Reza Zarrab davasında kritik gelişme

ABD'ye ziyareti sırasında tutuklanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab'ın davasını üstlenen Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ve eski ABD Adalet Bakanı Michael Mukasey’in, davadaki rolleri ve ücretlerinin kim tarafından karşılandığına ilişkin verdikleri ifadeler kamuoyuyla paylaşıldı.14 Nisan’da gizlilik kaydıyla Zarrab'ın davasına bakan yargıç Richard Berman’a sunulan ve Giuliani ile Mukasey’in ifadelerinin de yer aldığı belge ABD federal yargı sistemine ait belgelerin kamuoyuyla paylaşıldı.

Reza Zarrab davasında kritik gelişme

ABD'ye ziyareti sırasında tutuklanan İran asıllı Türk işadamı Reza Zarrab'ın (Rıza Sarraf) davasını üstlenen Belediye Başkanı Rudolph Giuliani ve eski ABD Adalet Bakanı Michael Mukasey’in, davadaki rolleri ve ücretlerinin kim tarafından karşılandığına ilişkin verdikleri ifadeler kamuoyuyla paylaşıldı.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, 14 Nisan’da gizlilik kaydıyla Zarrab'ın davasına bakan yargıç Richard Berman’a sunulan ve Giuliani ile Mukasey’in ifadelerinin de yer aldığı belge, ABD federal yargı sistemi

‘ZARRAB'IN AVUKATLARININ ÜCRETLERİNİN KENDİSİ VE AİLESİ ÖDÜYOR’

31 sayfalık belgeye göre, savunma avukatı Benjamin Brafman, Berman’ın, ‘Zarrab'ın bütün bu avukat paralarını kim ödüyor?’ sorusuna “Kendisi ve ailesi ödüyor” yanıtını verdi. Giuliani de ifadesinde avukatlık ücretinin Zarrab tarafından muhasebecisi aracılığıyla ödediğini belirtti.

‘AMACIMIZ TÜRKİYE'YLE ABD’NİN ÇIKARLARI DOĞRULTUSUNDA ‘ZARRAB LEHİNE’ ANLAŞMA SAĞLAMAK’

Öte yandan Giuliani, Zarrab'a verdikleri hukuk danışmanlığı hizmeti kapsamında üst düzey Türk ve Amerikalı yetkilerle görüşmeler yapmanın da bulunduğunu kaydetti. Giuliani, amaçlarının ABD’nin ‘güvenlik çıkarları’ doğrultusunda, Ankara ile Washington arasında ‘Zarrab lehine’ bir anlaşma sağlamak olduğunu da söyledi.

Giuliani, Zarrab'a yöneltilen suçlamaların niteliği her ne olursa olsun, hem Türkiye’nin önemli bir müttefik olarak görülmesi hem de ABD’nin ulusal güvenlik çıkarları nedeniyle iki ülkenin de davanın diplomatik yollardan çözülmesine yakın durduklarını savundu.

‘TÜRKİYE’DE ERDOĞAN’LA GÖRÜŞTÜK, ABD ADALET BAKANI’NIN HABERİ VARDI’

Bu çerçevede Türkiye’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerin belirten Giuliani, bu görüşmelerden hem ABD Adalet Bakanlığı’nın ve New York Güney Bölgesi Başsavcılığı’nın önceden haberdar olduğunu ifade etti. Giuliani ayrıca ‘Ankara’da ABD Dışişleri Bakanlığı temsilcisinden’ brifing aldıklarını söyledi.

Giuliani ifadesinde, Erdoğan ile yapılan görüşmede kendisi dışında Mukasey ve avukat Larry Levy’nin de olduğunu belirterek, “Her ne kadar gizlilikle yürütülen bazı şeyler ortaya çıksa da Amerikan yönetiminin üst düzey yetkilileri bu konuda bir anlaşma sağlamak için kararlılıklarını sürdürmeye devam ediyor” dedi.

‘ZARRAB, NÜKLEER MADDE YA DA SİLAH YERİNE TÜKETİM ÜRÜNLERİ SATIYOR’

Bu arada Giuliani, Zarrab’ın nükleer madde veya silah satmak yerine tüketim ürünleri ticareti yaptığını savundu. Bağlı şirketin Türkiye adına ABD’de faaliyetleri yaptığını ancak kendisinin şirketin bu çalışmalarında yer almadığını belirtti.

Giuliani ve Mukasey’in ifadelerinin de yer aldığı belgenin savcılıkla paylaşılmadığı, ABD medyası da davanın ‘esrarengiz bir yola girdiğini’ iddia edilmişti.

Mukasey de mahkemeye sunduğu ifadede, Zarrab davasındaki rolünü, ‘Amerikan ulusal güvenlik çıkarları doğrultusunda Türkiye ile bir uzlaşma sağlamak’ şeklinde açıkladı.

Davada Zarrab'ın lehine gelişmeler sağlanması halinde Türkiye’nin Amerikan ulusal çıkarlarını daha fazla savunabileceğini öne süren Mukasey, avukatlık ücreti ve çeşitli masraflarının Zarrab tarafından ödendiğini söyledi.

Mukasey Türk ve Amerikalı üst düzey hükümet yetkililerinin Amerikan ulusal güvenlik çıkarları doğrultusunda olası bir anlaşma konusunda istekli olduğunu kaydetti.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
geceleri tir tir titreyerek uyuyan çok bence......
@brsa38 Doğru tespit... Gerek bu sebepten gerekse de başka sebeplerle gece gözlerine uyku girmeyen çok bence de...
@brsa38 sende buna dahilmisin
@brsa38 BEYLER ZENCANİYİ İDAMLA YARGILIYOR İRAN DEVLETİ, BU İŞ OKADAR CİDDİKİ ASLA SUİSTİMALE YER YOK. ABD BU DAVAYI KEYFİNDENMİ BAŞLATTI SANIYORSUNUZ. GECELERİ TİR TİR TİTREYENLER MUTLAKA OLACAK. ZATEN İŞİDİN PETROLLERİNİNDE ORTAKLARI, BATININ KAFASINI BOZMUŞ TAMAMEN. BU İŞ BULANIK SUYA BENZEMEKTEDİR ALTINDAN NELER ÇIKACAK NELER. SAKİNCE İZLEYELİM BAKALIM.YAHU IRAKTA VE SURİYEDE 3 MİLYONA YAKIN İNSANIN CANINA KIYILDI ŞU ANA KADAR. BU KANLAR BİRİLERİNİ BOĞACAK ELEBETTE.HA BUGÜN HA YARIN. BEKLEYELİM VE GÖRELİM OLACAKLARI.
Rıza zaraba salayanlar bu ülke için üç kuruş vergiden başka ne vermişler adam ülkemizin dış ticaret cağri açığı tavan ken tek başına yaptığı altın ihracatı sebebiyle ülke ekonomisini kurtaran en büyük şirkettir adam gibi adamdır bu gibi adamlar devlet adamı dır önemli vizyonlara sahip olan adamlardır içimizdekiler iktidarı dışa kötü gösterecez diye ülkeyi dışa karşı kötülüyor
@yilmazkeskin61 para gelsinde nereden gelirse gelsin öylemi ? senin ahlak, din,iman anlayışını seveyim.
Davada Zarrab'ın lehine gelişmeler sağlanması halinde Türkiye’nin Amerikan ulusal çıkarlarını daha fazla savunabileceğini öne süren Mukasey"yani diyorki türk yöneticileri bu işe karıştırmadan zarrap lehine karar veririz ama türkiye amerikanın ulusal çıkarlarını zaten savunuyor ama daha fazla savunsun,yalandanda olsa gak guk etmesin diyor.
MACERA DOLU AMERİKAAA
Vay be!Neler oluyor da haberimiz olamıyor.
mukasey diyorki zarrabı araştırırken önümüze başkaları çıktı..onları açıklarsak türk amerikan ilişkileri zarar görür.böyle yapacağımıza zarrab lehine karar verirsek ortaya çıkan kişiyi burnuna halkayı geçirip amerikan çıkarları neyi gerektiriyorsa onu yaptırabiliriz.
Pazarlıklar başlıyor, ya bu işe karışan herkesi ifşa eder ve hapse atarım ya da paşa paşa ne dersem onu yaparsınız.
Artık Amerika için Zarraf olsun, F.gülen olsun bizim hükümete karşı büyük bir koz oldu. ikiside akpartiyi ve RTE yi konuşup bitirebilir durumda. Ve muhteşem servetleriyle bal yapan arı gibiler. seçimlerde hayır çıksa idi zarrafı konuşturup akp yi ve RTE yi hemen bitireceklerdi. Ama evet çıktı bundan sonra bizdekiler uzun süre rahat olurlar. Zarrafıda sülük gibi servetini emince defedecekler..
Diğer Haberler