Netanyahu'dan olay yaratacak hareket: Hamas'ın yeni belgesini yırttı

Hamas'ın Filistin devletini kurması durumunda İsrail'i yok etmek için uğraşacağını öne süren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sosyal medyada yayınlanan konuşmasının sonunda Hamas'ın geçen hafta açıkladığı yeni siyaset belgesini yırtarak yanındaki çöp kutusuna attı. Hamas'ın Filistin devletini kurması durumunda İsrail'i yok etmek için uğraşacağını öne süren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın yeni siyaset belgesini sembolik olarak 'çöpe attı'.

Filistin'deki Gazze şeridini yöneten Hamas, geçen pazartesi yayınladığı yeni vizyonu ve siyaset belgesinde 1967 sınırlarına göre bir Filistin devletinin kurulmasını ilk kez kabul etmişti.

Belgede uzun zamandır savunulan 'İsrail devletinin yıkılması' çağrısı yer almazken, 'İsrail devletinin varolma hakkı' yine reddedilmiş ve 'silahlı direnişin' devam etmesi kararlaştırılmıştı.

İsrail hükümeti ise belgenin uluslararası toplumu Hamas'ın daha ılımlı hale geldiği konusunda yanıltma amacı taşıdığını savunuyor.

'DEVLETLERİNİ BİZİM DEVLETİMİZİ YOK ETMEK İÇİN KULLANMAK İSTİYORLAR'

İsrail Başbakanı Netanyahu sosyal medyada pazar günü yayınlanan 97 saniyelik klipte medyanın 'yalan haberlerle' kandırıldığını öne sürdü.

Arka planda duygusal bir müziğin çaldığı klipte masasında otururken görülen Netanyahu belgenin 'nefret dolu' olduğunu ve 'dünyaya yalan yaydığını' savundu.

'Yeni Hamas belgesi İsrail'in varolma hakkı olmadığını ve topraklarımızın her santiminin Filistinlilere ait olduğunu söylüyor. İsrail'i ortadan kaldırmaktan başka kabul edilebilir bir çözüm olmadığını söylüyor. Devletlerini bizim devletimizi yok etmek için kullanmak istiyorlar" diyen İsrail Başbakanı "Hamas kadınları ve çocukları öldürüyor. Yuvamıza on binlerce füze fırlattılar. İntihar bombacısı yetiştirilen ana okullarında Filistinli çocukların beyinlerini yıkıyorlar" ifadelerini kullandı.

Netanyahu konuşmasının sonunda "Bu nefret dolu belge nerede olmayı hak ediyor" ifadelerini kullanıp belgeyi buruşturarak yanındaki çöp kovasına attı.

Hamas, yeni siyaset belgesini yırtan Netanyahu'nun davranışını ırkçı bir davranış olarak niteledi.

Hamas'ın resmi sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada, "Netanyahu'nun Hamas'ın yeni siyaset belgesini yırtması zayıfların eylemidir ve Netanyahu'nun güç ve etkisinin göstergesidir" dedi.

Netanyahu'nun belgeyi yırtmasını ırkçı bir davranış olarak niteleyen Zuhri, "Uluslararası kamuoyunu Netanyahu'nun bu ırkçı davranışına karşı durmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

BELGEDE İHVAN İLE HAMAS ARASINA MESAFE KONULMUŞTU

Siyaset belgesinde Hamas kendisini "İslami Direniş Hareketi Hamas, hedefi Filistin'in kurtuluşu ve siyonist projeyle mücadele olan, çıkış noktaları, hedefleri ve araçları itibarıyla İslam'ı referans alan Filistin İslami ulusal özgürlük ve direniş hareketidir" şeklinde tanımlamıştı.

Cumartesi günü liderlik görevini İsmail Haniye'ye devreden Halid Meşal, 'Yahudilikle savaşmadıklarını' ancak 'saldırgan Siyonistlerle' savaştıklarını söylemiş ve bu yeni tanımla ilgili olarak, "Hamas fikri açıdan İhvan ekolünün bir parçasıdır ancak biz bağımsız bir Filistin örgütüyüz" açıklamasında bulunmuştu.

Hamas 1987'de İhvan'ın (Müslüman Kardeşler) bir kolu olarak kuruldu ve 2007'den bu yana İsrail'le 3 kez savaştı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
yakında sıgınacak agaç arkası bulamayacaksınız pis siyonistler
adamlar dunyayi yonetirken 50 yillik planida hazir..oyle fuzeyle bilmemneyle indiremezsiniz bunlari..adam istese filistini 3 gunde yok eder ama bunlardan magdur edebiyati cikarip baska yerlere saldirmakla mesguller
ALLAHIM VALLAHİ SONUNDA ÇOK GÜLDÜM.ADAMIN ÇÖP KOVASINA BAKSANIZA YAAA.O BENCE YOĞURT KOVASI:))))))))))))))))))))
@baysakara ama adam değil o
Ölümün benim elimden olaydı netanyahu yeter yahu yok olup gebereydiniz
filistinlilerin dünyadan silinmesi durumunu bir düşünün... hiç bir değişiklik ve farklılık olmayacak. ancak israil silinirse türkiye dahil tüm ab ülkeleri tohumsuzluk tarım felç olur. bir domates şuan 10 tl o zaman 150 tl olur. filistin yok olsa ne değişir koskoca bir hiç.
bu adam kesinlikle bir anti faşit.abd nin garantörlüğünden emin.
BAKIN ARKADAŞLAR YIILAR ÖNCE GENÇLİK YILLARINDA ABDULLAH GÜL İLE BU NETANYAHU'NUN AYNİ KAREDE FOTOĞRAFLARI VAR..NE KADAR İLGİNÇ DEĞİL Mİ..ÜLKEYİ YIKMA PLANLARI DAHA O GÜNLERDE ATILMIŞ..
seninde sonun peres gibi olur inş kötüler yaşadın cehennem
müslümanlar birleş medikce bunlar çocuk öldürmeye devam edicek
BAKIN MİLLETİM BU DÜNYA DA TEK DEĞİŞMEYEN BİR DOĞAL DURUM VAR HAKKKK BATIL BU KADAR NET TİR. O ZAMAN YÜCE YARATICI BU ZAMANDA BİZİ YOKTAN VAR ETTİ KENDİNE MUHATAP ETTİYSE BİR GÖREV VARDIR BİZDE O GÖREVİ EN LAYIĞI İLE YAPALIM YAPMAYA ÇALIŞALIM O KADAR SAMİMİ SADAKAT LI SEVGİ İLE ÇALIŞMAYA DEVAM GÖREV YERİNE GELİR BATIL HAK ETTİĞİ YERİ BİZİM ELLERİMİZDEN BULUR HAKK KAZANIR BİZ KAZANIRIZ BU TÜRLER DE KAYBETEN BATILIN İÇİNDEDİR DOĞAL OLARAK
adam ülkesini milletini seviyor budamı suç filistinliler zamanında topraklarını satarken düşüneceklerdi filistine bir örnek göstereceksek türkiye iyi bir örnek bence adamlar mülteci almıyor düşmanlarını iyi tanıyor ve güvenmiyorlar helal olsun adamlara söylenecek söz yok
Diğer Haberler