Son dakika! Dışişleri'nden 'Türkiye'ye vize şoku' iddiasına yanıt

Dışişleri kaynakları, ABD’nin vize kararı sonrası bazı Schengen ülkelerinin de benzer uygulamaya geçtiği iddialarını yalanladı. Dışişleri'nden vize açıklaması Sosyal medyada dolaşan bazı mesajlarda Macaristan, Portekiz, Norveç, Slovenya, Avusturya, İtalya, Hollanda ve Fransa’nın, ABD’nin vize kararından sonra Türkiye’nin vize başvurularını durdurma yoluna gittiği veya başvuruların sonuçlanma süresini uzattığı iddiaları yer alıyor.

Dışişleri Bakanlığı kaynakları, ABD'nin vize kararı sonrası bazı Schengen ülkelerinin de benzer uygulamaya geçtiği iddialarının doğru olmadığını ve bu iddianın sözkonusu ülkelerce reddedildiğini belirterek bu ülkelerin vize uygulamalarının sorunsuz sürdüğünü kaydetti.

Bugün sosyal medyada ve basında yer alan haberlerde ABD'nin Türkiye'deki misyonlarında göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya almasının ardından Macaristan, Portekiz, Norveç, Slovenya, Avusturya, İtalya, Hollanda ve Fransa'nın da Türkiye'deki vize başvurularını durdurma yolunu gittiği ya da başvuruların sonuçlanma süresini uzattığı belirtilmişti.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI KAYNAKLARI: SORUNSUZ OLARAK SÜRDÜRÜLÜYOR

Dışişleri Bakanlığı kaynakları bu çerçevede temas edilen Ankara'daki AB Delegasyonu, Macaristan, Portekiz, Norveç, Slovenya, İtalya, Hollanda ve Fransa büyükelçiliklerinin bunu kesin surette reddettiğini belirterek bu ülkelerin Türkiye'deki misyonlarındaki vize başvurularının olağan prosedür kapsamında sorunsuz olarak sürdürüldüğünü vurguladıkları kaydedildi.

ABD, İstanbul konsolosluğundaki bir çalışanının "FETÖ" soruşturması kapsamında tutuklanmasının ardından geçen hafta Türkiye'deki misyonlarında göçmen olmayan vize hizmetlerini askıya almış; Türkiye bu adıma aynı şekilde karşılık vermişti.

HÜKÜMET'TEN VİZE KRİZİ AÇIKLAMASI

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Türk ve ABD heyetleri arasındaki vize görüşmesine ilişkin, "Ankara Büyükelçisi'nin bize göre eksik veya yanlış bilgilendirmesi sonucu ortaya çıkan bir sorunla Türkiye ile Amerika karşı karşıya. Ankara'da yapılan bu görüşme her iki tarafın olayın esası hakkında karşılıklı birbirini bilgilendirmeleri ve doğru verilerin paylaşılmasına yol açmıştır. Yapıcı olarak geçmiştir ve taraflar görüşme sonuçlarını hükümetlerine aktararak oradan yeni bir irade almak üzere ayrıldılar. Umarız ki kısa bir süre sonra bu sorun aşılır." dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 31 yorum
Dünya lideriymiş vizesiz Avrupa zaferiymiş gündüz gündüz AB ye girdik diye havai fişek atmalarmış hepsi yalanmış olduk 4. sınıf dünya ülkesi ama BOP eş başkanı için sorun yok zaten çocukları ABD vatandaşı
@serdar_1981_alcym SEN NE ÇOCUĞUSUN
velet sen 2002den önce babana sor nasıldı itibarımız diye tabi baban kaç taneyse
@extrauyduranadam Ne değişmiş 2002'den beri, gel anlat hele ben biliyorum 44 yaşındayım. Hergün uydurdukları vergiden başka ne var. Dünyanın en yüksek vergileri burda be. Sen 2002'den önce ailece mağarada oturuyordunuz herhalde?
@serdar_1981_alcym cahilsin. bunlar klasik kemal lafları. klavuzu karga olanın burnu ..oktadır her zaman..
Dışişlerimiz haberi yalanladıysa, haber doğrudur.
@mehmetsungar vay be ne ahkam
@extrabilenadam senin gibi edebi kişiliği bozuklar anlamaz ahkamdan haberden provakasyon yapsaydı kıçını oynatırdın
kendi kendine yetemiyorsan ele muhtaç duyuyorsun sonrasında elin eline bakıyosun
hani nerde o cok yalanadıgınız arapların kac tanesi türkiyenin yanındayız destekliyoruz dedi
zaten vize felan vermiyorki avrupa ve amerika yatırılan vize paralarınıda vermiyorlar resmen dolandırıcılık.
tahsin o serdar ne çocuğu acep anası belli babası 50 galiba la yalan haber diye yazıyolar dış işleri açıklama yapıyo hala aleyhte yazı yazıyolar sümsük bunlar liderleri kemal gibi
ARININ DELİGİNE ÇÖP SOKARSANIZ OLACAGIBUDUR MEJBURSUNUZ ANLAŞMAYA DAHAFAZLA ZARAR GÖRMEDEN
senin gibi kaypakların yüzünden bu memleket böyle oldu yok anlaşma falan gitme amerikayada avrupayada çok meraklı isen kaçak git bir dahada gelme
bu haber bir aya patlar, hükumet önce inkar edip halkı sakinleştirip, sonra açıklıyor
yasak olsa ne yazar olmasa ne yazar zaten bizim oralara gidecek ne bir bütçemiz ne de gücümüz var keşke ordaki çakma vatansever zengin türk bebelerine zulüm ettirselerde defolup ülkeye dönseler asker kaçağı hırsız evlatları
dedelerininiz değerleri uğruna öldüğü savaşlardaki düşmanlarının torunları vize polemi yapıyor diye sızlananlar size soruyorum: vize sorunu had safahaya gelse nolacak? ülkenize kafa tutanlarlamı saf tutacaksınız? be toprakların insanlarının geninde yalakalık var mı acep?
@chiftdikish Tayyipin sadece oy kaybetmesi için, ekonomik çöküşü hatta terörün yükselmesini ve dahi savaş çıkarılmasını isteyip bu vatanın evlatlarının ölümünü görmek isteyen, dileyen ve bekleyen, özünü kaybetmiş,kimliğini yitirmiş beyazlaşmış türkler mevcut!!
@chiftdikish Genlerinde yok da bu reisin etrafındakiler ne olacak? Bunların türü nedir?
Dahili ve harici itlerin olacaktır Reis ..
Mynet sende kına yak bu habere
TECRİT EDİLİYORUZ TEK DOSTUMUZ KATAR....ARTIK AMERİKA'DA DA AVRUPA'DA İSTENMEYEN 3 SINIF ÜLKE OLDUK..BÜYÜK BAŞARI BAŞARILARININ DEVAMINI DİLERİZ..AYNI ERMENİ SOYKIRIM KARARI GİBİ YAVAŞTAN YAVAŞA BAŞLAR BU İŞLER...
Ülke aleyhine yorum yapanlar fetöcüdür, solcu dur veya Pkk lıdır O kadar. Yani normal.
ahhhh türkiye ahhh bunların hazetmediğini yapki sağlam bi cevap oldun mesela rusyayla anli çine asyaya çevir herşeyini mesele türki uluslarla birlik oluşma adımları at.. mesela japonyanın korenin teknolojisini kullan iranla azerbaycanla işbirliğini geliştir petrol doğalgaz herkonuda tam destek al... avrupa ne abd ne 60 yıldır bizi rezil bi kuklaya çevirdiler..
AKP HER ÜLKE İLE ARASINI BOZDU İSTENMEYEN ÜLKE DURUMUNA DÜŞTÜK SIFIR SORUN DEDİLER ZAMANINDA SIFIR KOMŞU ÜLKE BIRAKTILAR
@x045 evet o nedenle zamanında 1 milyar euro borç için köpek gibi yalvarıyorduk sen ve senin gibi fasıklarda ancak böyle hain lik yapsın...
Buna sebeb olan reis artık bir taraflarına kına yakabilir. Koca ülkeyi 15 senede bütün dünyaya rezil ettiniz.
@yasargu sen ve senin gibi vatansız ve bayraksız o ç ları kına yaksın hemde anasına şerefsiz evladı demekki neymiş kafirin dosto kafirden olurmuş ...sen ve senin gibi tüm islam düşmanları kurban olsun reise fasık güruh seni.
şaka gibi ya
avrupa aklı başında düzgün insana vizevermez. nerede mezbele , eğitimsiz vasıfsız ama hain varsa içine alır. avrupadaki göçmenlerin büyük çoğunluğu tembel cahil ve akılsızdır.
eğer en ufak taviz verirsek daha büyük tavizleri isterler sonunda Türkiye bölmeye kadar gider ki zaten istedikleri bu. bu yüzden taviz vermeden kararlı bir şekilde yola devam etmek lazım. amerikanın vize vermemesi çok büyük hayırlar getirecek inşallah. şimdi vizeyi açtım dese bile biz açmamalıyız fetoyu ölü yada diri ver sonra bende vizeyi açayım demek lazım.
Diğer Haberler