Rusya ile İsrail arasında Suriye yüzünden kriz çıktı

İsrail savaş uçaklarının Suriye hava sahasını ihlal ederek, Palmira yakınlarındaki bir askeri hedefi vurmasının yankıları sürüyor.

20 Mart 2017 11:31
PAYLAŞ
TWITTER
Rusya ile İsrail arasında Suriye yüzünden kriz çıktı

ile İsrail arasındaki yakın ilişkiler, İsrail savaş uçaklarının hava sahasını ihlal ederek, yakınlarındaki bir askeri hedefi vurmasının ardından krize dönüştü. nin en büyük destekçilerinden Rusya ve İsrail ilişkileri, İsrail'in bu hamlesi karşısında oldukça gerildi.

RUSYA AÇIKLAMA İSTEDİ

Rusya, hava saldırısının ardından İsrail'in Moskova Büyükelçisi'ni Dışişleri Bakanlığına çağırdı. İsrailli Büyükelçi Gary Koren'e, Rusya'nın yaşananlardan duyduğu "endişe" iletildi ve olayla ilgili açıklama istendi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Cuma günü gerçekleşen bu görüşmeyi bugün kamuoyuna duyurdu.

SURİYE'NİN "İSRAİL UÇAĞINI DÜŞÜRDÜK" İDDİASINA YALANLAMA

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Cuma gününün ilk saatlerindeki operasyonda Lübnan’da üslü Şii Hizbullah örgütüne transfer edilecek gelişmiş silahların hedef alındığını açıklamıştı.

Suriye ordusu ise Rus yapımı S-200 hava savunma sistemiyle bir İsrail savaş uçağını düşürdüğünü duyurmuştu.

İsrail bunu yalanlamış, Suriye ise füzelerinden birinin ABD ile ortak yapım olan Arrow adlı füze savunma sistemi sayesinde havada imha edildiğini iddia etmişti.

"İSRAİL SAVUNMA BAKANI " YOK EDECEĞİZ" DEMİŞTİ

İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman ise İsrail radyosuna yaptığı açıklamada, “Gelecek sefer Suriyeliler hava savunma sistemlerini uçaklarımıza karşı kullanırsa, en ufak bir tereddüt olmadan onları (hava savunma sistemlerini) yok edeceğiz” demişti.

Anahtar Kelimeler:

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir