Rıza Sarraf davasında avukatlara sordular: Paranızı kim veriyor?

New York Güney Bölge Mahkemesi Hakimi Richard Berman, ABD'de "İran'a yönelik ambargoyu delmek" suçlamasıyla ABD'de tutuklu bulunan Rıza Sarraf'ın (Reza Zarrab) avukatlarına sorular yöneltti. Berman, Zarrab'ın avukat ücretlerini ödeyen kişi veya kurumların bilgilerinin, 18 Nisan tarihine kadar mahkemeye bildirilmesini istedi. ABD'de tutuklu bulunan İran asıllı Türk işadamı Sarraf'ın avukatlığını yapacakları açıklanan Giuliani ve Mukasey'in Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüştükleri de ortaya çıkmıştı

Hürriyet gazetesinden Razi Canikligil'in haberine göre, ABD'de tutuklu bulunan İran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf'ın (Reza Zarrab) avukatlığını yapacakları açıklanan New York eski Belediye Başkanı Rudy Giuliani ve ABD eski Adalet Bakanı Michael Mukasey için ittirazda bulunan New York Güney Bölge Mahkemesi, Sarraf'ın avukatlarına 18 Nisan'a kadar cevaplanması istemiyle sorular yöneltti.

Hakimin itirazı üzerine salı günü gerçekleştirilen toplantıda, 24 Nisan tarihinde 'çıkar çatışması' oturumunun yapılmasına karar verilmişti. Oturum kararını veren New York Güney Bölge Mahkemesi Hakimi Berman'ın itirazının gerekçesi, Giuliani ve Mukasey'in bağlı olduğu hukuk firmasının Türkiye'de de faaliyet göstermesi ve Sarraf'ın mağdur ettiği iddia edilen bankalarla da çalışması olarak açıklanmıştı.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞTÜKLERİ ORTAYA ÇIKMIŞTI

Giuliani ve Mukasey'in, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüştükleri de ortaya çıkmıştı.

Hakim Berman, dün yayınladığı yazılı kararında, Giuliani ve Mukasey'in davadaki rollerinin ne olduğunu, bağlı oldukları hukuk firmalarıyla olan kontratların kopyalarını, bu firmaların Zarrab'ın kurbanı olduğu ileri sürülen Chase, Citibank, Standard Chattered, UBS, Wells Fargo, Bank Of America ve Deutche Bank gibi bankaları nasıl temsil ettiği ve bu bankaların davayla ilgili aldıkları tedbirlerin neler olduğu bilgilerini talep etti. Berman ayrıca, Greenberg Traurig firmasıyla Türkiye Cumhuriyeti arasındaki Rudy Giuliani'nin dahil olduğu avukatlık sözleşmelerinin birer kopyasıyla, Zarrab'ın avukat ücretlerini ödeyen kişi veya kurumların bilgilerinin, 18 Nisan tarihine kadar mahkemeye bildirilmesini istedi.

'TÜRKİYE'YE NE ÖLÇÜDE UZANDIĞINI ANLAMAMIZ GEREKİYOR'

Hakim ayrıca, "Davanın bütünlüğü açısından firmanın propaganda faaliyetlerinin FARA yasası (Yabancı Uyruklu Ajan Yasası) gereğince ABD Adalet Bakanlığı'na beyan edilmesi gerekiyor" dedi.

"ÇIKAR ÇATIŞMASI OLDUĞUNU ÇOK AÇIK"

Rıza Sarraf'ın baş avukatlarından Benjamin Brafman ise Giuliani ve Mukasey'in ABD Adalet Bakanı Jeff Sessions'a, Erdoğan ile görüşecekleri bilgisini 24 Şubat'ta verdiklerini ve savcılığın görüşmeden haberdar olduğunu belirterek, "Türkiye'de Cumhurbaşkanı Erdoğan ile davanın tasfiye edilme olasılıklarını konuştular. Mahkeme diplomatik çözümden endişe duymamalıydı" demişti. Savcı Yardımcısı Michael Lockard ise "Çıkar çatışması olduğu çok açık. Giuliani ve Mukasey'in Sarraf'ı temsillerinin Türkiye'ye ne ölçüde uzandığını anlamamız gerekiyor" demişti.

Öte yandan, Sarraf davası ile bağlantılı olarak 27 Mart günü ABD'den çıkış yaparken tutuklanan Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla için, Türkiye'nin ABD'de birlikte çalıştığı avukatlık firmalarından Herrich Feinstein ile anlaştığı ortaya çıktı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Kim kime göbekten bağlıysa, para da onun cebinden (o da acaba kendi cebi mi?) çıkar!
insallah tr den bi siyasi yetkili vermemistir. yoksa bu mesele cok skinti cikartacak.
AYNEN HATIRLIYORUM.BU ADAM TÜRKİYEDE TUTUKLANIP CEZAEVİNDEN TAHLİYE OLURKEN,RECEP ADALET YERİNİ BULDU DEMİŞTİ.BU ADAM BEN RÜŞVET DAĞITIYORUM DİYE BAS BAS BAĞIRIYORDU.ŞİMDİ NE OLDU.ABD DE TURUKLU HEMDE HALK BANK MÜDÜRÜYLE BERABER.BİR DEVLETE BU ZULDÜR ZUL.
Bizim vergilerden ödeniyor olmasın
SORDUĞUN SORUYA BAK KİM VERECEK AVUKAT PARASINI .SORU DİYE SORUYOR .EVET TELAŞESİ NEDEN SANIYORUSUNUZ .
Bu adam verdiği rüşvetlerin hepsini verirken kaydetmiştir hepsinin belgesi elindedir ,verdiği rüşvetleri açıklarım derse rüşvet verdiklerinden verdiğinden daha çok para isteyebilir
Diğer Haberler