Netanyahu'dan olay yaratacak hareket: Hamas'ın yeni belgesini yırttı

Hamas'ın Filistin devletini kurması durumunda İsrail'i yok etmek için uğraşacağını öne süren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, sosyal medyada yayınlanan konuşmasının sonunda Hamas'ın geçen hafta açıkladığı yeni siyaset belgesini yırtarak yanındaki çöp kutusuna attı. Hamas'ın Filistin devletini kurması durumunda İsrail'i yok etmek için uğraşacağını öne süren İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas'ın yeni siyaset belgesini sembolik olarak 'çöpe attı'.

8 Mayıs 2017 14:41
PAYLAŞ
TWITTER

Filistin'deki Gazze şeridini yöneten Hamas, geçen pazartesi yayınladığı yeni vizyonu ve siyaset belgesinde 1967 sınırlarına göre bir Filistin devletinin kurulmasını ilk kez kabul etmişti.

Belgede uzun zamandır savunulan 'İsrail devletinin yıkılması' çağrısı yer almazken, 'İsrail devletinin varolma hakkı' yine reddedilmiş ve 'silahlı direnişin' devam etmesi kararlaştırılmıştı.

İsrail hükümeti ise belgenin uluslararası toplumu Hamas'ın daha ılımlı hale geldiği konusunda yanıltma amacı taşıdığını savunuyor.

'DEVLETLERİNİ BİZİM DEVLETİMİZİ YOK ETMEK İÇİN KULLANMAK İSTİYORLAR'

İsrail Başbakanı Netanyahu sosyal medyada pazar günü yayınlanan 97 saniyelik klipte medyanın 'yalan haberlerle' kandırıldığını öne sürdü.

Arka planda duygusal bir müziğin çaldığı klipte masasında otururken görülen Netanyahu belgenin 'nefret dolu' olduğunu ve 'dünyaya yalan yaydığını' savundu.

'Yeni Hamas belgesi İsrail'in varolma hakkı olmadığını ve topraklarımızın her santiminin Filistinlilere ait olduğunu söylüyor. İsrail'i ortadan kaldırmaktan başka kabul edilebilir bir çözüm olmadığını söylüyor. Devletlerini bizim devletimizi yok etmek için kullanmak istiyorlar" diyen İsrail Başbakanı "Hamas kadınları ve çocukları öldürüyor. Yuvamıza on binlerce füze fırlattılar. İntihar bombacısı yetiştirilen ana okullarında Filistinli çocukların beyinlerini yıkıyorlar" ifadelerini kullandı.

Netanyahu konuşmasının sonunda "Bu nefret dolu belge nerede olmayı hak ediyor" ifadelerini kullanıp belgeyi buruşturarak yanındaki çöp kovasına attı.

Hamas, yeni siyaset belgesini yırtan Netanyahu'nun davranışını ırkçı bir davranış olarak niteledi.

Hamas'ın resmi sözcüsü Sami Ebu Zuhri, yaptığı yazılı açıklamada, "Netanyahu'nun Hamas'ın yeni siyaset belgesini yırtması zayıfların eylemidir ve Netanyahu'nun güç ve etkisinin göstergesidir" dedi.

Netanyahu'nun belgeyi yırtmasını ırkçı bir davranış olarak niteleyen Zuhri, "Uluslararası kamuoyunu Netanyahu'nun bu ırkçı davranışına karşı durmaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

BELGEDE İHVAN İLE HAMAS ARASINA MESAFE KONULMUŞTU

Siyaset belgesinde Hamas kendisini "İslami Direniş Hareketi Hamas, hedefi Filistin'in kurtuluşu ve siyonist projeyle mücadele olan, çıkış noktaları, hedefleri ve araçları itibarıyla İslam'ı referans alan Filistin İslami ulusal özgürlük ve direniş hareketidir" şeklinde tanımlamıştı.

Cumartesi günü liderlik görevini İsmail Haniye'ye devreden Halid Meşal, 'Yahudilikle savaşmadıklarını' ancak 'saldırgan Siyonistlerle' savaştıklarını söylemiş ve bu yeni tanımla ilgili olarak, "Hamas fikri açıdan İhvan ekolünün bir parçasıdır ancak biz bağımsız bir Filistin örgütüyüz" açıklamasında bulunmuştu.

Hamas 1987'de İhvan'ın (Müslüman Kardeşler) bir kolu olarak kuruldu ve 2007'den bu yana İsrail'le 3 kez savaştı.