Netanyahu'dan son dakika Kudüs açıklaması! Hamas'tan flaş hamle!

Kudüs'le ilgili son dakika haberine göre, İsrail ordusunun Batı Şeria'ya asker sevkiyatında bulunduğunu duyurdu. Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump'ın, Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımasını memnuniyetle karşılayarak, ABD'nin bu adımının ardından diğer ülkelerinde kendilerine olumlu adım atacağını ve birçok ülkenin ABD'yi takip edeceğini ifade etti. Öte yandan, dünya ajanslarının servis ettiği son dakika haberlerine göre, Hamas lideri Haniye de yeni intifada çağrısı yaptı.

Netanyahu, ABD'yi takip ederek büyükelçiliklerini Kudüs'e taşıyacak birçok ülkeyle temas halinde olduklarını savundu. AFP haber ajansı ise İsrail ordusunun Batı Şeria'ya asker sevkiyatında bulunduğunu belirtti.

BATI ŞERİA'YA ASKER SEVKİYATI

İsrail ordusunda yapılan açıklamada, "Yapılan askeri durum analizine göre, Batı Şeria bölgesine çok sayıda tabur sevk edilmesi kararı alındı" ifadesi yer aldı.

ABD Başkanı Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak kabul etmesinin ardından Hamas lideri İsmail Haniye "yeni intifada" çağrısı yaptı; “Siyonist düşmana karşı intifada çağrısı yapmalı ve bunun için çalışmalıyız” dedi.

ABD'YE TEPKİNİN ARDI ARKASI KESİLMİYOR!

Reuters haber ajansı, Irak'taki etkili Şii milis gruplardan el Nucaba örgütünün, ABD Başkanı Trump'ın Kudüs kararının ardından yaptığı açıklamada, "Bu, ABD askerlerine yapılan saldırıları meşrulaştırmıştır" ifadesini kulllandığını duyurdu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD Başkanı Donald Trump'a, "Kudüs'ü resmen İsrail'in başkenti olarak tanıma kararından" dolayı teşekkür etmişti.

Diğer yandan, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıması ve büyükelçiliğin Kudüs'e taşınması talimatı vermesinin ardından AB üyesi Çekya'dan da benzer bir adım geldi.

Filistin'de bu sabah derin bir hayal kırıklığı ve öfke hakim. Gazze Şeridi'nde göstericiler sabah erkenden sokağa çıktı, İsrail polisi biber gazı ve tazyikli su kullanıyor.

Çekya Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinden dün yapılan açıklamada "Çekya şu anda, İsrail ile Filistin arasında barış anlaşmasının imzalanmasından önce, 1967 sınırlarını esas alacak şekilde Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyor" dendi.
İsrail, Kudüs'ün doğusunu 1967'deki 6 Gün Savaşı sonrası işgal ettiği için bu açıklama Çekya'nın Kudüs'ün batısını İsrail'in başkenti olarak tanıdığı anlamına geliyor.

İntifada nedir?

Türkçe'de "Ayaklanma" anlamına gelen ve Arapça bir kelime olan İntifada, Fİlistin'de iki kez yaşandı.

Filistin'de İsrail'e karşı halk isyanı anlamına gelen intifada, daha önce 1987 ve 2000'de ilan edilmişti.

Haniye, Ramallah'taki El Fetih yönetimine de çağrıda bulunarak "Net bir tavır takının" dedi.

Hamas lideri, Kudüs bütünlük içinde bir şehirdir. Doğu ya da Batı Kudüs diye bir şey yok. Kudüs Filistin'in başkentidir. İsrail'in işgalini tanımıyoruz" diye konuştu.

ÇEKYA BÜYÜKELÇİLİĞİ TAŞIMAYI HENÜZ DÜŞÜNMÜYOR

Ancak ABD'nin aksine Çekya, Tel Aviv'deki büyükelçiliğin Kudüs'e taşınmasını bölge ve dünyadaki kilit önemdeki ortakları ile yapacağı görüşmelerin ardından dikkate alacağını duyurdu.

Çekya dışında hiçbir AB üyesi ülke Kudüs'ün üzerinde nihai anlaşmaya varılmadan İsrail'in başkenti olarak tanınmasını onaylamamıştı.

NETANYAHU: YAHUDİ HALKI BUNA SONSUZA DEK MİNNETTAR KALACAKTIR

Dünyaya, Trump'ın kararını izleyerek Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" olarak tanıma ve büyükelçiliklerini buraya taşıma çağrısı yapan Netanyahu, şöyle demişti:

"Bugün tarihi bir gün. Kudüs yaklaşık 70 yıldır İsrail'in başkenti ve bizim umudumuzun, rüyamızın ve duamızın yeni bin yıldaki odak noktası. (Kudüs) 3 bin yıldır Yahudilerin başkenti. Kutsal mekanların statüsünde bir değişiklik olmayacak. Bu İsrail'in ilk gününden beri bizim hedefimizdi. Yahudi devleti ve Yahudi halkı buna sonsuza dek minnettar kalacaktır. Trump'ın, İsrail'in, Filistinliler de dahil komşularıyla barışı ilerletme kararlılığını paylaşıyoruz. Trump'la ve ekibiyle bu barış rüyasını gerçekleştirmek için çalışmaya devam edeceğiz."

İsrail hükümeti, ABD Başkanı Donald Trump'ın "Kudüs planını" açıklamasıyla birlikte, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Eski Şehir bölgesini çevreleyen tarihi surlara ABD ve İsrail bayraklarını yansıttı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 121 yorum
Hadi müslümanlar görelim gücünüzü,bakalım ne yapabileceksiniz? :)
@mezargedigi İlk önce senin gibileri yaptıktan sonra gerisi kolay
@mezargedigi kudüsü dert etmediğine göre maymundan geldiğine inanan aptallardansın kesin
@mezargedigi MÜSLÜMANLIKLA ALAKASI YOK ASLINDA. SEN ADAM OLSAYDIN İSRAİLİN YAPTIĞI ZULÜMLERE GÖZ YUMMAZDIN. ALLAH SENİN VE SENİN GİBİLERİN BELASINI VERECEK İNŞALLAH
@kandemir_arslan_1992 sen milyonlarca yıllık genetik evrimleşmeye değil de yerden fırttttttttt diye fırladığına inanıyorsan orası senin bileceğin iş kardeşşş :)))))
@mezargedigi ahh hitler ,olsaydın bunlar böyle konusamazdi
MÜSLÜMANLIKLA ALAKASI YOK ASLINDA. SEN ADAM OLSAYDIN İSRAİLİN YAPTIĞI ZULÜMLERE GÖZ YUMMAZDIN. ALLAH SENİN VE SENİN GİBİLERİN BELASINI VERECEK İNŞALLAH
hiçbir arap ülkesi israile bulaşmak istemez askeri güçleti yetmez o lara eyyle böyle demekle olmuyor adam usa.yı arkasına almış bizimkiler sadece atar tutarlar.
Canımız kanımız Kudüs'e feda olsun
@Stagflasyon76 senin olsunda türk milletiniz olmasın ülkene bak ezik
Müslümanların en büyük marifeti "kuru gürültü "
Ne olduğunu belli ette seninde marifetini bilelim anonim çocuğu
bosuna ugrasmayin mescidi aksa muslümanlarin. kudüs muslumanlarin etten duvar öreriz yine vermeyiz. arkadaslar uyumayalim tum sosyal medyadan tepkimizi koyalim. savassa savas Allah ve müslumanlik ugruna ölmüceksek yasamanin ne anlami var. TEK KURTULUŞ İSLAMDADIR.
sonunuz firavun’un sonu olsun...lanetli millet
israil+abd=türkiye+iran+pakistan+azerbeycan bu 4 lü bunları tarumar eder
Allah in laneti israil in ve amerikan in üzerine olsun Allah büyüktür ve bu olanları görüyor ve Allahın gazabida şidetlidir ve bir gün gelecek yahudileri ağaçlar taşlar bile kabul etmeyecek
israil seninde sonun geliyor...
şeytanın çocukları
#FreeKudus
güç kimdeyse kudüsün sahibide odur şuan siyonistlerde güç olduğu için ne isterlerse onu yapıyorlar tarihte bu hep böyledir bundan 500 yıl sonrada başkasında olur güç o yapar istediğini 400 yılda osmanlı yönetti o toprakları yani güç kimdeyse bu dünyaya o hükmediyor güç şimdi amerikada, istediğini yapıyorlar adamlar
kudüs ilelebet filistinin BAŞKENT İ olmaya devam edecek ..lanetlenmiş pis kavim olan yahudilerinde bu olay sonu olacak inşaALLAH ..ALLAHUEKBERRR..
3DÜNYA SAVAŞINIUN KAPILARI ARALANDI. HAZIR OLUN. BU ŞEYTANIN KAFASINI BEN KESİCEM
hadı bakalım abd eğer sen boyle devam edersen turkıyedekı buyuk elcılıklerını kapat kapatmazsan bızzat ben kendım kapatacağım hayatımı ortaya koyacağım
islamcılar sözde şeytan orada diye kabede taşı taşlıyorlar,şeytan bölgeye devlet kurmuş islamcıların haberi yok.
Dünya Kudüsü israil başkenti olarak tanımıyacaktır..Uluslararası zeminde çalışmalarla tekrar Telavive dönecektir..Dünya devletleri hangi dinden olursa olsun,tepki göstermelidirler..ABD istiyor diye olmaz bu işler..
Mümin kardeşlerim, Portakal pıcakmanız bittiyse sizi Coco colaları tencerede kaynatmaya davet ediyorum
amerika tanıyınca ne oluyor ? paçası yiyen gitsin oraya taşısın elçiliklerini
EY MÜSLÜMAN ARAPLAR SİZ NEYİ AMERİKAYA SATTIĞINIZI HALA FARK ETMEDİNİZ Mİ? UYANIN ARTIK ÖLME ZAMANI DİR
simdi o reisiniz eger dedigi gibi Islam dünyasinin lideri olmak istiyorsa Incirlik üssünü kapatacak , Ayasofyayi Cami olarak ibadete acacak , ondan sonra ben de dahil hepimiz onu alkislayacagiz ve oy verecegiz. ama yok bunlari yapmazsa onun samimiyetinden süphe duyarim
kahrolsun a b d kahrolsun israil_ kudüs müslümanların ilk kıblegahıdır .o yüzden a b d nin karahı hiç bir şekilde bizi ilgilendirmiyor tek taraflı almış karar yok hükmündedir.a b d ye israile ölümmmm kanla beslenen barbarlarrr
İsrail vaad edilmiş toprakları elde etmek için her türlü zulmü yapacaktır kuzey ırakta israil bayrağı açanlar yakında kuzey suriyede de bunu yapacaklardır yahudi olmayanların bu bölgede yaşamasına izin vermeyeceklerdir trump ve damadıda birer yahudidir atılan her adım hedefe gitmektedir bunu durdurmanın tek yolu müslümanların her türlü ırkçılık meshepcilik gibi yapay durumlardan kurtulup kuran ve sünnet etrafında tek vücut olmaları gerekiyor zoru başarmak her müslümana farzdır peygamberimiz aynı ortamdan insanlık ve insanca yaşamayı inşa etmiştir huzur içinde bütün insanlarla dostça yaşamıştır
evinizdeki tüm aletlerden şu yazdığınız klavyeye kadar, internete kadar herşeyi amerika icat ediyor siz hala din islam elden gidiyor kanımız feda nidaları cekiyorsunuz. bilim adamlarına değer vermeyen bir milletin haysiyeti ve şerefi ile yaşamasının imkanı yoktur. bunun en iyi örneği filistin ve türkiyedir. bizde 20 tane bilim adamı bi tane din adamı kadar değer görmez. namaz kılan oruç tutan ağzından Allah' ın kelamı düşmeyen kişiye makamda verilir ihalede verilir saygıda verilir. ama bilim adamı ise hiçbişey alamaz..
yine abd ve israil... bu iki terörist ülkeleri çok şımardı... müslümanlar ne zaman birlik olacak ne zaman birbirine destek olacak... şimdi korkak amerika kuzey koreye birşey yapamadı karizması çizildi... onun yerine müslüman ülkelerinde güç denemesi yaparak dünyaya göz dağı vermek istiyor... Ayrıca büyük bir fitili ateşleyerek bu bölgede savaş çıkacağı gibi büyük bir kaos yaşanacak... 2018 çok kötü geçecek... ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN...
Cumhurbaşkanımız "Yav, sen kimsin, sen kim oluyorsun be." der, Başbakanımız 1000ali de bir espri patlatır, olur biter...
hani 83 kerkuk 83 efrin dıyenler ancak kürtlere aslan kesılırsınız.hanı erdogan ansızın gelebılıyoruz dıyemedı yemez cunku
hadi gidelim buraları temizlemek bize düştü başka altanatif yok temizlik imandandır.
AYASOFYA'YI CAMİİ YAPALIM.
reis bu işe çok kızacak
ben kürdüm. vatanımı seviyorum insanımı seviyorum laga luga yapıldı yeterince artık söz bitti ne yapılabiliniyorsa türk laz çerkez alevi kareşimle TÜRKİYE için elimden gelebilecek her fedakarlığı yapmaya hazırım. ileriki çoçuklarimiz huzur içindr yaşasın biz hayır görmedik onlar görsün...
Atatürk gibi kılık değiştirip gidip savaşmak gerek bağırmakla bir şey olmuyor müslümam
Aha buraya yazıyorum,elçiliği Kudüse taşıyanlardan biriside biz olacağız hemde tıpış tıpış,hele geri kalan müslüman devletler takla atarak taşıyacaklar, zaten bir çoğunun elçiliğini bizim Fetö İtinin adamları temsil ediyor, batılılara gelince it itin ayağını basmaz onlar timsah gözyaşlarını oynarlar,biraz tarih bilen filistin devletinin kuruluş günlerine bakar.Bizde elçilik taşınma kararını üstelik sağ ve muhafazakar geçinen hükümetler alacaklar, bak gör, sol iktidar olsa asla yapmaz yapsa cuma günleri caminin önünde insanlar birbirine satırla saldırır,şağ yapsa gık yokb öylede bir gerçek var.
Müslümanlar olarak daha neyi bekliyoruz bilmiyorum
konu akp chp değil vatan millet din inanç meselesidir. gerisi teferruat. TÜRK OLUPTA BİZ BİŞEY YAPAMAYIZ DİYENLER ezik olan sensin sen . ben değilim TÜRKÜM VE TÜRK OLMAKLA GURUR DUYUYORUM . TANKIN ÖNÜNE YATAN BEN DEN PARALI ASKER İLE ORDU KURANLAR KORKSUN
@bir_var_1983 adamsın işte senin gibiler çok az bu ülkede
abd bu kararını derhal geri almalı.
islam düşmanları iş başında..kahrol israil.
gidin kurtarın kardeşlerinizi .. tutan mı var? ben kendimi bildim bileli ağlamaktan başka bişey yaptığınız yok..
İlk tanıyacak olan da Müslüman Arap ülkeleri...
inşallah trumph ve israil senelerden beri yaktıkları bu ortadoğu ateşinde yanıp kül olur.
9 Aralık kudüsün osmanlının elinden çıktığı gündür Trump bu imzayı bilerek olayları bu tarihte başlatıp müslümanları katlettirmek için bu alçak kararı alıp imza atmıştır müslümanların bu şeytanın hilesine karşı çok dikkatli olmaları gerekiyor firavun nemrut ta kendini çok güçlü sanmıştı ama Allah c.c. ın gücü karşısında helak oldular kalıntılarıda ibret olması için insanlara ibret olarak kaldı ancak bu yahudiler materyal olarak gördüklerinden tarihi eser olan tarafına bakıyorlar sonlarınında aynı o kavimler gibi olacağını kabul etmiyorlar ama son kaçınılmaz olacakltır. Zulüm yok olmak zorunda.
Diğer Haberler