Rusya Savunma Bakanlığı: ABD Suriye'de önemsiz hedefleri vurdu

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD'nin Suriye'de saldırdığı hedeflerin yerin altında veya hava savunması tarafından iyi korunan sığınaklar olmadığını belirterek, "İmha edilmesi için en fazla 10 füze yeterliydi" dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı: ABD Suriye'de önemsiz hedefleri vurdu

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, ABD'nin Suriye'de saldırdığı hedeflerin yerin altında veya hava savunması tarafından iyi korunan sığınaklar olmadığını belirterek, "İmha edilmesi için en fazla 10 füze yeterliydi" dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye'ye yönelik saldırıların Kızıl Deniz, Körfez ve Akdeniz'den ve ABD'nin yasadışı olarak işgal ettiği Suriye'nin El Tanf bölgesinden deniz ve hava bazlı seyir (kruz) füzeleriyle gerçekleştirildiğini söyledi.

Sözcü, Suriye'deki radarların 103 hava hedefini tespit ettiğini ve imha edilmek üzere takibe aldığını da sözlerine ekledi.
Konaşenkov, "ABD; İngiltere ve Fransa'nın 14 Nisan'daki saldırının gerçek hedefleri sadece Barza ve Caramani'deki tesisler değil, hava üsleri dahil askeri tesislerdi" dedi.

"EN FAZLA 10 FÜZE YETERDİ"

Bakanlık sözcüsü, "Batı medyasının da yaydığı uydu görüntülerinde, vurulan binaların gizli olmadığı yer yüzünde bulunduğu iyi görülüyor. Tomahawk seyir füzesi balığının türüne göre 1.5 tona varan TNT gücüne sahip olduğunu hatırlatmak isterdim. Yani her türlü hesaplama yöntemlerine göre bu binaların yok edilmesi için her bir hedefe en fazla 10 füze yeterliydi" diye konuştu.

Barza ve Caramani'deki incelemelerin, bu hesaplamaları doğruladığını kaydeden Konaşenkov, ABD ve müttefiklerin Suriye'de hedef gösterdiği tesislerin "yer altı veya hava savunma tarafından iyi korunan sığınaklar" olmadığının altını çizdi.

YIKINTILARIN ÖLÇEĞİ UYUŞMUYOR

Konaşenkov, "ABD, İngiltere ve Fransa savunma bakanlıklarının resmi açıklamalarına göre, 14 Nisan'daki tüm vuruşlar, kesinlikle sadece 3 tesise yönelik planlanıyordu. Yani her bir hedefe en az 30 seyir ve ‘havadan karaya' tipi füzeler fırlatıldı. Ancak Barza'dan gelen görüntülerde, füze saldırısı sonucu meydana gelen yıkıntıların niteliği, 30 seyir füzesinin kullanılması sonucu meydana gelmesi gereken yıkıntı ölçeğine uymuyor. Hatta bu ve diğer tesislerde yapılan inceleme sırasında bu sayıya uygun mühimmat parçası ve huni sayısı tespit edilmedi" ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
TEBRİKLER PUTİN YOLDAŞ!!!
herifler dünya ile dalga geçiyorlar borularını diledikleri gibi çalıyorlar bizim millette amerikanın bittiğini söyleyip kendini kandırıyor yok füzeleri düşmemiş uçakları girememiş şam a falan filan herifler 2. dünya savaşında ışınlama yapmış teknolojiye sahip uzaydan dünyadaki herhangi bir noktaya top atışı gibi demir yağdıracak teknolojiye sahipler marsa gidip gelecek teknolojiye sahipler yahudilerin gazını alıp istediklerini elde ediyorlar rusya iran çin falan tıraş
ABD nin amacı üzüm temel değil ki, bağcıyı dövmek.. Suriye BM 'e kimyasal silah araştırması için zaten izin vermişti..ABD ve müttefikleri hiç bir araştırma yapmadan , ellerinde hiç bir hukuki dayanak olmadan Suriye ye saldırdı.. Bizde memnuniyetle karşıladık ve alkışladık..
Miraç kandilinde ABD haclıların attığı füzelere sevinecek kadar haçlı kalıntısı PAPA çocuğu ALÇAKLAR şımdı üzülmüştür.. neden çok kişi öldürmedi BOP patronlarımız diye
Şerefsizler sizi Hepsi aynı,Suriye de Esed kimyasal attı diye,diğerleri bombalıyor.Esed bombalar kimyasal atar,insanlar halk Türkiye ye sığınır,Esed kimyasal attı diye ABD Ingiltere Fransa bombalar sözde Esed e bomba atıyor oradaki halk insanlar yine Türkiye ye kaçıyor Türkiye ye sığınır,Türkiye den başka bu insanları düşünen yok bakan ilgilenen yok,Türkiye pkk deaş ışıd vs.birde bu kanı bozuk ülkelerle uğraşıyor.madem bombalıcaksınız önce orada ki halkın güvenliğini sağlayın önlem alın,nasıl ülkelersiniz böyle,hemen bombayı attım oldu bitti bumu yani,siz bunca insanla ilgilenseniz görelim
ABD ortadoğuda varlığını pkk ve suudilere bağlayınca, hüsrana uğradı, kutuplaştırdığı müslüman ülkelere bu bağlamda 165 milyar dolar silah satışı gerçekleştirdi. bu arada da demode olmuş silah-araç gereçleri pkk-pyd-ypg ve dsg ye tırlarla gönderip faturayı suudilere kesmesi çok hoş oldu, sapık ve sapkın pis arapları haydut abd nasıl söğüşledi! abd bu bölgede fransa ve ingiltereyi de yanına alarak belasını aradı ama bunlara tokat atacak güç genede çin, rusya, iran ve Türkiye den gelecektir. Osmanlı döneminde abd denen gavurlar haraç vererek akdenize girebiliyor, ticaret yapıyordu. nerden-nereye
Diğer Haberler