Rusya ile ABD arasında kriz tırmanıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Suriye'de hükümet güçlerini vurmadan önce Moskova'ya bildirimde bulunduğundan haberdar olmadığını söyledi. Öte yandan Lavrov, ABD'nin, Suriye'nin güneyinde hükümet güçlerine düzenlediği hava saldırısının meşru olmadığını ve Suriye'nin egemenliğine yönelik ciddi bir ihlal olduğunu söyledi.

19 Mayıs 2017 19:48
PAYLAŞ
TWITTER
Rusya ile ABD arasında kriz tırmanıyor

Resmi ziyaret için gittiği Lefkoşa'da basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Lavrov, "ABD'nin Rusya'ya böyle bir bildirimde bulunduğundan haberdar değilim" dedi.

Lavrov, "ABD'nin bu saldırıyı düzenlemek için aldığı kararların nedeni ne olursa olsun, bu saldırı gayrimeşru ve yasalara aykırı olup, Suriye'nin egemenliğine yönelik yeni bir ihlaldir" diye konuştu.

'ÇABALARI BİRLEŞTİRME KONUSUNDAKİ ANLAYIŞIN ORTADAN KALKMAYA BAŞLAMASI ENDİŞE VERİCİ'

IŞİD ve Fetih el Şam (eski adıyla El Nusra Cephesi) militanlarıyla karada ve havada gerçek anlamda mücadele eden tarafların çabalarını birleştirmesinin gerektiği yönündeki anlayışın ortadan kalkmaya başlamasından endişe duyduklarını da söyleyen Lavrov, bazı güçlerin Fetih el Şam ile bazı radikal grupları Suriye hükümetiyle mücadelede kullanmak istediğinin görüldüğünü vurguladı.

'ABD, FETİH EL ŞAM'I HÜKÜMETLE MÜCADELEDE KULLANMAK İSTİYOR'

Lavrov, "ABD'nin yeni saldırısı, Washington'un Fetih el Şam'ı Suriye hükümetiyle mücadele kullanmayı istediğini teyit ediyor. Bu gelişme, Washington'un Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'la tüm temasları kesme çağrılarının arttığı bir dönemde yaşandı. Bildiğiniz üzere, meşru Suriye hükümetiyle işbirliği yapan herkesin cezalandırılmasını isteyen tasarı ABD Kongresi'nde kabul edildi" diye vurguladı.

'BU DURUM, BİZLERİ ÇÖZÜMDEN VE ANA HEDEFTEN UZAKLAŞTIRIYOR'

Lavrov, bu durumun kendilerini Suriye'de çözümden ve 'Suriye ve Ortadoğu'daki diğer bölgelerin teröristlerin eline geçmesini engellemek' olan ana hedeften uzaklaştırdığının altını çizdi.

ABD, ŞAYRAT SALDIRISINDAN ÖNCE RUSYA'YI BİLGİLENDİRMİŞTİ

ABD, nisan ayının başlarında Suriye'nin Humus kentindeki Şayrat hava üssüne saldırmıştı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Washington'un Şayrat'ı vurmadan önce kendilerini bilgilendirip bilgilendirmediği sorusuna, "Bilgi verildi" yanıtını vermişti.

(Sputnik)

Anahtar Kelimeler:

Okuyucu Yorumları14 yorum
 • 116 Oy
  biribirinizi yiyin. belki ypg arabulucuk eder.
 • 100 Oy
  İnşallah birbirinizi yersiniz
 • 58 Oy
  Esad ve destekçileri zayıflayınca rusya devreye giriyor. İşid ve esad karşıtı muhalifler zayıylayıncada Amerika devreye giriyor bütün dünyayi kandırıyo
 • 76 Oy
  Dünya beşten ibaret değildir sözünün arkasındaki gerçekler bunlar işte, sadece anlayana.
 • 10 Oy
  @sk1964 peki sonuç beşin dışındakiler ne yapıyor toplanıp etkili karar alıyor mu yooo
 • 54 Oy
  ulan şerefsiz herifler sizin suriyede ne işiniz yok suriyenin iç işlerine müdahaledir v.s .
 • 40 Oy
  İT İTİ ISIRMAZ
 • 5 Oy
  @haci_kesh SENİN ALNINDAN ÖPERİM.İKİ SANİYE ÖNCE AKLIMDAN AYNI ŞEY GEÇTİ.AYNISINI YAZACAKTIM,ANCAK SENİN YAZDIĞINI GÖRÜNCE VAZGEÇTİM VE SANA TEŞEKKÜR ETMEK İSTEDİM.AYNEN KATILIYORUM KARDEŞİM.AYNEN KATILIYORUM.
 • 30 Oy
  SULAR ISINIYOR!
 • 12 Oy
  it iti ısırmaz boyle haberlere itibar etmeyin. boşunada sevinmeyin
 • 22 Oy
  BU SURİYE SAVAŞI DÜNYA SONUNA KADAR BİTMEYECEK... ...... HİÇ KİMSE KENDİSİNİ KANDIRMASIN.. SURİYE SINIRINI.. DUVARLA ÖRMELİYİZ.. BU DA BİR NETİCEDİR.. HİÇ OLMAZSA.. ABD İLE İSRALİ GEMLERİZ. BU SINIRLA.. İYİ DE OLUR..
 • 17 Oy
  SULAR ISINIYOR!
 • 0 Oy
  ABD nin Suriye de derdi Işid ila savaşmak falan değil Işid Suriye ve Irak genel hükumetlerini birleştirip yeni bir devlet kurdutmak geriye kalanı ise ABD yönetiminde Kürdistan kurdutmak gerisi palavra Işid ila savaş falan yalan isteseler Işid in bütün sığınaklarına bomba yağdırırlardı şimdiye kadar Görünmez uçaklarla gidip tam Işid in merkezini vurabilirlerdi istemiyorlar çünki Işid onların işine yarıyor onların amaçları için var orada
 • 5 Oy
  Müslüman katliamcısı Yezit Esat nerdesin hangi deliktesin sesin soluğun çıkmıyor, TÜRKİYE'ye gelince Denizli horozu gibi ötüyorsun, Geçenlerde Suriye Egemen bir Devlettir Hava ve Kara sınırlarımızı ihlal eden her kim olursa olsun anında müdahale ederiz ve cevabımız çok şiddetli olur diye ötüyordun bak semalarında hıristiyan koalisyonuna mensup gavur uçakları fing atıyor hadi versene o çok şiddetli cevabını Köpekliğini yaptığın Rusya ABD'ye karşı sert açıklamalar yapıyor senin Gıkın çıkmıyor, Yezit oğlu Yezit, ama kendi sivil halkını varil ve kimyasal silahlarınla katletmeyi biliyorsun

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir