Rusya: Türkiye Suriye'deki ateşkesi zayıflatıyor

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riyabkov Türkiye'nin sınır ötesi saldırılarının, Suriye'de varılan ateşkes anlaşmasının altını oyduğunu söyledi.

Rusya: Türkiye Suriye'deki ateşkesi zayıflatıyor

Moskova'da bir basın toplantısı düzenleyen Sergey Riyabkov, Türkiye-Suriye sınırındaki ateşkes ihlalleri nedeniyle Rusya'nın "derinden kaygılı” olduğunu söyledi. Riyabkov, Türkiye'nin sınır ötesi saldırılarının Suriye'de varılan ateşkes anlaşmasını zayıflattığını ve anlaşmanın çökmesine neden olabileceğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Riyabkov Türkiye'nin Suriye'ye yönelik bir askeri müdahalesinin "kabul edilemez” olduğunu söyledi. Böyle bir müdahalenin Suriye'deki ateşkes planına "telafi edilemez bir darbe” vuracağını belirten Riyabkov "Maalesef Türk meslektaşlarımız hâlâ sınır ötesi saldırı düşüncesinden vazgeçmiş değil” diye konuştu.

Suriyeli Kürtlerin barış görüşmelerinde yer almasının önemine de değinen Riyabkov Kürtlerin katılımı olmadan kırılgan barışın kalıcı olamayacağını vurguladı. Riyabkov işlemesi halinde Suriye'nin federal bir devlet olabileceğini ifade etti.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Riyabkov Esad yönetiminin ateşkes anlaşmasının maddelerini ihlal ettiği yönündeki iddiaları da yalanladı.

©Deutsche Welle Türkçe

AP, Reuters / EC, TY

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
ulan ben akp hükümetinden nefret ediyorum ama var ya bu kadar konuşuyorsun ya ben başbakan olsam her konuşmanda sana ultimatom verir durar ortamı iyice gererdim türkiyenin 10 tane atom bombası var nükleer atmaya tıpan yemez seneler süren savaş yapmayada bitmiş ekonomin kaldırmaz rusya paso ortamı gerer dururdum sen ne biçim ülkesin arkadaş bi sesini kes türkiyeye saldırmaya tıpacınız yemez normal savaşta yenersiniz eyvallah ama 2 seneden aşağı sürmez 2 senede senin ekonomin kaldırmaz nükleer atamazsın nükleerden 10 kat etkili 10 tane atom bombası var türkiyede anlayacan uzatma yol al
şimdi bişi diyecem kızacaksınız la bu ülke ne zaman adam akılı bir iş yaptı ki Allah aşkına uğraştığımız şeye bak adamlar uzaya çıkacak merak etme btün dunya TC ya kalacak o zaman toprak yersiniz yeter bee yeter bize ne Süriye den bilmem ıraktan hele önce kendi işlerini hal et valla usandım artık şu durumdan ülke nereye gidiyor anadolu halkı da anacak klavye başında erkek oluyor geçin bunları ya üertin araştırın okuyun ot geldiniz saman gideceksiniz.
Aslında senin ve abdnin altını oymak lazım....Neyse bir gün o da olur inşallah...
Nooldu acıttıkmı cicim, Sen ateşkesi boz IŞİD'i vurma bahanesiyle bir tek IŞİD'linin bile olmadığı sivil hedefleri vur, Sonrada kalk TÜRKİYE Ateşkesi zayıflatıyor de, Hastir ordan Pezevenk, IŞİD'i vurmak size serbestte bize yasakmı bizde IŞİD hedeflerine Topcu atışları yapıyoruz yani ikimizde IŞİD'i vuruyoruz ne var yani bunda.
Sizde ne utanma var ne insanlık sizler kan emen vampirlersiniz terörrist diye masum halkı bombalayıp çoluk çocuk öldürüyorsunuz sonrada yaptıklarınızı saklamak için suçu başkalarına atıyorsunuz
bu soykırımcı ruslar ateşkesi sen dur ben vurayım olarak kabul ediyorlar limon yoksunu sarhoşlar.
Turkiyeyi yahudiler yonetiyor
rusya sen ne aşagılık bir devletsin ya en büyük terörist devlet sensin ama suriye de bataklıga saplandın demek ki afganistan dan ve çeçenyadan yediğin tokatı unuttun şimdi suriyede öyle bir tokat yiyeceksinki pusulan şaşacak şirazen bozulacak inan moskovanın dahi yolunu bulamayacaksın
Diğer Haberler