Rusya ile ABD ateşkes için anlaştı

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry: "Suriye'de ülke genelinde ateşkes, 12 Eylül'de Kurban Bayramı ile başlayacak."

Rusya ile ABD ateşkes için anlaştı

ABD ile Rusya, Suriye'de çatışmaların durdurulması amacıyla ülke genelinde ateşkesin 12 Eylül'de Kurban Bayramı ile başlaması konusunda anlaşmaya vardı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İsviçre'nin Cenevre kentinde bir otelde Suriye krizine ilişkin görüşmelerinin ardından basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Kerry, Suriye'de şiddetin azaltılması, acıların hafifletilmesi, barış ve siyasi geçiş sürecinde çalışmaların sürdürülmesi konusundaki planı açıklamak üzere toplandıklarını söyledi.

ABD ile Rusya'nın, Suriye'de çatışmaların durdurulması için anlaşmaya vardığını vurgulayan Kerry, "Suriye'de ülke genelinde ateşkes, 12 Eylül'de Kurban Bayramı ile başlayacak. Planın uygulanmasının, Suriye için dönüm noktası olacağını inanıyoruz." dedi.

Tüm taraflara Suriye'de çatışmaların durdurulması anlaşmasına uyma çağrısında bulunan Kerry, anlaşmanın 7 gün başarıyla uygulanmasından sonra terör örgütleri DAEŞ ve El Nusra ile mücadele konusunda ABD ile Rusya'nın ortak askeri koordinasyon sağlamak için çalışacağını dile getirdi.

- "Ilımlı muhalefet ile teröristler birbirinden ayrılacak"

Lavrov ise ateşkesin 7 gün uygulanmasının ardından ABD ile bir uygulama merkezi kuracaklarını aktardı. Her iki ülkeden askeri ve siyasi uzmanların, Suriye'deki terörist unsurlar ile ılımlı muhalefeti yerlerini tespit ederek birbirinden ayıracağını bildiren Lavrov, "Rusya hava kuvvetleri ve ABD hava kuvvetlerinin Suriye'deki teröristlere karşı birlikte hava saldırısı düzenlemesi konusunda anlaştık. Saldırıların yapılacağı yerlerin koordinatları konusunda da anlaşmaya vardık." diye konuştu.

Hava saldırılarıyla vurulacak bölgeler konusunda Suriye rejimini de bilgilendirdiklerine değinen Lavrov, "ABD ile hava saldırısı yapacağımız bölgelerin dışındaki yerlerde Suriye hava kuvvetleri görev yapacak." bilgisini paylaştı.

Lavrov, ABD'li mevkidaşı ile vardıkları anlaşmanın en önemli unsurlarından birinin, Suriye topraklarında ılımlı muhalefet ile teröristlerin birbirinden ayrılması olduğunu belirtti.

ABD ile mutabık kaldıkları anlaşma belgesindeki diğer önemli bir hususun, Suriye'ye insani yardımların ulaştırılması olduğuna değinen Lavrov, özellikle Halep'in doğusu ve batısına yardım götürülmesinde Birleşmiş Milletler (BM) ve Uluslararası Kızılhaç Komitesiyle de iş birliği içinde olacaklarını kaydetti.

Başta insani yardımlar ve teröristlerle mücadele olmak üzere anlaştıkları adımları 12 Eylül'de atmaya başlayacaklarını anlatan Lavrov, "En önemli şey, belgede ne yazdığı değildir, pratikte nasıl uygulandığıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, basına kapalı gerçekleşen ve 15 saat süren görüşmeyi takip eden gazeteciler, son 4 saatte basın toplantısının yapıldığı odada bekletilerek dışarı çıkmalarına izin verilmedi. Lavrov, basın toplantısı öncesi gazetecilere pizza ve votka ikram ederken, "Pizzalar ABD'den, votka ise Rusya'dan." ifadesini kullandı.

AA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 48 yorum
Bizim dışişleri bakanımız nerede böyle önemli konular görüşülürken? Hani Türkiye önemli bir aktördü?
@muammer.p ...SEN BAKMA ONLARA...SON SÖZ REİSİNDİR..?!...NEMİ DİYECEK..---KANDIRILDIK---?!!
@willer_45 senin kandırıldığın belli ama doğru bi laf etmişsin SON SÖZÜ BAŞKOMUTAN SÖYLER BU BÖYLE BİLİNE
@willer_45 dogru söze ne denir
@muammer.p Cavusoglu 3 saat önce abd ve rusyadan önce acikladi ateskesi. Sen uyu kocum.
@crizantem77 bu ülkenin tek başkomutanı vardır o da Mustafa Kemal ATATÜRK tür!!!
Suriyede ateskes anlaşması anlasanlar abd rusya.bu da aslında 3. Dunya Savasinda olduğumuzun kanıtı.Bunun diger savaslardan farkı savasin bölgesel yürütülmesi.ne diyim vatansiz birakilan dul yetim birakilan muminler hatirina aylan kurdi hatirina SEN EYYY ALLAHIM KAHREYLE BU KAFIRLER ORDUSUNU PERISAN EYLE BU KAFIRLER ORDUSUNU UMMET BITIK UMMET YİTİK EYY ALLAHIM SEN KURTAR UMMETI MUHAMMEDI BU KATILLERIN ELINDEN SEN SEN SEN KURTAR ALLAHIM :, ((
@erturkergenc eyler eyler bekle sen Müslümanların bin yıldır geldikleri nokta ortada sen şeyhin kçından keramet um sonra git allaha dua et kurtar diye, boşuna beklemeyin allah bu müslüman tayfaya yardım mardım etmez Yunus sûresinin 100. Ayeti: "Allah aklını kullanmayanların başına pislik indirir." Diyerek bugünkü Müslüman guruhun gırtlağına kadar pisliğe batmasını açıklıyor.
@genc_edebiyatci10 dunbuk
suriye ile ilgili ateşkesi 2 tane sınır komşusu bile olmayan ülke karar veriyor. Adeta katillerin oyun bahçesi olmuş. Ne giden kendi toprağı ne ölen kendi insanları. Bu coğrafya çok çile çekti gerek gavurlardan gerek kendini müslüman olarak tanıtan kafirlerden.
vay anasını; eskiden atari oyunuydu, şimdi bilgisayar oyunu. adamlar kumandayı eline almış savaş dediklerinde savaşıyorlar, durun dediklerinde duruyorlar. Allahım bizim gücümüz yetmiyor, bari sen hallet.
Müslümanlar ha 3 gün önce ha 3 gün sonraölmüşler, sorun yok diyorlar.. haberi de okumadım!!! başlığa göre yorum yazıyorum. Müslümanlar için onlar anlaşmışlar. bi biz anlaşamamışız kendi aramızda...
Suriye ye girdik adamlar ateşkes ilan ettiler. Düşünün...
@4kasim2004 sen suriye ye onların izni olmadan mı girdin sanıyorsun
@hhoskan Rusya öso yu,abd öso yu,Türkiye pkk-ypg-pyd-daesi vuruyor..sence izin mi aldık?
Şamar oğlanına döndük.haber beklemek yerine icraat yapmak lazım.suriye de ASKERİ olan devletiz.
bizimkine danışan yok
@alaettinaslan bizimkiler Obus ile geziniyor
Saçmalık Gülünç ve İlginç Suriyede İç Savaş Var Ülkenin İç Meselesi ve Bu Ülkede Kısa Süreli Ateş Kes İçin Alakası Olmayan İki Ülke Anlaşma Yapmakta Hadi Bunu Geçtim Ateşkes Sebebi Kurban Bayramı Lakin Anlaşan bu İki Ülke Hristiyan İnancına Sahip İki Ülke Müslüman Ülkeler Uyuya Dursun Atı Alan Üsküdarı Geçmekte
Madem ateşkes yapılabiliyor,şunu sadece bayram dönemi yapmasana kardeşim,sürekli yapsana...Sadece bu olay için demiyorum,tüm olaylarda böyle;''Bayramda ateşkes'' Bu daha trajik,bayram bitiyor,misliyle insan ölüyor...
KANLI KATILLER BAYRAM SURESINCE SILAH SATMIYACAK SONRA YINE KATLIAM VE SATISA DEVAM FITNELIGE DEVAM SURECI DEMEKKI.KENDI KANINIZDA BOULUN EMPERYALISTLER ELI KANLI VICDANSIZLAR.KILIGI MEDENI BIRER BARBARLARSINIZ UNUTMAYINIZ
@nezaketyalcin Müslüman alemi adam olsa emperyalizmin kucağına oturmazlar
DÜNYA LİDERİNE SORMAMIŞLAR
Terörön babası abd kıçı sıkışınca ateş kes olacak diyor,TC ve Rusya yakınlaştı ya,TC yi pasif duurma düşürmek için helal olsun devletime ağırlığını koyunca işte böyle TEÖRÖ babasını oturtur kıç üstü
dünya yı çiçek bahçesine çevirecek güçleri var ama hep ateşe cehenneme çeviriyor bu yaratıklar , sahi bu dinler neden yollandı insanlığa....Allah ın emirlerini neden dinlemezler , demek ki şeytan yönetiyor bu süper güçleri...bizede arada ezilmek kalıyor..!!
Bayram Müslümanın bayramı Anlasmayı 2 kafir ülke yapıyor ne açeyip bi dünya :)
bu ülkeler ateş kesdedikleri zaman ateş kesiliyor ve ateşe devam dediklerindede ateşe devam gördügünüz gibi bunlardan dost olmaz teröris başları bunlar aslında bunlarla savaşacaksın
bu anlaşmadan neden dünya liderinin haberi yok
bu anlaşmayı bir an önce yapıp masaya oturun direktifi veren sayın erdoğandır.dünya lideri erdoğan tüm dünya müslümanlarının baştacıdır.kafirlerin,sahtekarların,müşriklerin,gavurların,yalancıların,islam düşmanlarının,müslüman karşıtlarının ,münafıkların,ana muhalefetin ise korkulu rüyasıdır.
Allah çocuklara acısın.Amin
Bu demek oluyor ki Rusya ve Amerika anlaşabilse savaş bir günde bitecek. Dünyayı yönetenler sıradan insanlarla oyun oynuyorlar, sıradan insanlar ise; dini savunduğunu zannederek, özgürlüğünü savunduğunu zannederek, haklarını ve halkını savunduğunu zannederek biri birilerini öldürüp dünyayı yönetenlerin ekmeğine yağ sürüyorlar. Malesef hiçkimsenin hiçbirşeyi savunduğu yok, uğruna ölünen ve acı çekilen herşey boşuna, sen yıllarca uğraşırsın ölür öldürür sonunda kazandım dersin ama dünya yöneticileri seni bir günde daha beterine sokarlar, bu yüzden birşeyler için ölüp öldürmeyelim amaçsız çünkü..
Kabul ediyorsunuz yani, savaşı kendinizin çıkardığını...
kendı ağızlayırya söyluyorlar...ne demek bu? savaşın ıkı tarafı onlar savaştıranda onlar..ateşkese karar verenlerde..ikisininde ecdadını
Yıllar önce Esad bu iş Türkiyenin elinde patlayacak karışma desdek verme diyordu.... Türkiyeyi küçük düşürmeye çalışıyorlar...Tutma zihniyeti güdüyorlar.... Ayıptır onlar için mucadele ediyoruz yaptıkları yenecek yutulacak gibi değil.... Hazmedemiyoruz.
rusya amerika anlaşıyor ateş kes oluyor olay ise suriyede gerçekleşiyor bilgisayar oyunu gibi oyuncular farklı ölenler farklı
2 tane ibne devblet dünyayı kana boğdular, özür dilerim ben bu şeref yoksunu ülkeleri küfür etmeden geçemiyorum,savaşan biziz gireli 10 gün olmadı nerdeyse suriyeyi alacağız 2 süper gavat yıllardır orda na halt ediyorsunuz şerefsiler,
Abd borcuna bakin ne kadar olmus ve bu borcu odemek icin ne yapmasi lazim onuda inceleyin simdi artik dunya diplomasiden ibaret ama dunyada radikallesen hizli kararlar verebilen bir secmen ve devlet kitlesi var sunu demek istiyorum 1.dunya savasindan onceki gibi buyuk ulkelerde dahil radikal kararlar almaya basladilar ve abd yakin zamanda tekrar eyaletlere ayrilabilir cunku ic borc ve dis borcu tavan yapmis durumda yada kendi batarken tum dunyayi icine cekmek isteyen bir girdap olusturabilir.
Savaş Suriye Savaşı değil. ABD ile Rusya'nın savaşı. Onlar ateşkes ilan ediyor. Sözde ikiside İŞİDE karşı savaşıyor. Peki, nasıl oluyorda ikisi ateşkes ilan ediyor. İŞİD, YPG, OSO gibi diğer muhalif gruplar yok. Ateşkese uyuluyorsa neden bu savaşı bitirmiyorlar, yoksa Hedeflerinde Türkiyemi var.
saçmalık bu bu ikisi kendilerini ne sanıyorlariki ülkede Hıristiyan ve Suriyeyle sınırları yok üstüne üstlük orada yanlızca hava kuvvetleri var Işid e nasıl anlatacaklar bu ateşkesi yoksa bağlarımı var sormalı adamlar Kurban olarak zaten insanları kesiyor farkında değillermi
Ateşkesi kimler yapar? Tabiki savaşan taraflar değil mi! Fakat yukardaki resimde el sıkışan rusya ve abd yi görüyorsunuz. Suriye de iç savaş falan yok orda sadece abd ve rusya birbiriyle savaşıyor.
@calimdors Çok doğru bir tesbit tebrik ederim,ancak ben bir eklemde bulunmak istiyoırum.TC her ne olrsa olsun bölgeye ağırlığıunı koydu,tabikli Rusya ile yakınlaştı baktıki abd bölgeden silinecek abd adisi zorunlu olarak barıştan yana tavrını koydu
İNŞALLAH BARIŞ DAİM OLUR VE ÜLKEMİZİN GÜNEYİNDEKİ YANGIN SÖNER.
yaw arkadaş orada birbirleriyle savaşan esad var öso var ışıd var Hizbullah var pyd pkk bilmem neler var ama barışı yapan abd-rusya ne iş ne ayak lan bunlar neler oluyor kimse sormuyormu devletimiz kükümet AKPİT (akparti istihbarat teşkilatı) bu kadarmı derin uykuda yaw!!!!????
Bu yamyam kan emicilerin bayram dini gün diye düşündükleri falan hikaye görün bakın sözlerinde durmayacaklar petrol her şey bu kan emiciler için.
e ne demekmiş savaştıran kendileri imiş uyuyan mal çok
Bunlar anlaşma yapıyor biz napıyoruz. Ortadoğu nun eş başkanı niye yok bu toplantıda. Biz cephedeyiz. Bunların askeri mi oluyoruz şimdi biz. Ateşkes anlaşması yapıldı Türkiye. Çekilebilirsin Suriye den. Kısaca sonuç bu mu.
HOROZ DÖVÜŞÜ MÜ LAN BU... SAHİPLERİ MOLA VERMİŞLER ....
böylece savaşın mimarları sahneyede çıktı..
Diğer Haberler