'Piyasaların kaygısı ilerleyen otokrasi değil siyasi karışıklık'

Economist dergisi, referandum sonrası piyasaların "ilerleyen otokrasiden çok olası siyasi çalkantılardan" endişelendiğini yazdı. Yazıda keskin ideolojik ayrımların 'piyasaları rahatsız edecek daha radikal siyasi değişimler' getireceği belirtildi. Economist'in analizinde, demokratik olmayan sistemlerde de ekonomik büyümenin mümkün olabileceği ancak uzun vadede "ideolojik ayrımın keskin olduğu" bir ortamda yatırımcıların olası siyasi çalkantılardan endişe edeceği uyarısı yapıldı.

'Piyasaların kaygısı ilerleyen otokrasi değil siyasi karışıklık'

Yazıda 16 Nisan referandumunda "Erdoğan'ın zaferinin yorumcular tarafından otokrasi yolunda bir adım" olarak görüldüğü ancak Türk lirası, piyasalar ve tahvillerin referandum sonuçları gelirken kazanç sağladığı belirtildi.

Yazıda şu ifadeler yer aldı:

"Bu, piyasalar ve demokrasi arasındaki ilişkinin kaya gibi sert olmadığına ilişkin bir hatırlatmaydı. Serseri ruhlu kocalar gibi, yatırımcılar da demokrasiye olan bağlılığını yineler ancak yedekte başka birini tutmaya yanaşırlar"

"Türkiye'de yatırımcılar Erdoğan'ın anayasa teklifinin yenilgiye uğraması halinde ülkede karışıklık çıkabileceğinden korkmuş olabilir. Eski ama oldukça güvenilir bir klişedir: Yatırımcı belirsizliği sevmez. Ancak Erdoğan iktidarı, İstanbul piyasalarında yüzde 760 kazanç ve hızlı ekonomik büyüme getirdi."

"Otoriter" bir hükümetin, en azından kısa vadede "belirlilik" getireceği belirtilen yazıda şu görüşler dile getirildi:

"Ekonomistlere göre, İtalya'da Mussolini 1922'de iktidara geldiğinde o yıl ülkede hisse senetleri piyasası yüzde 29, devlet tahvilleri ise yüzde 18 kazanç sağladı. Hitler yükselirken Almanya'nın hisselerinin geri dönüşü yüzde 14, tahvilleri yüzde 15'ti.

'DEMOKRATİK SİSTEM OLMADAN DA BÜYÜME MÜMKÜN'

"Dünyanın en gelişmiş ekonomileri çoğunlukla demokratik ülkeler ve bunlar ticaret ve yabancı yatırımlara daha açıklar. Ancak Çin örneğinde olduğu gibi, demokratik bir sistem olmadan da hızlı ekonomik büyüme mümkün. Hong Kong'la beraber Çin'in menkul değerler piyasası, bu milenyumun en iyileri arasında.

Economist'te yer alan bir başka görüş, demokrasilerin her zaman piyasa dostu politikalar çıkarmadığı, sokaktaki seçmenin çıkarlarıyla uluslararası yatırımcılarınkilerin her zaman aynı çizgide olmayacağı yönünde.

"Eğer seçmenler gümrük vergisi, şirket ve en yüksek maaşlılara daha yüksek vergiler ve kamulaştırmayı desteklerse, bu durumda menkul değerler piyasası ve döviz zorlanır."

ABD SEÇİMLERİ, BREXİT VE TÜRKİYE REFERANDUMU BENZER

Yazıda, ABD seçimleri, Brexit oylaması ve Türkiye'nin anayasa referandumu arasında da benzerlikler olduğuna dikkat çekildi.

Bu üç örnekte de, seçmenler arasında 'keskin bir bölünme' olduğu ve zaferin oylar arasındaki küçük bir farkla yakalandığı hatırlatıldı.

"Üç örnekte de, zafer kazanan taraf desteği kırsal kesim ve küçük şehirlerden alırken büyük şehirlerdeki seçmen diğer tarafa oy verdi.

"Kazanan taraflar da çoğunluğu dar bir farkla kazandıklarını görmezden gelerek, radikal bir siyasi değişim için yeterli yetkiyi aldıklarını savundular."

'PİYASALARI RAHATSIZ EDECEK RADİKAL DEĞİŞİMLER GETİRİR'

Yazıda, demokrasilerin ancak belli bir mutabakat ortamı olduğunda ve seçmenin yasal olarak kendi tarafının yenilgisini kabul ettiği durumlarda en iyi çalıştığı ifade edildi.

Economist'e göre, ideolojik ayrımın keskin olduğu ve seçim sisteminin "kazanan her şeyi alır" mantığıyla sonuç verdiği durumlarda bu çok daha zor.

"Bu durum, piyasaları rahatsız edecek daha radikal siyasi değişimlere neden olur. Genel akış daha otoriter, yaşam standartları durgunlaşmış olan seçmenlere çekici gelen milliyetçi politikaların olduğu bir yapıya doğrudur."

Bu politikaların ticari ortaklar ve komşu ülkeler üzerinde ters etki yapacağı belirtilen yazıda, yatırımcıların yine de bazı otoriter liderlerin kısa dönem vergiler gibi politikalar oluşturabileceğine inanabilecekleri vurgulandı.

Yazıda, "uzun vadede bu gelişmeler yatırımcıları büyük ölçüde kaygılandıracaktır" denildi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
yahu ne iğrenç adamlarsınız..piyasalarda karışıklık filan yok.uydurmayın bunları.ekonomist filan geçiniyosunuz bide..dolar çakılmaya başlamış.siz hala karışıklık filan diyosunuz.istikrar ve istiklal geliyoooo duyunnn..aloooo
@dost3445 ne iş yapıosun arkadaş sen yada Türkiyede mi yaşıosun.piyasa bitmiş esnaf dükkanına mal alamıo.sanayide çarşıda yaprak kımıldamıyo.ama ne hikmetse zengin esnafın ekonomisine hiç bişe olmuyo onunda sebebi belli
@dost3445 /// Harbiden de beyin yok siz trollerde. Hangi istikrardan bahsediyorsun sen, Ekonomik kıyamet kapıda, Ekonomik kaos çok yakın, Dolar 12,00 - 13,00 tl olacak yaşa gör...
@dost3445 bi bilgisayar alacam fiyatı 5000 tl olmuş, babam peşin parayla iş yapan bir adam olduğu halde mazot alıp tarlayı sürmemiş, 70 İnekten 25'ini yem pahalı diye Kestirmiş. Güvenlik kamerası alacam fiyatı 12000tl olmuş. Akdeniz De İstanbulda bir tane sarı turist kalmamış, inşallah sen haklı çıkarsın.
@dost3445 Kafalar hala kıyak, evet zafer sarhoşluğu hala geçmemiş. Mazota 4,5 tl yani 1,5 dolar verip, sadece karnı doyduğu için şükredib, kul luk yolunda hevesle yürüyen Türk halkından başka millet varmı acaba. Dolar çakıldı diyosun hala 3,5 tl nin altına inmedi. İnşallah çakılan Türk halkı olmaz, Üretmeden tüketen, samanı buğdayı ithal eden bir ülke ekonomik olarak şahlanacak mı acaba. şemsiye girdi de, açılmasını bekliyoruz, bazımız sevinçle bazımız hüzünle. sevinçli olanla hüzünlü olana aynı şemsiye girdi.
Haha. Yav bu 15 senelik ikdidar ve güven oylamasından sonra diktatör deyip ekonomi kötü dersiniz şimdi yine siyasi belirsizlikler bitti hala aynı terane. Birde kendi söylüyor büyüme olur diye ;)
@baranefee fark ettiysen örnek gösterdiği musolini ve hitler. sonrasında musolini idam edildi. hitler intihar etti ve ülkesi ikiye bölündü. işine gelmiyor yazının tamamını okumak
HANİ 17 NİSANDA HERŞEY DEĞİŞECEK,ÜLKE UÇUŞA GEÇECEKTİ.HANİ DOLAR ÇAKILACAKTI.HANİ ALTIN DÜŞECEKTİ. HANİ BORSA TAVAN YAPACAKTI. BİZ BAŞKA BİR DÜNYADAYIZDA ONUN İÇİN Mİ GÖREMİYORUZ.... KANDIRIN MİLLETİ. BAKALIM NEREYE KADAR.....
@muslanmaz Hadi canım başkasını bilmem ama sen kendine dikkat et.İyi değilsin.
ideolojik çalkantı yok. kriz ve kaos yaratmaya çalışan çevreler belli. ne evet oyu nede hayır oyu alanlar aldıkları oyları kendileri için sanmasın. ne yani evet oyu verenler akp içinmi verdi. yada hayır diyenler chp içinmi verdi. hiç bir partiye üyeliği yada senpatisi olmadığı halde özgür iradesiyle kendi hayat felsefesine göre düşüncesini sandığa yansıtmış olan milyonlarca insan var. kimse onları kendi kampında görüp saygısızlık yapmasın. gücümüze gidiyor.
ne demek demokrasi olmadan büyüme mümkün? elde avuçta ne varsa özelleşti. herşeyi vatandaşa vergi üzerine vergi ile yüklediniz. yabancı yatırımcı olmadan bu iş olmaz. yabancı yatırımcı da, 1 gecede kayyumlar atanan, tek khk ile istediği kişiyi içeri atan, sürekli teröre açık, adaletin işlemediği bir ülkeye yatırım yapmaz. adalet herkese lazım. şaibeli oyla seçim kazanıyorsun ama yabancı bunu bilmiyor değil mi?
@ragnar129 Türkiyeye yatırım yapmak isteyen yabancılar sıraya girdi. Haberin yokmu. Demek ki takip etmiyorsun. Kabullen.
o gazete yorum yapıyor ama yabancılar türkiyeye yatırım için sıraya giriyor.
otriter rejiminler ekonomisi nasıl olabilrdki her hes yan gözle bakiyor, o ülkenin vatandaşı pek kalı alınmıyor, adam yerine konulmüyor, her şey para değil, onur paradan daha değerli.
Diğer Haberler