Rus basınına Türkiye'yi şikayet etti: Her türlü yola başvururuz

Suriye’nin Rusya Büyükelçisi Riyad Haddad, Türkiye’yi Rus basınına şikayet etti. Haddad, Türkiye'nin tek taraflı olarak Suriye topraklarını işgal ederek devlet sınırını Suriye derinlerine doğru ilerlettiğini ileri sürerek, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyindeki faaliyetlerini durdurmaması durumunda, Şam'ın ülke topraklarını korumak için askeri seçenek de dahil her türlü yola başvurma hakkı olduğunu iddia etti.

Rus basınına Türkiye'yi şikayet etti: Her türlü yola başvururuz

Rus haber ajansı Ria Novosti’ye açıklama yapan Haddad "Türkiye Afrin Çayı’nın kurumasından faydalanarak iki ülke arasındaki devlet sınırını sanki orası Türk toprağıymış gibi bizim topraklarımızın derinliklerine doğru ilerletti. Böylelikle Suriye toprakları işgal edildi" ifadesini kullandı. Büyükelçi, "Bu tür eylemleri ülkemizin egemenliğinin ihlali olarak kabul ediyoruz" diye ekledi.

Haddad, Fırat Kalkanı operasyonunun sona erdiği yönündeki açıklamaların sahada olanlarla bağdaşmadığını öne sürerek "Pratikte Türkiye El Bab'ın kuzeyindeki askerlerini geri çekmedi ve müttefikleri olan örgütlerle orada bir şehir inşa etmeye çalışıyor. Suriye'nin toprak bütünlüğünü ihlal ediyorlar" dedi.

"BİR ÇÖZÜM BULUNMAZSA..."

Sputnik'te yer alan habere göre, Haddad, "Suriye'nin kendisine yönelik her türlü saldırganlığa karşılık verme hakkı var. Ancak hükümetimiz bu soruna bir çözüm bulmak için gereken ilk adımın Birleşmiş Milletler de (BM) dahil dünya kamuoyunu ve Rusya başta olmak üzere müttefiklerimizi bilgilendirmekten yana. Bir çözüm bulunmazsa, Suriye ordusu elbette ki topraklarını mümkün olan her şekilde koruyacaktır" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE MİLİTANLAR İÇİN 2 YENİ KAMP KURDU" İDDİASI

Türkiye'nin Suriye topraklarını ele geçirerek İdlib'e ağır teçhizatlar soktuğunu öne süren Haddad, "Türkiye, İdlib'in Kurbat ve Atma bölgelerini işgal ederek Suriye topraklarını ele geçirmeye başladı" dedi. Haddad, Türkiye'nin militanlar için 2 yeni kamp kurduğunu savundu.

SURİYE SORUMLULUĞU ÜSTLENMEDİ

Salı günü İdlib'de yaşanan saldırılarda kimyasal silah kullanılmış, 20'si çocuk 72 kişinin zehirli gaz nedeniyle hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Suriye ise 'kimyasal saldırı' iddialarını reddetmişti.

BM BUGÜN TOPLANIYOR

Birleşmiş Milletler Güvenlik Suriye'nin kuzeybatısında bulunan muhaliflerin kontrolündeki İdlib'te "kimyasal gaz" kullanıldığı iddiası üzerine Fransa ve İngiltere'nin çağrısıyla bugün TSİ 17:00'da olağanüstü toplanacak.

DÜNYA RUSYA'NIN YALANINA İNANMADI

Öte yandan, İdlib'de gerçekleşen nükleer saldırıya dünyadan tepki yağmaya devam ediyor. Rusya kimyasal silah kullanımını inkar ederken NATO, ABD ve AB ülkelerinden saldırıya tepki yağdı.

Rusya Savunma Bakanlığı ise açıklamasında İdlib sınırları içinde bulunan Han Şeyhun kasabasındaki bir cephaneliğin Suriye savaş uçakları tarafından hedef alındığını, cephanelikte bomba ve mayın yapımında kullanılan zehirli gazların bulunduğunu iddia etti.

NATO'DAN TEPKİ

Nato Genel Sekreteri Jens Stoltenberg kimyasal silah saldırısını kınadı. Jens Stoltenberg’nin açıklamasında ‘‘Suriye'nin Idlib bölgesinde, aralarında birçok çocuğun da bulunduğu onlarca kişinin ölümüne neden olan ve kimyasal silahların kullanıldığı iddia edilen korkunç saldırıları kınıyorum. Bu son bir ay içerisinde bu barbar silahların kullanıldığı rapor edilen üçüncü olay. Bütün sorumlular hesap vermelidir. ‘‘Ölümle sonuçlanabilecek veya insanlara kalıcı zarar verebilecek kimyasalları içeren silahların kullanımı Suriye’nin de 2013 yılında imzaladığı Kimyasal Silahlar Sözleşmesi uyarınca yasaktır. Bu uluslararası norma tümüyle saygı gösterilmeli ve uygulanmalıdır. Sözleşmenin tarafı olarak Suriye bu yükümlülüklere tam olarak uymakla sorumludur.’’ denildi.

BM: SAVAŞ SUÇU

Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi bugün kimyasal silah kullanımı iddialarını görüşmek üzere olağanüstü gündemle toplanıyor.BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura bölgedeki son gelişmeleri "dehşet verici" olarak nitelendirdi, Konsey'in sorumluların hesap vermesini talep etmek amacıyla toplanacağını belirtti.Mistura ayrıca kimyasal silah kullanımının savaş suçu olacağını da hatırlattı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 24 yorum
can çekişiyor şerefsiz halen daha aklı sıra tehdit etmeye çalışıyor..
Hadi oaradan çakal yavrusu seni Daha kaç yıllık devletsiniz. Suni bir devletsiniz sureye dediğin yer daha düne kadar bizimdi yaklşık 500yıl adammı oldunuz lan emperyalistlerin köpekleri.
Suriye ile bizi düşman edenler kimler? ABD+AB+israil. Neden halen onlarla işbirliği yapıyoruz? Putin hükümetine güvenmediğimizden, haklımıyız evet, Güvenilmez yalancı kinci 2 yüzlü Rus komşumuz var. Eski Ruslar bunlar değil, Ruslar samimiyetsizliği ABD,den öğrendiler
@ist.showman Haydi buyrun savaşa savaş bittikten sonra insanlar kafasını kaşımaya başlar.Biz ne yaptık.Niçin savaştık? kim bizi gazladı? Ne kazandık?Huzur batıyor Abd ile Maceraya devam etmeyelim artık planın devamında biz varız bu açık ve net uyanalım. Aç Emperyalizm Türkiye'nin savaşmasını bekliyor.Zayıf düşmüş Türkiye'de Sevr hayallerini gerçekleştirecekler.
bu vahşi mahlukatı anca biz dur deriz islam alemi uyuyun hesab günü çocuklar ölürken siz nerdeydiniz neden bu firavuna durdemediniz diye sorucaklar süsün dilsiz şeytan gibi bugün bir islam ordusu olsa bunlar olmaz nato gibi islam ordusu şart.
Türkiyeyi Suriye İran ve Yunanistanla savaşa sokarak 30 yıl süren bir savaş senaryosu hazırlamışlar, Kıbrıs görüşmelerinin yeniden masaya yatırılması TÜRK+YUNAN Savaşının başlaması olabilir, ege adaları kıbrıs gibi ortadan bölünür. TÜRK+YUNAN Savaşı daha hiç olmaz. Savaş yunanistanın sonu olur
80 ÜLKE DE VAR SESLERİ ÇIKMIYOR ONLARA SALDIRI YOK GÖÇ YOK BİZE HAVLIYORLAR HOŞT ORADAN
Askeri müdahalede bulunacaklarmış. Madem askeriniz vardı da, niye savunamadınız memleketinizi, Türk askeri olmasaydı.suriye diye bi ülke kalırmıydı
yol geçen hanı olmuş ülkeniz sen hala boş boş konuşuyosun büyükelçi,ihtiraslarınız yüzünden bi ülkeyi,bir medeniyeti,harap ettiniz,üzerinizden geçmeyen kalmadı bizemi tafra yapıyosunuz aşağlık herifler
:) gülmekten başka bir şey yazmıycam
@kartal2701 şimdi Gül sonra ağlaya bilirsin :)
ateş olsanız cürmünüz kadar yer yakarsınız.
sınır bizim sinirimiz tehlike gordukmu mudahele ederiz su anda suriyenin sinirimizda hicbir etkisi yok...
@sezgineren1907 siyaset hakkında Bilgin sıfır cahil Türk evin kapısından çıkıp içeri girmek değildir bu işler adamın sınırına askerini sokarsan dünya Tarafından işgalci olursun bahanen ne olursa olsun
@avci_2017 ABD+KUALİSYON Orda + teröristler orda, Türkiye orda olmasa, hergün füzeler adanaya atılsa kilise atılsa insanlarımız ölse, kim koruyacak bizi? ABD+AB+Rus+israil gizli anlaşmışlar hedefleri islam ülkelerini pay ederek sömürülerini devam ettirmek. ATOM bombalarına sıra gelmeden krizler çözülürse kıyamet kopmaz
Kendi vatandaşına sahip çıkamayıp yüzbinlercesinin ölmesine, milyonlarcasının kaçmasına neden ülkenin büyük elçisi, kendi aklıyla dalga geçmiş kuş beyinli
Suriyeyi tek taraflı işgal eden Amerika var, İsrail var,DEAŞ var PKK var var oğlu var TÜRKİYE ise TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAVUNUYOR ama adamlara bir tek türkiye batıyor doğru söyleyeni 9 köyden kovarlar.
Buyursun vursun...
her ne olursa olsun ...herşeye rağmen ülke bütünlüğünü korumak önemli.....dışişleri bakanına çok iş düşüyor ama şu aralar başka işlerle meşgul...
Esat rusyanın emrinde hareket ediyor. Türkiye ABD.nin emrinde, Esat için rusya savaşa girebilir, ama Erdoğan için ABD. Asla savaşa girmez seyreder silah satar. Türkiye+İran+Pakistan+Azebaycan+Gürcistan+Türkmenistan Ortak SAVUNMA hattı kurmalıdırlar, ortak SAVAŞ tatbikatlarına başlamalılar. ABD+AB+israilden+RUS,tan dost ve müttefik olmaz. SADAM HÜSEYİNi astıran ABD.dir. ABD.ni dost sanan saddam KUWEYT,e saldırdı savaş suçlusu ilan edilerek ülkesini ABD. işgal etti, aynı ABD.ne güvenirseniz sonuçlarını düşünmeliyiz. !
yqav topraklarınıza sahip çıkmamşsınız pkk ypg yarısını almış gıkınız çıkmıyo türkiyeyemi kafa tutuyosunuz kazmalar adammı oldunuz
Türkiye ile savaşmayı kafasına koyan bir toplum yok olmayıda göze almış demektir fakat siz saldırırsınız çamur atarlar biz saldırırz toprak atarlar dikkat etmekte fayda var suriye adam ol
Ne düşüneceğim,savaşı başlatanlar kendi kanlarında boğulsun.Başta ABD_AB sonrada Türkiye meydanlarından ey ABD gel Suriye ye gir diyenler.Güney doğumuzda Devlet kurulsun mu diye çağrı yapmış asilzadeler.Bulaştırdığınız pislik elbiselerinize sıçradı ,buyurun temizlenin.
YPG-PYD Suriye'nin üçte birini ele geçirmiş çıtları çıkmazken hatta bile bile Kuzey Suriye'den geri çekilirlerken Türkiye'nin haklı davasında gürültü patırtı çıkarılıyor. Yoksa bu da mı bir oyunun parçası, oyun içinde oyunun oyunu mu?
Diğer Haberler