Obama Suriye hakkında konuştu

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Obama Suriye hakkında konuştu

ABD Başkanı Barack Obama, Suriye konusunda çarpıcı açıklamalarda bulundu. Obama bu yaşananlara seyirci kalamayacaklarını söyledi.

Başkan Obama'nın konuşması şu şekilde:

Hastaneler bu saldırının kurbanlarıyla doldu taştı. Binlerce kişi öldü bunların yüzlercesi çocuktu. Bu saldırı insanların onuruna yönelik bir saldırıdır. Kimyasal saldırının kullanılması yasağın açık bir ihlalidir. Bu komşu ülkeler içinde tehdittir. Bunlar terör gruplarının eline geçebilecek silahlardır. Bu yüzden ABD'nin harekete geçmesi doğru olacaktır.

NE ZAMAN İSTERSEK O ZAMAN HAREKETE GEÇERİZ

"Bölgede askeri olarak konuşlanmış durumdayız. Ne zaman istersek o zaman vurmaya hazırız. Bu yarında olabilir veya bir ay içinde de olabilir. Kararı biz vereceğiz. Başkomutan olarak ulusal güvenliğimizi düşünerek aldığım kararda askeri gücümüzü düşünerek değil, halkı da düşünüp karar aldım. O yüzden ikinci bir karar aldım. Kongre liderleriyle görüştük. Kongre en kısa sürede oylama yapma kararı aldı. Suriye'de neler yaşanıyor bunların anlaşılması lazım. Bu süreçte ilerlerken bunun hesabını vermek gerekiyor. BM heyetinin sonucu gelmeden ilerlemeye hazırız."

ZOR DA OLSA ONAY ÇIKABİLİR

Konuşmanın hemen ardından Beyaz Saray, saldırı iznini içeren bir yasa taslağını Kongre’ye gönderdi. Temsilciler Meclisi Başkanı John Boehner, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki meclisin, taslağı 9 Eylül haftası ele alacağını açıkladı. Bu, Yönetim’e Kongre üyeleri nezdinde lobi için yeterli bir zaman tanıyor. Kongre kararı çıkarsa, şimdi düşünülenden farklı, daha etkin ve uzun süreli bir saldırının da yolu açılabilir. Tartışmaların sert geçmesi bekleniyor.

GÜL BAHÇESİNDE SÜRPRİZ

Obama’nın Beyaz Saray’daki Gül Bahçesi’nde dün Suriye’ye saldırı kararını açıklayabileceği konuşuluyordu. Soru kabul etmediği konuşmasında Obama dünyayı şaşırttı. Oysa Libya Savaşı’nda Kongre’den onay almamıştı. Ancak Libya’da BMGK kararı vardı.

İNGİLTERE'Yİ GÖRDÜK

"Şimdiye kadar İngiltere'de yaşananları gördük. Parlamento'dan karar geçmedi. Harekete geçmeden önce kongre onayını da ararsak daha sağlıklı olarak ilerleyebiliriz. Demokrasi için bu yolda ilerlemeye mütabık kaldık. İtidalli olunmasını bekliyorum. Eğer böylesi bir saldırı karşısında hiç harekete geçmezsek bunun sonuçlarına katlanmamız gerekiyor. Bir diktatör yüzlerce çocuğu öldürüyorsa ve buna karşılık vermiyorsak biz nasıl bir yanıt vermiş oluruz. Böyle korkunç bir saldırıya karşı harekete geçilmesi gerekiyor. Yoksa çocuklarımızı böyle bir dünyada yetiştiremeyiz."

HER ÜLKE BİZE HAK VERMEYEBİLİR

"Ben her ülkenin bizim aldığımız kararla mutabık kalmasını beklemiyorum. Tam olarak Amerikan halkına seslenmek istiyorum ve artık savaştan yorulduğumuzu biliyorum. Suriye'deki savaşı da sadece askeri olarak çözemeyiz. Bu yüzden sadece kara harekatı başlatmayı düşünmüyoruz."

YÖNETİMİN DEĞİŞMESİ LAZIM

"Muhaliflere desteğimiz sürecek. Şam'da yaşananlara seyirci kalamayız. Bireylerin barış içinde yaşamaları ülkelerin sorumluluk almalarına bağlıdır. Kongre üyelerine de sesleniyorum. Bazı şeyler siyasetten daha önemlidir. Bunu bağımsız olarak düşünmenizi istiyorum. Tabii ki hiç bir seçim kolay değildir. Ama inandığım şeyleri söyledim size. Biz bu katliama seyirci kalamayız. Başkan ve halk bir araya geldiğinde daha güçlü bir yönetim olacağız. Sayısız bireyin katledilmesine seyirci kalamayız. Hem dünyaya hem de Kongre’ye bu mesajı veriyorum. Bu yolda birlikte yürüyeceğiz. Hepinize teşekkür ediyorum."

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 56 yorum
Suriye'ye saldırı olursa bizim provokatör - çığırtkan başbakanımızın çabalarını unutmayın , hizmet hizmet deyip duruyorsunuz ama iş şehitlere , dış politikaya , komşu ilişkilerine vs. şeylere gelince neden sus pus kalıyorsunuz. Görüyorsunuz Irak'taki katil&tecavüzcü&işkenceci ABD askerlerine dua eden kişi aynı kişi ama bu sefer alttanda almıyor resmen provokasyon yapıyor , Türkiye'nin iç işlerine karışmayın deyip tüm ülkelerin iç işlerine balıklama atlıyor , bunun sonu yok bu politika bugün Suriye'yi yarında bizi batırır. UYANIN LAN !
yazııık
hadi açıklada bitsin artık sizin dışınızda herkes askeri hazırlığını bitirdi iran ırak suriye lübnan aynı anda cevap vermek için bekliyor bir diğer yandan da harami tecavüzcü islam düşmanı akp dostu teröristler saldırıyı itiraf ettiler haberiniz olsun suudi arabistan tarafından gönderilen kimyasalın yanlışlıkla açılması sonucu kaynaklandığını itiraf ettiler iftiracı pzvnkler ne yapacak bakalım el nusraya daha fazla kimyasal silah göndererek telafi ederler harhalde komplo yine tutmayacak görünüyor buna en çok tayyip ve davutoğlu üzülecek televizyonun başındadırlar şimdi obama ne diyecek diye...
Gözünüz aydın koyunlar yakında nurtopu gibi savaşınız olacak.. Suriyede kimyasal silah kullanılmış, sadece çocuklar ölmüş. Bu yeni kimyasal silah büyükleri, asker, polisi, teröristi öldürmüyor sadece çocuklarımı öldürmüş. Yada teröristler çoçukları toplayıp gaz odalarında öldürüp sokağamı bıraktılar. Yada zehirli iğne kullanıldığındanda bahsediliyor. BM heyeti bişey bulamadık. Topladığımız materyalleri incelemeye verdiler. 1 ay içinde sonuç alınırmış. Bu acele ne. Höt korkunuzmu var. Bölge kan gölüne dönecek.. Akpliler kına yakacakmı. Yeterli kına varmı. Başbakanda palasını alıp gidecekmi...
yazıııık...
Niye müdahale etsinki zaten istedikleri bu, salak Müslümanların birbirini öldürmesi ,para harcamadan,kayıp vermeden amaçlarına ulaşıyor Abd ve İsrail.
Teknolojiyi oradan alıyorsunuz, ilmi bilimi oradan alıyorsunuz, özgürlük için adına şarkılar yazıyorsunuz, g0tünüz tutuştuğunda da geliyor yardım ediyor, ve daha hala Amerika düşmanlığı.. O giydiğiniz donu da çıkarın o zaman, zira o da Amerika malı. Sanki millet mecbur Müslümanlara yardım etmeye. Yüz bin insan katledildi orada kim cesaret edebildi saldırmaya? Geçin bunları. Amerika bütün Müslüman ülkelerden çok daha faydalıdır dünyaya. Yanlış yaptıkları da olabilir ama zaten yanlışlar içinde yüzüyorsunuz. Dünya için yaptıklarını hiçbir ülke yapmadı, yapamaz. Teşekkür etmesini de bilin.
Bu bölgede önce cetvelle ülke sınırları çizip halkları parçaladılar. Hemen her Ülkenin başına birer Diktatör koydular. Bu yolla doğal kaynakları yıllarca hortumladılar. Fakat emdikleri kan yetmez oldu. Dahasını istiyorlar. Türkiye üzerinde de hesapları var. Sözün kısası birlik olmak lazım. Hem ülke içinde hem de bölge coğrafyasında bütün Halklar birlik olması; başlarındaki Diktatörleri atması Hakim güçleri de Bölgemizden defetmesi lazım. Aksi takdirde daha çooook ensemizde yumurta pişirirler.
obama dünyanın yetiştirdiği nadir devlet başkanlarından biri.eski yöneticileri gibi değil.ilkdefa siyah lider dünyayı yönetiyör bu mesaj insanlar arasınsa eşitliğin mesajıdır.ayrıca Harward mezunu takdir ediyorum.zalim olduğunu düşünmüyorum.en doğru kararları vereceğine ümit ediyorum.obamaya güveniyorum.suriyeye girecekse müslüman kanı akıtmak için değil sabilerin hesabını sormak için.
senin beynin % 10 nun bile tam çalıştığını düşünmüyorum emperyalist ırkçıların yani siyonizmin 1 numaralı adamıdır obama iyi araştır öyle gel şimdiye kadar başa çıkan başkanların aksine bir yolda değil onlarım bırakmış oldu yolu devam ettiriyor şi,mdi sor kendi kendine neden hepsinin fikri aynı... demekki onlarıda yöneten siyonzim ve orta doğudaki büyük israili kurmak için oynanan oyunlardır bunlar oyuna gelme oyuna getirme demk istiyorum ve gözünüzü açın
kendini kandirmayi basarmisin ABD nin baskani kim olursa olsun devlet politikalari hic bir zaman degismez bunu anlayamadinizmi hep gelip demokrasi adina yapiyorlar sonrasi hep hüsran adamlar resmen israile tehtit olabilecek herkesi betarf ediyorlar belirsizliklerin icine yitiyorlar libya,misir ldrini bilen varmi her gün bombalarin patlamasindn baska birsey varmi irak ayni keza her gün onlarca insn ölüyor sadam döneinden dahada beter oldugu ortada baslari yok abd nedrse o oluyor siyahi liderin o kadar insanlari düsünüyorsa afrikada acliktan ölen diger siyahi insanlara ardim etsin ama cikar olma
Sabilerin hesabini suriyedeki teroristlere sormasi lazim. Yuzde 90 oy alan mesru iktidara degil
hiroşima ve nagazaki sonrası vietnam kore daha sonra afganistan ırak heryere barış getirdiniz.milyonlarca insan öldürdünüz kan emiciler.şimidi suriyeden bahsediyor vampirler
eli kanlı katil obama
İLK BAŞTA TURKİYE İÇİNDE BULUNDU AC YOKSULU DOYURSUN.BENZİNE MAZOTA YİNE ZAM GELDİ. BANENE SURİYEDEN BANENE LİBYADAN BANENE MISIRDAN..İLK BAŞTA İNSANLARA SORSUNLAR İŞ GÜÇ VARMI..İNSANLAR HAYATINDAN MEMNUNMU DİYE.MÜSLÜMAN MÜSLÜMANI KATLEDİYOR.AMERİKA TÜRK ASKERLERİNE CUVAL GECİRMİŞTİ HALA SADDAMDAN KALAN AMERİKA ORDUSUNDAN KALAN SİLAHLARLA MEHMETCİKLERİMİZ ÖLÜYOR.AFGANİSTANDA NE İŞİN VAR AMERİKA ARAB ÜLKESİNDE NE İŞİN VAR AMERİKA VE TÜRKİYE İLK BAŞTA İÇ İNSANLARINA BAK AC AC ASGARİ ÜCRET 780 MİLYON ...İŞSİZLİK COK ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN.T.C VATANDAŞIYIM AMA BANA AGLAYAN YOK MLSF
tebrik ederim analiziniz doğru hatta eksiğide olabilir.olay OBAMa,buş vsire ABD başkanları değil yönetime gelenler buş olmuş kuş olmuş farketmez,gemi hiçdeğişmiyor sadece görevliler değişiyor.amaç ve hedef belli,OSMANLI HARİTASINDA SON OSMANLI ENKAZLARI NI KALDIRMA politikası OBAMA,KENEDİ demiyorum ABD bukadr insanı seviyorsa TC TİNDEKİ otuz kırkbin çocuk,kadın yetişkin askerler öldürülürken türk askerinin başana çuval geçiren ABD de başını kumamı gömmüştü bugün suriyeyimi gördü kaldıki suriyedeki ABD emperyalizim muhaliflerini azmettiriyor kardeşi kardeşe kırdıran ABD ve işbirlikçileri
Şimdi bunlar müslümanları kurtaracak melekler mi? yoksa çamurun içine gömecek kişiler mi?
obamayı çok beyeniyorum delikanlı adam helal olsun ona
abd ne zaman vuracak merak etmeye başladık.
önce seni vursa
Amerika'ya evet!Üsler kapatılmasın.Ulan unuttunuzmu soğuk savaş yıllarını?Unuttunuzmu İran'dan ve Suriye'den neler çektiğinizi?O zamanlar Amerikan'ın eteklerinin altına saklanırdık.
yavrum.kendinizle karıştırıyorsunuz .Türkleri, Türk kanı taşıyan saklanmaz korkmaz yılmaz şahadetlik bizim kaderimizdir. size ATATÜRK demem yeter.
amerikaya hayır üstler kapatılsın nota kota istemiyoz
niyet hayır akibet hayırlı olsun.
Anen öle
size sessiz kalan dünyaya lanet olsun amerika, afganistanın, ırak'ın, vietnamın anasını ağlattınız, sizden daha canisini görmedi, görmeyecek bu dünya
amerika suriyeyi vuracağını belli etti,,rusyanın amerikaya direnmeside mümkün olmadığına göre suriyenin vurulması kaçınılmaz,,esadı çerez gibi yiyecekler,,,esadın 3 senedir uluslararası kamuoyunun dediklerine kulak tıkarsa dünyaya meydan okumaya çalışırsa sonu böyle olur,,
bu hikayeye inananlara zavallı diyorum...acıyorum...birazcık aklı olan , kimyasal katliamının usa ve israilin kullandığı muhalifler tarafından suriyeye saldırı bahanesi olsun diye yapıldığını anlar...anlamayan ise ya yalaka ya da çıkarcıdır...
cümlenize şunu da ekleyelim hocam. ya yalakadır, ya çıkarcıdır ya da şerefsiz yezit evladıdır...
kafasi iyi galiba
FİTNE UYKUDADIR LANET OLSUN UYANDIRANA.....HİRİSTİYANLARA YALAKALIK YAPAN VE MÜSLÜMAN DİN KARDEŞLERİNİ KIRDIRMAYA DESTEK VERENLERİ ALLAH BİLDİĞİ GİBİ YAPSIN....
ESAD LİBYA GİBİ DÜŞMEZ...ADAMLARDAKİ FÜZE VE HAVA SAVUNMA SİSTEMİ SON MODEL RUS YAPIMI...AYRICA ESAD ÇOKTAN TEDBİRİNİ ALMIŞTIR...BUNLAR 1 HAFTADIR VURACAĞIZ DEDİ HEP ZAMAN KAYBETTİ VE ESADIN İŞİNE YARADI BU ZAMAN....ABD İNGİLİZ VE FRANSIZ UÇAK VE GEMİLERİNİ VUR ESAD...TANRI YARDIMCIN OLSUN...SONUNA KADAR YANINDAYIZ...GEREKİRSE KİMYASAL KULLAN YOK ET ALAYINI...
Erdoğan neden savaş isterim nidalarıyla ortalarda geziyor.Müslüman ya başbakanımız her yerde milletin müslümanlığına dil uzatıyor ya. Bu savaş istemi hangi dinde var. Erdoğan sen orta doğu projesi adı altında kullanılan bir kuklasın. bİR GÜN SENİNDE İPLERİN KOPACAK O SAHNEDE.
obamanın alacağı kararlar bütün türkiyeyi ve dünyayı etklieyecektir bayanlar bunuda yaptı bayankupon diye bir site açmışlar muhteşem kuponlar tutturup bedava maçlada yediyüz milyar tutturmuşlar. hemen bayankupon diye aratıp kadınların yaptığı kuponları bulun mucize gibi ya
kimyasal silahı esat ın kullandığını kanıtladınızmı ki vuracaksınız bu sadece taktik suriyeye saldırmak için kendiniz atmışsınızdır kimyasal silahı.
Üzüldüm, kongre kararına kadar tayyip le, devitoğluna uyku yok şimdi...Yazık oldu yaaa...
diyorumki esat caydırılamazmıydı acaba dünya liderleri onunla görüşseydi o iktidarı bırakmazmıydı niye başka güçler silah zoruyla binlerce insanı öldürerek yine müslümen kanı akacak ırak ı görüyoruz huzur varmı alakası yok her gün bombalı saldırılar yapılıyor müslüman müslümanı vuruyor adam ateş ediyor allahu ekber diyor karşıdaki ona ateş ediyor allahu ekber diyor gavur oğlu gavurda ne güzel diyor müslüman lar birbirini vuruyor kıskıs gülüyor ne zaman müslüman lar akıllanacak ne zaman.....
ABD nin suruyeye saldıracagını sanmıyorum. sadice medyanın abartması. niye saldırsın petrol yok maden yok bu kadar masrafı nerden alacak kimden tazminat alacak. zaten türkiye maliflere bakıyor. çökünceye kadar gitsin der cökmese bile giden para türkiyenin umrundamı. medyada cgırkanlık yapar sadice yok girdi giriyor. obamada böbürlenir artık bak nasıl korkuyorlar diye . aslında halk korkmaz onların kaderleri belli korkanlar iktidar sahipleridir. yerlerinden olmak istemezler.
büyük israil devletini kurmak için suriye israil i tehdit ediyor sebeb bu
Suriye kimyasal silah kullandı mı, kullanmadı mı? Bunu şimdilik bilemiyoruz... Ancak İsrail, Canlı yayında tüm dünyanın gözünün içine baka baka, Filistinlilerin üzerine fosfor bombası attı... Neden kimse ağlamadı, neden kimse İsrail'e girmek istemedi? Yoksa Filistin'de ölenler insan değil miydi?
Amerika İran ve Rusya ya karşı zor yürür denerse de zararlı çıkar.
İki yıldır esad halkına zülmediyor coçuk kadın uaşlı demeden, şimdi de sıra sendemi obama, hiç öyle ileri geri bakmayın olan insanlığa oluyor, insanlık ölüyor..
Amerika kongreden karar çıkaramazsa çok merak ediyorum bizim savaş meraklısı hükümet bakalım bir çılgınlık yapabilecekmi zor ama merakla bekliyoruz inşallah kongre müdahale kararı almaz o zaman AKAPE ne yapacak hep beraber izleyelim herhalde % 50 harekete geçer inşallah.
MÜSLÜMAN KANI AKITMAK SİZİN EN BÜYÜK TUTKUNUZ. YA DİĞERLERİ??? BUŞ BUNA HAÇLI SEFERİ DİYORDU.
Mısırda katledilenler insan değilmİ? UYANIN
türkiye göründügü kadarıyla arap bahırında ısrarcı
Muhalifleri destekleyeceğiz diyor, ardından teröristlerin elin e geçerse silahlar diyor. Bu ne çelişki. Muhalif dediği kendi destekledikleri teröristler. Ve onları desteklediklerini kendi ağzıyla söylüyor. Bu deccal ve ordusuna inanacak müslümanım diyen herkese yuhhhhh mynet yayınlaaaaa artık.....
müslümünlar acı çekerken bazıları keyifli keyifli bir iki kahve içiyolar siz müslümanların acısını çekseydin her müslümanı öldürürdünüz
abd de saldırı yapıyor ama hiç farkında değil barack obama kötü işler işler yapıyor hemde yalan atıp yazık aslında sana yazık
en önce tayyip davutoğlu gitsin bişey olmazsa biz mehmetçiği göndeririz gerizekağlılar yeri geldiğinde müslümanız diyorsunuz bir mülğman diğer müslümanı vurur mu
Diğer Haberler