Şaron, desteğini yineledi

KUDÜS (İHA) - İsrail Başbakanı Ariel Şaron, terörizmin sona ermesi durumunda Filistin devletinin kurulmasını desteklediğini yineledi.

Likud Partisi liderlik seçimlerinde yarın Dışişleri Bakanı Benjamin Netanyahu ile çekişecek olan Şaron, Maariv gazetesine verdiği demeçte, bir Filistin devletinin, "terörizmin" son ermesi durumunda siyasi bir anlaşma çerçevesinde kurulabileceğini söyledi. Şaron, "Siyasi süreçte temel şart, terörizmin sona ermesidir. Terörizme karşı heryerde ve herzaman baskı yapapacağız. Gerçek siyasi bir anlaşmanın parçası olarak gerçek bir ateşkes sağlanırsa, hiçbir politikacı, bir Filistin devletine karşı çıkmayacaktır" dedi. Amerikalılarla yaptıkları görüşmelerin sonucunda bir Filistin devletinin askerden tamamen arındırılması gerektiğini düşündükleri vurgulayan Şaron, "Sadece polis güçlerine hafif silahlar sağlanacak ve sınırlar İsrail tarafından kontrol edilecek" dedi.

Şaron ayrıca, bir Filistin devletine ittifak anlaşması yapma izni verilmeyeceğini ve İsrail'in bu devletin hava sahasını kullanmakta özgür olacağını belirterek "Bu sert şartlar, İsrail'i tehdit eden bir devletin oluşmasını engellemeyi amaçlamaktadır" dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Diğer Haberler