Rusya'dan son dakika ABD kararı

Rusya, ABD'den Rusya'da bulunan ülkedeki diplomat sayısını 1 Eylül tarihinden itibaren azaltmasını talep etti. Reuters haber ajansı, Rusya'nın ülkede bulunan ABD'li diplomat sayısının 455 olmasını talep ettiği aktarıldı. Reuters, Rusya'nın ABD büyükelçiliği tarafından kullanılan bazı mülklere de el koyduğunu aktardı. Kremlin tarafından yapılan açıklamada, ABD'nin Rusya'ya yönelik adımlarının uluslararası hukuka aykırı olduğu belirtildi.

ABD'nin son yaptırım kararının ardından Washington'a yanıt veren Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova'daki diplomatik temsilciliklerin ABD Büyükelçiliği tarafından kullanılmasını askıya aldı. Moskova, ABD'den Rusya'daki diplomat sayısını 455'e düşürmesini de istedi.

Rusya, ABD Kongresi'nin, Rusya'ya yönelik yeni yaptırımların bu hafta içinde Senato'dan geçebilmesini sağlayacak ve Başkan Donald Trump'ın Kongre'den izin almadan yaptırımları gevşetmesine imkân tanımayacak tasarı üzerinde uzlaşma sağlamasına şiddetle karşı çıkıyor.

WASHİNGTON'A VERİLEN SÜRE İSE, 1 EYLÜL

Eski Başkan Barack Obama döneminde 35 Rus diplomatın sınır dışı edilmesine sessiz kalan Moskova yönetimi, şimdi ise benzer adımı atıyor. Rusya, Moskova'daki ABD'li diplomatların sayısını 455'e düşürüyor. Washington'a verilen süre ise, 1 Eylül.

Rusya ayrıca ABD'ye ait bazı mülklere de el koydu. Dışişleri Bakanlığı, Moskova'daki diplomatik temsilciliklerin ABD Büyükelçiliği tarafından kullanılmasını da askıya aldı.

Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov, diplomatların kovulmasına Rusya lideri Vladimir Putin'in onay verdiğini söyledi.

Rus medyası, geçen hafta Moskova'nın ABD'li diplomatları kovacağını yazmış, son kararın Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Ryabkov'un Washington ziyaretinden sonra verileceğini duyurmuştu.

20 Ocak'ta başkanlık koltuğunu Donald Trump'a devreden Barack Obama, görev süresinin bitimine günler kala 35 Rus diplomatı ajanlık suçlamasıyla sınır dışı etmişti. Söz konusu dönemde Rus lider Vladimir Putin, Obama'nın adımına karşılık vermeyeceklerini, yeni yönetimin tavrını bekleyeceklerini söylemişti.

Washington, uzun süredir Rusya'nın 8 Kasım 2016 seçimlerindeki rolünü araştırıyor. ABD istihbarat birimleri, Moskova tarafından gelen bir hamlenin kesin olduğunu daha önce birçok kez ilan etti. Amerikan basınının aylardır sayfalarına taşıdığı haberlere göre, Rusya Demokrat Parti bilgisayarlarını hackledi, Hillary Clinton'a karşı Trump'ı destekledi.

Rusya ise söz konusu iddiaları reddediyor. Konu, Rusya lideri Vladimir Putin ve Donald Trump'ın ilk yüz yüze randevusunda da masaya geldi.

Moskova, halihazırda ABD yaptırımları altında.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
Kısaca şu acemi casuslarını çek diyor artık işin iyice suyunu çıkardınız ..
ne kaşınıp duruyonuz ya bi oturun oturduğunuz yerde huzurlu bi dünya istiyoruz
ÇAĞIMIZIN TOMRIS HATUNU AKŞENER GELECEK NE ÇİN NE RUS NE ABD HER ŞEY TÜRK IÇIN TÜRK E GÖRE OLACAK
rusyanın petrolu olmasa nalları dikecekler git gide petrülün de önü kesilyor potin amca ne yapack bakalım.
455'e indirilmesini istiyor. Demek ki 1000'e yakın diplomat var. O kadarına ne gerek varsa.takibi zor olur.
Anlasilan birileri Dunyayi kasir cikar ve menfaat bunu gerektirir se Dunya yok oluncacikar ve menfaatin hic bir onemi kalmaz fazla kasimakta yara yapar
Diğer Haberler