırlı sayıdaki füze önleyicisini çöplere ya da sahte hedeflere harcarsa sonuçlar dramatik ve felaket olur” deniliyor.
Kongre bünyesindeki tarafsız Hükümet Hesap Verebilirlik Dairesi ise Savunma Bakanlığı’na uyarı niteliğindeki raporunda füze kalkanı sisteminde yer alan teknolojilerin test edilmeden uygulamaya konulduğunu; performans düşüklüğü, beklenmeyen maliyet artışı, faaliyet göstermede problemler gibi sorunların kapıda olduğunu belirtiyor. Rapora göre, ABD Başkanı Barack Obama’nın kalkanın ikinci aşamasına 2015’e kadar geçilmesi konusundaki ısrarı nedeniyle Savunma Bakanlığı çalışıp çalışmayacağı test edilmemiş olmasına rağmen onlarca füze önleyici sipariş etti. Raporda Romanya’ya da radarın test edilmeden yerleştirilmesinin planlandığı belirtiliyor.
Bu radarın Romanya’nın cep telefonu, televizyon ve radyo yayınını engelleyebileceği uyarısında bulunuluyor.
Pentagon’un eski silah deneme uzmanı olan ve kısa süre öncesine kadar Obama’nın bilim danışmanlığını yapan Philip Coyle, raporda belirtilen sorunların kapsamlı ve maliyetli değişiklikler gerektireceğini söyledi.

‘9 yılda düzelteceğiz’
Obama yönetimi ise sürecin planlandığı gibi gittiğini savunuyor. ABD Füze Savunma Dairesi Sözcüsü Rick Lehner, raporlardaki bulguları redderken radarların füzeleri tespit edebilecek kadar güçlü olduğunu söyledi. Lehner, ABD’nin önümüzdeki dokuz yılda bir dizi uyduyla radarın tespit kapasitesini artıracağını belirtti. Savaş başlıklarının tespiti sorunuyla ilgili olarak da Lehner, bu cisimlerin tespitinin zor olduğunu ancak eldeki teknolojinin ‘şeytani ülkeler’den gelen tehdidi durdurmaya yeterli olduğunu ve geliştiğini söyledi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 35 yorum
Sizin o kuş beyniniz erdoğanın beyninin milyarda biri kadar çalışmaz çünkü sizin beyniniz sadece şeytanın hizmetine verilmiş münafık insanlarsınız iyi şeyleri düşünemez. karıştırmakta fitne fesat çıkarmakta şeytan tarafından görevlendirilmişsiniz. . O füzelerin islama nasıl hizmet edeceğini ileride göreceksiniz diyecem ama gözlerinizde kör görmez.
ERDOĞANI NEKADARDA GÖZÜNÜZDE BÜYÜTMÜŞSÜNÜZ.KEŞKE ÖYLE OLSA DA BİZ YANILMIŞ OLSAK.AMA MAALESEF DEĞİL.İSLAMA HİZMET ABD YE VE İSRAİLE KÖLE OLMAKSA BİZ BUNA ŞİDDETLE KARŞIYIZ.ŞEYTANIN İŞBİRLİKÇİLERİ VE MÜNAFIKLAR BÖYLE DÜŞÜNENLERDİR.
bız sızın ıslamınızı ıstemıyoruz
o füzelerein anahtarı conide-yahudide. TÜRK ü yanına bile yaklastırmazlar bıre KÖMÜRCÜ-MAKARNACI FÜZELER İRAN IN İSRAİL E ATACAGI FÜZELERE KARŞI KURULDU TÜRKİYENİN SAVUNMASINA FAYDASI YOK.TERSİNE RUSYA-İRAN IN HEDEFİ OLDUK.ZATEN RUSYA İTİRAZ ETMİŞTİ.milleti uyutuyor bop eşbşk nı bay RTE:ABD-İSRAİL EMRİYLE LİBYA DA KADDAFİ IRAKTA SADDAM I DEVİRDİLER ŞİMDİ DE İRAN-SURİYE-MEZOPATAMYADA KÜRDİSTAN HAZIRLGI(AKP Lİ PKKLILARLAR PKKLIARA YARDIM EDİYOR-PKKLI BELEDİYELER DEVLETTEN MİLYON DOLARLAR AKIYOR) SORARIM SANA BUNLAR KMİN DÜŞMANI:KOCAMN İSRAİL ÇIKYOR KARSINA.SİLİVRİDEKİLER BUNA KARSI MYNET YAYILS
sen yaşıyormusun ya da hangi alemdesin?
SVGİLİ ARKADAŞLARIM İNŞAALLAHLA MAŞAALLAHLA BİR ÜLKE KORUNMAZ HEM MÜSLÜMAN ALEMİNİN LİDERLİGİNE SOYUNACAKSINIZ HEM TEMSİL ETMEYE ÇALIŞTIGINIZ ÜLKELERE KARŞI CONİNİN SİLAHINI KONUŞLANDIRACAKSINIZ BURADA BİR KEZATLIK YOKMU SİZCE FÜZE KALKANI DEMEK ORTADOGUYU KARŞINA ALMAK DEMEK BUNA RUSYA ÇİN DAHİL EDEBİLİRSİNİZ KOMŞULARIYLA SIFIR SORUN DERKEN ŞU AN GELİNEN NOKTA=AYRANIN YOK İÇMEYE ATLA GİDER ÇEŞMEYE!!!
iki dini söylem.one munite şov.O FÜZELER İSRAİLLİ İRANDAN KORUMAK ÇİN-EY MAKARNCILR-İRAN A HEDEF OLDK.tüm niyetlerini gizle nasılsa yandaş medyan hazır.pkk sempatizanı m.ali biran-nazlı ılıcak-fehmi koru gibi(ilksanda sevleti dolandıran 12 eylül 1980 öncesi milleti sagcı solcu diye bölen şmdide benzer oyunlar).abd-israil emrindeki AKP-BTP-PKK ELELE VERİP YALAN VE İFTİRALARL AYDINLARI ASKER HUKUKCU-GAZETECİ SİLİVRİYE TOPLADILARKİ AKP Lİ PKK LILAR DEVLET KASASINDAN PKK LI BELEDİYELERE MİLYON DOLARLAR GÖNDERSİN.AKP PKK NIN ÇÖZÜMLEMELERİ-TALİMATLARINI YAPSIN APOYA-KANDİLDEKLİRE AF KÜRDİSTAN HAZR.M
o füzeler tüm akp kabinesine ve pensilvanya ajanına bir zımba gibi girer de kurtuluruz inşallah
amin
İnşaallh hiç bir işe yaramaz da,mazlum insanlar,o silahın tehdidinden kurtulur,rahat nefes alırlar.Rabbim,ABD,AB ve NAT0 ile ortaklarına fırsat verme.O zalimlerin şerrinden insanları koru .
senin o saydıklarının kuklası olan tayyibe gidin oy verin, ondan sonra "rabbim, fırsat verme" de... siz oy vermeseniz zaten, Rabbimin fırsat vermemesine gerek kalmayacak zaten, ama sizde o kafa nerdeeee...
Bu saydıkların arkasında zaten tek bir güç var siyonizim onlardan kurtulmak için güçlü ekonomimiz olması lazım hemide çok güçlü
Hatta din iman derken bile zannetmeki islamı adetlerini sürdürdügün müslüman ülkeler bile o saydıklarının kölesi degil.Onların uşagı hatda köpegi.Nerde din var orada onlar sömürüde.Suç onların degil sömürülmeyi seven asalakların.Allah düzeni kurmuş,aptal olup geri kalıyorsan ecnebiye suç yükleme.O yalnızca vazifesini yapıyor.Oyüzden süreler dualar okuyup tılsım beklemeyin yaradandan.O herşeyi elinizin altına sunmuş biz tenezzül edip araştırmadıktan sonra neden bizi korusun.Heleki ulema takımındandan aracılık bekliyorsak vay halimize.
evet bunu herkes biliyorduki, sadece israili korumak icin konuşlandı.
türkiye avrupanın bahçesi durumuna geldi,demekki konulan malzeme az biraz daha karaçalı dikeni dikin nede olsa bize batacak.
ZATEN BU RADARLAR İSRAİLİ KORUMAK İÇİN KURULDU. AYNI RADAR SİSTEMİNDEN İSRAİLDEDE VAR. ABD VE İSRAİL ORTAK TATBİKATI İLE DENEMELERİ YAPILDI VE BAŞARILI OLDUĞU AÇIKLANDI. ASIL SORU BUNLARIN TÜRKİYEDE NE İŞİ VAR? İSRAİLİ KORUMAK BİZİM GÖREVİMİZMİ? 35.766294,43.122711 BU KOORDİNATLARDA ABD ÜSSÜ VAR GÖTÜRÜP ORAYA KURSUNLAR. TÜRKİYE, İSRAİL İRAN SURİYE ARASINDAKİ GERGİNLİKLERİN ÜSSÜ VE SEBEBİ OLMASIN. "YURTTA SULH, CİHANDA SULH" NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.
bu şekilde haber yayımlayıp başka bir ile daha kapsamlısının kurulması için zemin hazırlıyorlar. zannediyor musunuz ki uzayda dört dönüp herşeyi uydudan takip edebilen bir ülkenin hesap yapmadan gücünü ve etkinliğini hesaplamadan gelip radar kursun
o radar avrupayı değil israili korumak için kurulduğunun bir kanıtı daha.
şeytani ülkelermiş, en büyük şeytan amerika zaten.
NATO'YA HAYIR.!!!
olduğu kadar artık neyden korunsak kardır
sozde nato adı altında ab ısraıl ve abdyı koruma ıcınn kurulmus bızım ulkemzde ne ısı var yaa allah askına ...ama erdogan bunu duymaz ...
bu memlekette hersey olur hasta bi basbakan olursa savas bile olur
tabi avrupaya gerek yok israili korumak yeter
Kimi kandırıyor bu meclis.Eğer bu mecliste parmak kaldıran vekillerin bilgisi varsa ben aptalım.Onun için vatan hainleri böyle bilinçsizce oluşuyor.Yalandan İsrail'le kavgaya tutuştular,kendi çocukları değil, oylar azalırsa işler yürümezdi.
Füze kalkanı numaradır, gaye çekiç güç gibi bir an önce bağımsız kürdistanın alt yapısını oluşturmak. Hükmet yetkilileri bunu bilmiyormu sanki. Barzani'nin gelişini kamuflaj etmek için durmadan 1. 2. belkide 3. dalga operasyonları takip edecek, dün başçavuşla bile görüşemeyen bu gün kırmızı halılarla karşılanıyor, gayeleri kurulacak kurdistanda payları olsunki yarın kendilerine yandaşlarına iş sahaları açılsın. Hükmet gerçekçi olsa kapatır habur kapısını bak bakalım senin çapulcu başı barzanisi kaç gün dayanıyor. Nerde o, Yürek.
HEEE YETERSİZ !!! AVRUPAYA GELECEK OLAN SALDIRIYI ENGELLEMEK İÇİN DEĞİL DE İSRAİLE GİDECEK OLAN FÜZELERİ ''ENGELLEMEK'' İÇİN YETERLİ DEĞİL BİRAZ DAHA LOJİSTİK DESTEK SAĞLAYIN DOLDURUN !!! SİZLERDE ''TÜRKİYE'Yİ AVRUPAYI KORUMAK AMAÇLI DİYE BAS BAS BAĞIRIN HABER YAPIN'' YAPARKEN DE DESTEK AZ BİRAZ DAHA MÜHİMMAT VE LOJİSTİK DESTEK ÇAĞRISINDA BULUNUN KESER DÖNECEK SAKIN UNUTMAYIN !!!
Savaşa ne kadar meraklı mahlukat bu insanoğlu.
bir tane çok sevdikleri israil'e, bir tane de göz bebekleri yunanistan'a kursalardı o zaman... yada bizim tayyib efendi kurdurtmasaydı ülkemize... ama yok, tayyib efendi onlara yalakalık yapacak diye ülkemizi bir kez daha kullandırttı... siz bu adamlara oy vermeye devam edin. yakında seçim yapılan ve oy kullanamayacağınız bir ülke kurulduğunda ne büyük hata yaptığınızı anlayacaksınız...
Yetersizse birkaçtane daha kurun canım nede olsa türkiye babanızın tarlası ağasıda amca oğlunuz dimi gavur tohumları
şeytani ülkelerin başında bence iblis olan abd ve israil olmalı dünyanın kanını emen bu ülkelere diğer ülkelerdeki yönetimlerde şeytenlık yaparak hem ülkelerine ihanet ediyorlar hemde iblisin taşerönlüğünü yapıyorlar
Siyonistler dünyaya bilerek demokrasi ve kominizimi dayatılar ikisininde arkasındaki güç dünya ekonomisine yön veren yahudilerdir araştırı göreceksiniz.
kominizmide mi dayatıyolar? emperyalizmin ve siyonizmin en aklı başında düşmanı kominizmdir unutma!
thingteng araştır öyle konuş öyle yuturdular yıllarca mantıklı düşün
malatyam ben seni Kaysinla sicak kalbli insanlariyla ünlü oldugunu bilirdim bir gün filistin analarina kan aglatan israile ve bizi iclerine almamak icin dag gibi vize engeli koyan avrupayi korumaya ev sahipligi yapacagini tahmin etmezdim malatyam bu görevi üstlenmeni sana hicmi hic yakisdiramadim
Diğer Haberler