Pakistan'da, Facebook'ta İslam'a hakarete idam cezası

Pakistan'da Facebook'ta "İslam'a hakaret ettiği" gerekçesiyle yargılanan bir kişi idam cezasına çarptırıldı. 30 yaşındaki Taimoor Raza'nın sosyal medya paylaşımından dolayı idama mahkum edilen ilk kişi olduğu tahmin ediliyor. İnsan hakları örgütleri karara tepki gösterirken, Facebook'tan henüz açıklama yapılmadı. Pakistan Başbakanı Navaz Şerif dine hakareti "affedilemeyecek bir suç" olarak nitelemişti.

Pakistan'da, Facebook'ta İslam'a hakarete idam cezası

ABD merkezli sosyal medya şirketi, hükümetin din karşıtı içerikle ilgili kaygılarını ele almak için Pakistan'a bir ekip göndereceğini açıklamış ancak üyelerinin "mahremiyet ve haklarını" korumak istediğini açıklamıştı.

DİNİ TARTIŞMA

Peygamber ve eşine hakaretle suçlanan Raza'nın davası Bahavalpur kentindeki terörle mücadele mahkemesinde görüldü.

Raza'nın Facebook'ta, sonradan terörle mücadele yetkilisi olduğu ortaya çıkan bir adamla dini konularda tartışmaya girdiği belirtiliyor.

Avukatına göre tartışmadan sonra Raza otobüs durağında gözaltına alındı, mesajlarını paylaştığı telefonuna el konuldu ve Facebook'taki paylaşımları incelendi.

Raza'nın cezayı temyiz etme hakkı bulunuyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
neden İslam'a hakaret ediyorsunuz. Anlamıyorum. İnanmayabilirsin, ama başkalarının inancına saygılı olmayı öğrenmelisin. İnsanları değer verdikleri şeyler üzerinden tahrik ederek hem kendilerine hem topluma zarar veriyorlar.
YAKINDA AYNISI TÜRKİYEDEDE OLUR ÇOK AZ KALDI....
@ozgurtura senden başlayalım mesela
sokakta önüneze çıkan düşünce hakkı olarak ana avrat küfür etse, helal olsun adama düşünce hakkını kullandı diyecek kaç kişi var?
@evetullah fikirle küfrü aynı kefeye koyacak kadar zekan var tebrik edrim
islam kusursuzdur yaramaz olan muslumanlardir.
idam edince mi öğrenicek adam hata etmiş düşünememiş bunun cezası ölüm mü olmalı.herkes hata yapar cezasını çeker bu tarz suçlara para cezası verilmeli (duruma göre ağır para cezası, ömür boyu belediye işçiliği örenğin 10 yıl boyunca günün 3 saati çöp toplama gibi) hapis bile ağırdır bence
Hani islam barış ve sevgi diniydi ? kuranı okursanız şaşıracaksınız arkadaşlar. Yok böyle bi şiddet ve faşizm
Diğer Haberler