Rusya, Türkiye ile suçluların iadesi anlaşmasını onayladı

Rusya'da Duma, Rusya ile Türkiye’nin ceza davalarında karşılıklı suçluların teslim edilmesine ilişkin anlaşmayı onadı. Türkiye'nin, 2015'te Rus uçağının düşürenlerin teslim edilebileceği belirtildi.

17 Şubat 2017 16:26
PAYLAŞ
TWITTER
Rusya, Türkiye ile suçluların iadesi anlaşmasını onayladı

Meclisinin alt kanadı olan Devlet Duması, Rusya ile ’nin ceza davalarında karşılıklı yardımda bulunmasına ve suçluların teslim edilmesine ilişkin anlaşmayı onayladı. Onama kararının ardından, Rusya Adalet Bakan Yardımcısı Maksim Travnikov, Türkiye'nin 2015 yılının kasım ayında Su-24 tipi Rus savaş uçağını düşürenleri Rusya'ya teslim edebileceğini öne sürdü.

Rusya ile Türkiye’nin cezai konularda uluslararası hukuki işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla imzalanan anlaşma ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Ceza davalarında karşılıklı yardımda bulunmasına ve suçluların teslim edilmesine ilişkin anlaşma, Rusya ve Türkiye’nin karşılıklı başvuru üzerine topraklarında bulunan aranan kişilerin cezai soruşturulması veya cezaya çarptırılması için iade etmesini öngörüyor“ denildi.

Anlaşmanın gerçekleştirilmesinin Rusya Federal Bütçesine yük olmayacağı bildirildi.

TRAVNIKOV UÇAĞI DÜŞÜRENLERİN SÖZ KONUSU KAPSAMA DAHİL OLABİLECEĞİNİ BELİRTTİ

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'da yapılan 'Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Federasyonu Arasında Cezai Konularda Karşılıklı Adli Yardımlaşma ve Suçluların İadesi Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Tasarısı' oylaması çerçevesinde anlaşma hakkında bilgi veren Travnikov, uçağı düşürenlerin söz konusu anlaşmanın kapsamına dahil olabileceğini belirtti.

'PİLOTLAR ADLİ ANLAŞMA GEREĞİNCE TESLİM EDİLEBİLİR'

Sputniknews'te yer alan habere göre, bir parlamenterin Su-24 uçağını vuran zanlıların durumuna ilişkin sorusunu yanıtlayan Travnikov, "Rus mevzuatında suç teşkil eden bir eylemi gerçekleştirenler, bu anlaşma kapsamında iade edilebilir. Ancak anlaşmada birtakım nedenlerden dolayı iadeyi engelleyen hükümler de bulunuyor" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE KENDİ VATANDAŞLARINI DA İADE EDİYOR'

Travnikov "Türkiye, Rusya'nın aksine kendi vatandaşlarını da iade ediyor. Bu nedenle, zanlı durumundaki Türk veya farklı ülke vatandaşları da anlaşma kapsamına giriyor" diye konuştu.

Anahtar Kelimeler:

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir