Şahin Alpay'ın tahliye talebine ikinci kez ret! 'Anayasa Mahkemesi görev gaspı yaptı'

Gazeteci Şahin Alpay'ın tahliye talebini, perşembe günü AYM kararının kendilerine tebliğ edilmediği gerekçesiyle reddeden İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, cuma günü AYM kararını değerlendirerek ikinci kez reddetti.

Şahin Alpay'ın tahliye talebine ikinci kez ret! 'Anayasa Mahkemesi görev gaspı yaptı'

Ağır Ceza Mahkemesi, cuma günü AYM kararını değerlendirerek ikinci kez reddetti.13. İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nin ikinci ret kararında, "12 Ocak Cuma günü Anayasa Mahkemesi'nin internet sitesinde söz konusu tutuklu sanık ile ilgili verilen gerekçeli kararın yayımlandığının anlaşıldığı" belirtildi ve Anayasa Mahkemesi'nin gerekçeli kararı ve sanık müdafilerin dilekçesinin incelemeye aldığı ifade edildi.

Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlalinin tespitine yönelik kararı için "mahkememiz dâhil olmak üzere herkes için bağlayıcıdır" ifadesinin kullanıldığı metinde, "Anayasa Mahkemesi, hangi nedenle olursa olun yerel mahkemelerin yerine geçecek 'delil değerlendirmesi' ve 'yerindelik incelemesi' yapamaz" diyerek AYM kararı reddedildi.

"AYM GÖREV GASPI YAPTI"

"Anayasa Mahkemesi, kendini mahkememiz yerine koyarak özetle‚ 'dosyadaki delillerin tutukluluk için yeterli olmadığına' karar vermiştir" ifadesinin yer aldığı karar metninde "Bu tespit dikkate alındığında mahkememizce sadece tahliye değil, aynı zamanda ve yargılama sonunda beraatına da karar vermek gerekir" denildi. Karar mentinde "Anayasa Mahkemesi dosyamızın esasına girerek karar vermesi 'görev gaspı' niteliğindedir" ifadeleri kullanıldı.

Şahin Alpay ve Mehmet Altan'ın avukatı Veysel Ok, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda 13. Ağır Ceza'nın ikinci ret yanıtını şöyle duyurdu:

Veysel Ok DW Türkçe'ye yaptığı açıklamada da "AYM kararına uyulması gerektiğini herkes biliyor" diye konuştu. Türkiye'de şu an bir sistem krizi olduğunu kaydeden OK, "Anayasa Mahkemesi ve Ağır Ceza Mahkemesi arasında yaşanan bu çatışma, ülkenin geleceği için belirleyici olacak" dedi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu da Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, 13. Ağır Ceza Mahkemesi için "hukuk adına talihsiz günler" diyerek "Yerel mahkeme resmen beraat kararı verme korkusunu dışa vurmuş" değerlendirmesinde bulundu.

Anayasa Mahkemesi (AYM) perşembe günü tutuklu gazeteciler Mehmet Altan ve Şahin Alpay'ın bireysel başvurularını değerlendirip hak ihlali olduğuna hükmederek gazetecilerin tahliyelerine karar vermişti. Ancak karar, aynı gece önce Şahin Alpay'ın dosyasına bakan 13. Ağır Ceza Mahkemesi daha sonra da Mehmet Altan'ın dosyasına bakan 26. Ağır Ceza Mahkemesi'nden geri dönmüştü. Her iki mahkemede ret kararına AYM kararının kendilerine tebliğ edilmemiş olmasını göstermişti. Bunun üzerine AYM'nin resmi Twitter hesabından kararın internet sayfasında yayımlanmış olduğu bildirilmişti.

DW/BD/ÖA

© Deutsche Welle Türkçe

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 22 yorum
Eyvaaaah bunlar ne biçim işler böyle? İşime gelmeyen anayasa yetki gasbı işme gelen karar bağımsız yargı..Bir zamanlar mutluyduk küçücük ufacıktık koalisyonlarla yönetildik lakin hep bir umutla yaşadık ama hiç böyle olmadık..
koolisyonlardamı mutluydu benim hatırladığım 5 nisan kararları ve 2001 krizi bu koolisyonlardamı döneminde oldu.80 öncesini daha saymadım
Kanunlar yap boza dönmüş adalet ölmüş vicdanlar susmuş bu ülkede
Anayasa mahkemesinin bir hükmü var mı ki? Yaw bir de hukuk devletiyiz demezler mi, gülesim geliyor.
babayasa ağır cceza mahkemesine ANAYASA MAHKEMESİ KARARINI dinlemeyin diye emir vermiştir.türkiye bir hukuk devletidir,baba yasa hükmü gecerlidir.
anayasa mahkemesine bir şey yazmayalım, sonra kodes yolu gözükür ;)
Ben anlamadım, şimdi Anayasa Mahkemesi kendi yetkisini aştıysa bu kötü ama daha kötüsü Anayasa mahkemesinin üyeleri yetki sınırını bilmiyor mu? Eğer Anayasa Mahkemesine Hak ihlali için başvurulabiliyorsa o zaman anayasa Mahkemesi tabiki görüş bildirir Yoksa böyle bir başvuru hakkı olmazdı. O zman anayasa mahkemesinin görüşü Bağlayıcı değil mi? Anayasa Mahkemesinin bağlayıcılığı yoksa o zaman herkes bulunduğu bölgede bağımsızlığını ilan etsin anayasa işlemiyorsa Ortada devlet yoktur Allah aşkına biz kebile devleti değiliz deyip durmayın
hukuka bak çay demle ama bize müstehak daha da kötü olucaz ve değil avrupa birliğine girmeyi kapısından bile bakamıcaz artık bizim ayarımız belli tunus fas sudan...
Sistem nasıl işliyorsa ona uymak zorundasınız.AYM tahliye edilmelidir diyorsa tahliye edeceksin.Böyle şey olmaz yanlış yapıyorsunuz.
muz cumhuriyetine hosgeldiniz
nasıl bir sistem bu nasıl bir mantık bu ÜLKE için vahim bir karar ne oluyor neler dönüyor yeter YETER yeter ya GİDİŞAT çok fena
uzun adam ne derse o. :
Bireysel başvurularda temel haklarda AYM her türlü yargılama yapar. Yerel mahkeme "yerindelik yaptin" gerekçesi ile kararı reddedemez; kendisi yerinde lik yapmış olur. Şu andaki durum FETO zamanındaki hukuksuzluklari aştı mi ne?
Anayasada gazeteciler tutuksuz yargılanır diye bir maddemi var?tutturmuşlar gazeteciler tutuksuz yargılanmalı teraneleri atılıyor.yok yav?hani hukuk karşısında herkes eşitti?çöpçülerde kalkıp bizde tutuksuz yargılanmak istiyoruz derlerse ne diyeceksiniz?
Allah belanızı versin sizin. Ülkede ne Hukuk ne Adalet bıraktınız. Ama unutmayın ki Adaletin sizlerede lazım olacağı günler yakındır merak etmeyin. Keser döner sap döner misali.
NASIL BİR ÜLKEDE YAŞAMAK İSTİYORSUNUZ: BASIN VE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN OLMADIĞI,MİLLİ GELİRİN ADALETLİ BİR ŞEKİLDE PAYLAŞILMADIĞI,HİÇBİR ŞEKİLDE ELEŞTİRİNİN KABUL EDİLMEDİĞİ,AYRI GÖRÜŞTE OLANLARIN TERÖRİST,DARBECİ İLAN EDİLDİĞİ,HER GÜN GÜNDEMİN DEĞİŞTİĞİ ,KANUN YERİNE "KHK"-LARIN HÜKÜM SÜRDÜĞÜ,AYRIŞTIRILAN VE MECLİSİN DEVRE DIŞI KALDIĞI UMUDUN YOK OLDUĞU BİR ÜLKEDE Mİ,YOKSA DEMOKRASİNİN,EŞİTLİĞİN,ÇOK SESLİLİĞİN,SAYGININ,SEVGİNİN,ANLAYIŞIN,İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNÜN VE EN ÖNEMLİSİ DE ADALETİN OLDUĞU BİR ÜLKEDE Mİ?HİÇBİR BASKI ALTINDA KALMADAN HÜR İRADENİZİ KULLANARAK KARARINIZI VERİN LÜTFEN!!!
HUKUK BİR GÜN HERKESE LAZIM OLACAK!!!
"s.hazir"DİYORSUN Kİ"Anayasada gazeteciler tutuksuz yargılanır diye bir maddemi var?" SEN ÇOK CAHİLSİN!!!BEN DE SANA "SEÇİM KANUNUNDA MÜHÜRSÜZ OY PUSULALARI VE ZARFLAR KABUL EDİLİR" DİYE BİR MADDE Mİ VAR DİYE SORARIM???İŞİNİZE GELİNCE YETKİ,GELMEYİNCE TEPKİ!!!YETER ARTIK!!!
anayasa yargı gaspı yapmaz zaten anayasa bunun dahası yok .Eğer eleştiriyorsak tartışıyorsak bu birliğimizin bozulduğunun ispatıdır
İŞLERİNE GELİNCE HUKUK,GELMEYİNCE GUGUK!!!
aha anayasa hakimleri yandı ya vatan haini ya fetöcü oldular çünkü istedikleri kararı vermediker ...allah yardım etsin . adalet bi gün herkese lazım
ANAYASA MAHKEMESİ BU KADAR ELEŞTİRMEK DOĞRU DEĞİL
Diğer Haberler