Rusya, Türkiye ile suçluların iadesi anlaşmasını onayladı

Rusya'da Duma, Rusya ile Türkiye’nin ceza davalarında karşılıklı suçluların teslim edilmesine ilişkin anlaşmayı onadı. Türkiye'nin, 2015'te Rus uçağının düşürenlerin teslim edilebileceği belirtildi.

Rusya, Türkiye ile suçluların iadesi anlaşmasını onayladı

Rusya Meclisinin alt kanadı olan Devlet Duması, Rusya ile Türkiye’nin ceza davalarında karşılıklı yardımda bulunmasına ve suçluların teslim edilmesine ilişkin anlaşmayı onayladı. Onama kararının ardından, Rusya Adalet Bakan Yardımcısı Maksim Travnikov, Türkiye'nin 2015 yılının kasım ayında Su-24 tipi Rus savaş uçağını düşürenleri Rusya'ya teslim edebileceğini öne sürdü.

Rusya ile Türkiye’nin cezai konularda uluslararası hukuki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla imzalanan anlaşma ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Ceza davalarında karşılıklı yardımda bulunmasına ve suçluların teslim edilmesine ilişkin anlaşma, Rusya ve Türkiye’nin karşılıklı başvuru üzerine topraklarında bulunan aranan kişilerin cezai soruşturulması veya cezaya çarptırılması için iade etmesini öngörüyor“ denildi.

Anlaşmanın gerçekleştirilmesinin Rusya Federal Bütçesine yük olmayacağı bildirildi.

TRAVNIKOV UÇAĞI DÜŞÜRENLERİN SÖZ KONUSU KAPSAMA DAHİL OLABİLECEĞİNİ BELİRTTİ

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da yapılan 'Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu Arasında Cezai Konularda Karşılıklı Adli Yardımlaşma ve Suçluların İadesi Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı' oylaması çerçevesinde anlaşma hakkında bilgi veren Travnikov, uçağı düşürenlerin söz konusu anlaşmanın kapsamına dahil olabileceğini belirtti.

'PİLOTLAR ADLİ ANLAŞMA GEREĞİNCE TESLİM EDİLEBİLİR'

Sputniknews'te yer alan habere göre, bir parlamenterin Su-24 uçağını vuran zanlıların durumuna ilişkin sorusunu yanıtlayan Travnikov, "Rus mevzuatında suç teşkil eden bir eylemi gerçekleştirenler, bu anlaşma kapsamında iade edilebilir. Ancak anlaşmada birtakım nedenlerden dolayı iadeyi engelleyen hükümler de bulunuyor" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE KENDİ VATANDAŞLARINI DA İADE EDİYOR'

Travnikov "Türkiye, Rusya'nın aksine kendi vatandaşlarını da iade ediyor. Bu nedenle, zanlı durumundaki Türk veya farklı ülke vatandaşları da anlaşma kapsamına giriyor" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
el bab ta turk askerlerinin olduğu binayı vuran rus pilotu siz önce bir tesli m edin
yok daha neler.10 dk boyunca uyarı gönder,herif seni tınmasın.Uçağı düşürünce de git rusyada cezaevinde yat.var mi böyle bişey....ilkel kabilelerde böyle bişey olmaz..
DEMEKKİ BİZİM ASKERİMİZİ VURAN RUSLARDA TESLİM EDİLECEK.BİZİM KİLERDE O CESARET VARSA.
Tezek yakarız diye tepki verenleride verseler yeter . Ülke olarak ferahlariz.
yine cecenleri sattilar.bu anlasmanin amaci ucak meselesi degil, gecmiste mucahit olupda sonradan turkiyeye yerlesen yuzlerce cecen mucahidi var.onlari satis anlasmasidir bu.cunku rus ucaginin vurulmasindan sonra turkiye koseye sikismisti,sahte kabadayiliklarida ise yaramayinca simdi rusyanin bir dedigini iki yapmiyor.uzun zamandir cecenistan devletide bu konuda baski uyguluyor,rus yanlisi onlarda.akp yine basimizi belaya sokuyor.
Putin istese ... de verir bu akp.
emri bizzat ben verdim diyenler belli verin onları
Dönemin başbakanı Davutoğlu nu verin kurtulun durun rusya daha neler isteyecek göreceğiz
Fasa fiso
Bu hükümetin dış politikasın da söylediklerinin hangisi doğru çıktı ki. Milleti gaza getirerek oy oranlarını yükseltmek için mitinglerde avazı çıktıkları kadar yine olsa aynı şeyi yaparız diyenler rusyaya tazminat ödedi bir de pilotları teslim ederlerse tam olur. Yoksa dünya liderimiz ne hallere düşer mazallah. Dünya lideri ya yersennn
Emri bizzat ben verdim diyerek kahramanlık taslayanları unutmadık.
İyi anladık iade edin.İyide 20n El Bab'ta 4 askerimizi şehit eden 15 ni yaralayan RUS pisliğide Rusya iade edecek mi?Nah eder.
Türkiyenin Yardımıyla Irak Çökertildi Ardında Libyayı bittirildi Ardında Esat Harcandı MİLLİ MENFAATLER DEDİLER KOMŞULARI BİTTİRDİLER
ulan ortada fol yok yumurta yok zırvalıyonuz kim kimi veriyor
peki rusya el babda ölen askerleri vuranı veya vuranlarıda verecekmi
ahmet davutoğlunu ve ozaman posta atan tayyip kendini teslim etsin
vurani degil emir vereni teslim etsinler SIKIYORSA asker emir eridir kim emir verdiye onu versinler hani biri vardiya ben birakmadim basbakanligi biraktirdilar diyen sahis onu verin SIKIYORSA.HAYIRLI günleriniz olsun.
Diğer Haberler