Rus basınına Türkiye'yi şikayet etti: Her türlü yola başvururuz

Suriye’nin Rusya Büyükelçisi Riyad Haddad, Türkiye’yi Rus basınına şikayet etti. Haddad, Türkiye'nin tek taraflı olarak Suriye topraklarını işgal ederek devlet sınırını Suriye derinlerine doğru ilerlettiğini ileri sürerek, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki faaliyetlerini durdurmaması durumunda, Şam'ın ülke topraklarını korumak için askeri seçenek de dahil her türlü yola başvurma hakkı olduğunu iddia etti.

5 Nisan 2017 12:50
PAYLAŞ
TWITTER
Rus basınına Türkiye'yi şikayet etti: Her türlü yola başvururuz

Rus haber ajansı Ria Novosti’ye açıklama yapan Haddad "Türkiye Afrin Çayı’nın kurumasından faydalanarak iki ülke arasındaki devlet sınırını sanki orası Türk toprağıymış gibi bizim topraklarımızın derinliklerine doğru ilerletti. Böylelikle Suriye toprakları işgal edildi" ifadesini kullandı. Büyükelçi, "Bu tür eylemleri ülkemizin egemenliğinin ihlali olarak kabul ediyoruz" diye ekledi.

Haddad, Fırat Kalkanı operasyonunun sona erdiği yönündeki açıklamaların sahada olanlarla bağdaşmadığını öne sürerek "Pratikte Türkiye El Bab'ın kuzeyindeki askerlerini geri çekmedi ve müttefikleri olan örgütlerle orada bir şehir inşa etmeye çalışıyor. Suriye'nin toprak bütünlüğünü ihlal ediyorlar" dedi.

"BİR ÇÖZÜM BULUNMAZSA..."

Sputnik'te yer alan habere göre, Haddad, "Suriye'nin kendisine yönelik her türlü saldırganlığa karşılık verme hakkı var. Ancak hükümetimiz bu soruna bir çözüm bulmak için gereken ilk adımın Birleşmiş Milletler de (BM) dahil dünya kamuoyunu ve Rusya başta olmak üzere müttefiklerimizi bilgilendirmekten yana. Bir çözüm bulunmazsa, Suriye ordusu elbette ki topraklarını mümkün olan her şekilde koruyacaktır" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE MİLİTANLAR İÇİN 2 YENİ KAMP KURDU" İDDİASI

Türkiye'nin Suriye topraklarını ele geçirerek İdlib'e ağır teçhizatlar soktuğunu öne süren Haddad, "Türkiye, İdlib'in Kurbat ve Atma bölgelerini işgal ederek Suriye topraklarını ele geçirmeye başladı" dedi. Haddad, Türkiye'nin militanlar için 2 yeni kamp kurduğunu savundu.

SURİYE SORUMLULUĞU ÜSTLENMEDİ

Salı günü İdlib'de yaşanan saldırılarda kimyasal silah kullanılmış, 20'si çocuk 72 kişinin zehirli gaz nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Suriye ise 'kimyasal saldırı' iddialarını reddetmişti.

BM BUGÜN TOPLANIYOR

Birleşmiş Milletler Güvenlik Suriye'nin kuzeybatısında bulunan muhaliflerin kontrolündeki İdlib'te "kimyasal gaz" kullanıldığı iddiası üzerine Fransa ve İngiltere'nin çağrısıyla bugün TSİ 17:00'da olağanüstü toplanacak.

DÜNYA RUSYA'NIN YALANINA İNANMADI

Öte yandan, İdlib'de gerçekleşen nükleer saldırıya dünyadan tepki yağmaya devam ediyor. Rusya kimyasal silah kullanımını inkar ederken NATO, ABD ve AB ülkelerinden saldırıya tepki yağdı.

Rusya Savunma Bakanlığı ise açıklamasında İdlib sınırları içinde bulunan Han Şeyhun kasabasındaki bir cephaneliğin Suriye savaş uçakları tarafından hedef alındığını, cephanelikte bomba ve mayın yapımında kullanılan zehirli gazların bulunduğunu iddia etti.

NATO'DAN TEPKİ

Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg kimyasal silah saldırısını kınadı. Jens Stoltenberg’nin açıklamasında ‘‘Suriye'nin Idlib bölgesinde, aralarında birçok çocuğun da bulunduğu onlarca kişinin ölümüne neden olan ve kimyasal silahların kullanıldığı iddia edilen korkunç saldırıları kınıyorum. Bu son bir ay içerisinde bu barbar silahların kullanıldığı rapor edilen üçüncü olay. Bütün sorumlular hesap vermelidir. ‘‘Ölümle sonuçlanabilecek veya insanlara kalıcı zarar verebilecek kimyasalları içeren silahların kullanımı Suriye’nin de 2013 yılında imzaladığı Kimyasal Silahlar Sözleşmesi uyarınca yasaktır. Bu uluslararası norma tümüyle saygı gösterilmeli ve uygulanmalıdır. Sözleşmenin tarafı olarak Suriye bu yükümlülüklere tam olarak uymakla sorumludur.’’ denildi.

BM: SAVAŞ SUÇU

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi bugün kimyasal silah kullanımı iddialarını görüşmek üzere olağanüstü gündemle toplanıyor.BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura bölgedeki son gelişmeleri "dehşet verici" olarak nitelendirdi, Konsey'in sorumluların hesap vermesini talep etmek amacıyla toplanacağını belirtti.Mistura ayrıca kimyasal silah kullanımının savaş suçu olacağını da hatırlattı.

Anahtar Kelimeler:

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir