Netanyahu: Gazze'nin denizden ablukası devam edecek

Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi için anlaşmaya varıldı. İki lider eş zamanlı olarak açıklamalarda bulundu.

Netanyahu: Gazze'nin denizden ablukası devam edecek

Anlaşmanın detaylarını Başbakan Binali Yıldırım ve İsrailli mevkidaşı BinyaminNetanyahu, aynı anda düzenledikleri basın toplantılarıyla duyurdu.

İsrail Başbakanı Netanyahu, İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlediği basın toplantısıyla, kendi halkını anlaşma hakkında bilgilendirdi.

Netanyahu, "Türkiye ile anlaşmamız sonrasında da Gazze’nin denizden ablukası devam edecek" dedi.

İŞTE AÇIKLAMA DETAYLARI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Türkiye ile ilişkilerin normalleşmesi için önemli bir aşama olduğunu ve İsrail'e büyük ekonomik yansımaları olacağını belirtti.

İsrail resmi televizyonunun haberine göre, Netanyahu İtalya'nın başkenti Roma'da düzenlediği basın toplantısında bunun ilişkilerin normalleşmesi için önemli bir aşama olduğunu ve İsrail'e büyük ekonomik yansımaları olacağını kaydetti.

Netanyahu, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'le Türkiye anlaşmasını ele aldıklarını ifade etti.

Gazze Şeridi'ne yardım ulaştırması için gemilerin Aşdod Limanına yanaşmasına izin verileceğini söyleyen Netanyahu, "Anlaşma Gazze'ye uygulanan deniz güvenlik kordonunu devam ettiriyor. Bu bizim açımızdan yüksek güvenlik çıkarıdır ve bu konuda pazarlık yapmam. Güvenlik kordonu Hamas'ın askeri gücünü arttırmasını engellemeyi hedeflediği için kaçınılmazdır ve aynen kalacaktır.Türkiye ile yapılan anlaşma Gazze'deki insani durumun iyileşmesini mümkün kılacak. Bu kapsamda su ve elektrik sistemi onarılacak. Gazze Şeridi'nde yeterli su olmaması oradakilerin hayatını zorlaştırıyor. Bu konunun iyileştirilmesi İsrail'in yararına." dedi.

Netanyahu açıklamalarını şöyle sürdürdü:

"Anlaşma, savunma ordusu askerlerini ve komutanlarını şu an ve gelecekte davalardan koruyacak. Anlaşma askerlerimiz ve komutanlarımıza Türkiye tarafından davalar açılmamasını teminat altına alıyor. Yasanın Türkiye parlamentosundan geçmesi, hali hazırda haklarında süren hukuki süreçleri ortadan kaldıracak."

Netanyahu, Gazze'de elektrik sorununun salgın hastalıklara yol açacağını ve elektrik sisteminin onarılmasının insanlık yararına olacağına değinerek, alt yapının iyileştirilmesine imkan tanıyacaklarını aktardı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile Ürdün Kralı Abdullah'ı anlaşmanın ayrıntılarına ilişkin bilgilendirdiğini kaydeden Netanyahu, anlaşma konusundaABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile İtalya Başbakanı Matteo Renzi'nin tebriklerini ilettiğini belirtti.

Netanyahu, Türkiye ile İsrail arasındaki ayrılığın hiçbir yararı olmadığını söz konusu iki ülkenin işbirliği içerisinde olması gerektiğini belirterek, "Türkiye ile İsrail bölgede güçlü iki büyük ülkedir. İlişkilerimizin kesilmesi, şu ana kadar istenen işbirliğini yerine getirmemize engel oldu.” İfadelerini kullandı.

NETANYAHU SABAH NE SÖYLEMİŞTİ?

Netanyahu sabah saatlerinde, Roma'da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmesinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye ile varılan anlaşmanın "önemli bir adım" olduğunu belirtmişti. Netanyahu,"İsrail ekonomisi üzerinde muazzam etkileri olacak, ki bu sıfatı iyice tarttıktan sonra kullanıyorum" demişti.

BİNALİ YILDIRIM GAZZE'YE 10 TON YARDIM GİDECEK

Netanyahu, Gazze'ye denizden ablukasının devam edeceğini yardımların Aşdod limanından yapılabileceğini ifade etti. Başbakan Binali Yıldırım ise Gazze'ye ambargonun delindiğini ve önümüzdeki günlerde Türkiye'den Gazze'ye Mersin'den yola çıkacak gemilerin 10 tonluk insani yardım göndereceğini ifade etti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
BİRŞEY OLMAZ YARIN ÇIKAR DERLER İSRAİL BİZİ KANDIRMIŞ NE OLACAK ALIŞTIK
geminin kapasitesi 10 tonmu bir tır 30 ton malzeme taşıyor. bu anlaşma israile yaradı
BU HABERİ OKUYAN AKP VE YANDAŞLARI AGIZLRINDAN SALYA AKIYORDU ;'One Minute DAVOSÇULAR NEREDESİNİZ. ?
vay be müslümanlar yahudilerle kolkola. CHP nin bu anlaşmayı yapması çok kötü oldu zaten ateis diyorlardı. şimdide yahudi diyecekler.
@avkose malmısın nesin ne CHP si anlaşmayı yapanlar kim?? beyinsiz
ya burdakiler hakikaten malmış. ulen hükümette chp mi var . cözüm sürecini nerdeyse chp nin üzerine yıkacaklardı.bunu bilmiyormusunuz.
@avkose ''okumadan anlamak,anlamadan okumayı doğuruyor'' :)
Beyaz atletli tayyibim kurtarmis gazzeyi ama arkadann
ne anlaşması adamlar bizimle kedinin fareyle oynadığı gibi oynuyor sahte kabadayılıklar sökmüyor bide utanmadan başarılı bir şey yapmış gibi övünüyorlar.
türkiye isaril ile anlaşmışsa ve siz koyun cahillere göre pkk isaril ürünüyse demekki pkk ilede anlaşmışlar
pkk ile anlaşan kimdi. sonra kim oldu. anladın sen onu.
@avkose farklı telden konuşuyor belli sorsan 2+2:5 diyecek
GROSTONLUK GEMİDE SADECE 10 TONLUK İNSANİ YARDIM MI OLACAK 10 TON DEDİĞİN KÜÇÜK KAMYONET BE..? O DA ADAMLARIN İZNİNE BAĞLI VE YİNE İZİNLERİ OLMADAN GAZZEYE DİREK GİDEMİYECEK. NEYİ DELDİNİZ AMBARGO AYNEN DEVAM..
Chp yi kınıyoruz kılıçdaroğlunu kınıyorum basbakan olarak müslümanları katleden bir ülkeyle anlasması özür dilemesi diz cökmesi cok kötü kılıçdaroğlunun derhal cumhurbaşkanlıgından istifa etmesi gerek tükürdügünü yalattılar israilde ,rusyada
Diğer Haberler