Putin'in özel temsilcisinden Türkiye hakkında kritik açıklama

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ortadoğu Özel Temsilcisi ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov'a Türkiye'nin, Suriye'nin İdlib bölgesinde operasyon düzenleme ihtimali hakkında soru soruldu. Bogdanov, bu konunun Astana sürecinin garantörleri olan Rusya, Türkiye ve İran arasında askerler düzeyinde görüşüldüğünü düşündüğünü söyledi.

Putin'in özel temsilcisinden Türkiye hakkında kritik açıklama

Bogdanov, Türkiye'nin İdlib'de askeri operasyon düzenlemesi ihtimali hakkında Rusya'nın ne düşündüğü sorusuna şu yanıtı verdi: "Astana formatı var, garantör ülkeler ve işlevsel olan gerilimi azaltma bölgeleri var. Tüm bu konuların hepsinden önce asker meslektaşlarımız düzeyinde görüşülmekte olduğunu düşünüyorum."

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'le bir araya geldiği üçlü zirvede bir araya geldi.

Bogdanov ayrıca, "Bununla beraber, gerilimi azaltma bölgeleri hakkındaki anlaşmalara uyulması ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü korunması prensibinin izlenmesi gerektiğine inanıyoruz" diye ekledi.
Suriye'deki dört gerilimi azaltma bölgesinden biri İdlib'de bulunuyor. İdlib'in iç bölgelerinde Türk askerlerinin gözlem görevi yapacağı konusunda anlaşılmıştı.

Suriye'deki dört gerilimi azaltma bölgesi ilk aşamada altı ay süreli geçici bir önlem olarak oluşturulmuştu. Söz konusu bölgelerde hava saldırıları dahil olmak üzere tarafların silah kullanımının sona ermesi ve bu bölgelere insani yardımın ulaştırılması hedefleniyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
kimin dost kimin dusman oldugu belli degil ALLAH iyiyi kotuyu dostu dusmani ayirt edebilecek akil fikir versin
https://www.youtube.com/watch?v=tCzMuUh4y0c
ŞU RUSYA DA OLMASAYDI,NE YAPARDIK ACABA?
ABD PLANINI BOZACAK TEK PROJE İRAN , IRAK, SURİYE , TÜRKİYE VE RUSYA İLE BERABER ORTAK PLAN YAPMAK. BU BİRLİKTELİK ABD'NİN PLANINI ÇÖKERTİR. VE TABİKİ İLK BAŞTA ABD' NİN BÜTÜN ÜSLERİNİN FAALİYETLERİNİN DURDURULMASI.
Diğer Haberler