Son dakika: Kıbrıs müzakerelerinden sonuç çıkmadı

İsviçre'de gerçekleştirilen Kıbrıs müzakerelerinden sonuç çıkmadı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta kapsamlı çözüme ulaşılması hedefiyle İsviçre'nin Crans-Montana kentinde 10 gündür devam eden Kıbrıs Konferansı'nın sonuçsuz kaldığını söyledi. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise yaptığı açıklamada, "Konferans bu uzun süreli soruna bir çözüm getiremeden kapanmıştır" dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta kapsamlı çözüme ulaşılması hedefiyle İsviçre'nin Crans-Montana kentinde 10 gün süren Kıbrıs Konferansı'nın sonuçsuz kaldığını söyledi.

Kıbrıs'ta kapsamlı çözüme ulaşılması için 12 Ocak'ta Cenevre'de düzenlenen ilk oturumla başlayan Kıbrıs Konferansı'nın yeni oturumu 10'uncu gününde sonuca varılamadan sona erdi.

Konferansın son gününde Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ve Rum lider Nikos Anastasiadis, garantör ülke konumundaki Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun yanı sıra Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias ve İngiltere'nin Avrupa ve Amerika'dan Sorumlu Devlet Bakanı Alan Duncan, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide ve konferansa gözlemci sıfatıyla katılan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ile resmi akşam yemeğinde bir araya geldi.

"TÜRK TARAFI ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMIŞTIR"

Daha sonra, konakladığı otelde basın toplantısı düzenleyen Bakan Çavuşoğlu, "Kıbrıs Konferansı'nın 28 Haziran'da Crans-Montana'da başlayan ikinci oturumu maalesef sonuçsuz kalmıştır." dedi. Çavuşoğlu, Cenevre'de 12 Ocak'ta düzenlenen ilk konferanstan bu yana Kıbrıs sorununa adil, kapsamlı ve sürdürülebilir bir çözüm bulunabilmesi amacıyla Türkiye olarak her türlü katkıyı sağladıklarını vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Son 15 yıldır, iktidara geldiğimiz günden bu yana Kıbrıs sorununa adil ve kalıcı bir çözüm bulabilmek için Annan Planı'nın maalesef Rumlar tarafından reddedilmesine rağmen her türlü katkıyı sağladık. Ayrıca Kıbrıs Türk tarafının bu süreçte yapıcı rolünü de takdirle karşıladığımızı vurgulamak isteriz. Kalıcı ve adil bir çözüm için Kıbrıs Türk tarafı müzakere masasında her zaman üzerine düşeni yapmıştır."

"BU PARAMETRELERDE ISRAR ETMENİN ANLAMANI KALMAMIŞTIR"

Kıbrıs Türk tarafında başta Cumhurbaşkanı Akıncı olmak üzere müzakere heyeti ve daha önceki süreçte görev yapanların aynı yapıcı yaklaşım içinde olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, bu çabalara rağmen bir sonuca varılamadığını anlattı. Çavuşoğlu, "Bu sonuç BM iyi niyet misyonu parametreleri içerisinde bir çözümün imkansızlığını ortaya koymuştur. Artık bu parametrelerde ısrar etmenin anlamı da kalmamıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve hükümete konferansla ilgili ayrıntılı bilgi sunacağını aktaran Çavuşoğlu, bunun ardından gereken değerlendirmeleri yapacaklarını belirtti.

"RUMLAR AYNI TUTUMLARINI SÜRDÜRDÜLER"

Çavuşoğlu, bir gazetecinin, Rum tarafının Crans-Montana müzakereleri sürecinde kendi basınına sızdırdığı belge ve bilgilerin konferansın sonuçsuz kalmasındaki etkisine ilişkin sorusunu şöyle yanıtladı:

"Sizler süreci burada yakından takip ettiniz. Maalesef dürüstlükle bağdaşmayan çok olumsuz adımları gördük. Bizhem Türk heyeti hem de Kıbrıs Türk heyeti olarak bize yakışan bir tutum içinde olduk. Kimsenin güvenini sarsmadık. Ne istediğimizi ve istemediğimizi söyledik. Kırmızı çizgilerimizi de net bir şekilde gösterdik. Aynı şekilde esneklik sağlayacağımız alanlarda da samimi şekilde bunu gösterdiğimizi düşünüyoruz. Dolayısıyla maalesef belge sızdırma dahil dürüstlüğe sığmayan birçok şey oldu ama bunlar geride kaldı."

Çavuşoğlu, başka bir soru üzerine Rum tarafının garantiler ve adadaki Türk askeri konusunda "sıfır asker, sıfır garanti" tutumunu sürdürdüğüne dikkati çekerek, "Dolayısıyla Türk askerinin Ada'dan çekilmesi ve Türkiye'nin garantörlüğünün sona erdirilmesi ne Kıbrıs Türk tarafı için ne de bizim için kabul edilebilir bir yaklaşım değildir. İlk günden son güne kadar da aynı tutumlarını sürdürdüler." ifadelerini kullandı.

"BİR YAKINLAŞMA OLSAYDI BAŞBAKANLARI BURAYA DAVET EDECEKTİK"

Cumhurbaşkanı Akıncı ve kendisinin Crans-Montana sürecinin "son konferans" olduğunu söylediğini aktaran Çavuşoğlu, bunun kayıtlara geçirildiği bilgisini verdi. Bakan Çavuşoğlu, Kıbrıs'ta bundan sonraki süreçte atacakları adımlarla ilgili soru üzerine konferansta bir yakınlaşma ışığı görmediklerini bildirerek, şunları kaydetti:

"Bir yakınlaşma olsaydı başbakanları buraya davet edecektik. Türkiye adına da Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım Bey gelecekti ve her zaman buraya gelmeye hazırdı ama onları buraya getirecek bir ortam oluşmadığı için de Genel Sekreter zaten açıklamasında da söylediği gibi (süreci) sonlandırdı. Dolayısıyla BM'nin iyi niyet parametreleri çerçevesinde bu müzakerelerin sona erdiğini Genel Sekreter'in kendisi de açıkladı. Bundan sonra atacağımız adımlarda hem Türkiye olarak kendi aramızda değerlendirmeler yapacağız hem de KKTC ile bugüne kadar olduğu gibi istişareler yapacağız. Hangi adımları atacağımıza o zaman birlikte karar vereceğiz."

BM GENEL SEKRETERİNDEN AÇIKLAMA

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Kıbrıs Konferansı'nın herhangi bir sonuca varılmadan sona erdiğini açıkladı.

Antonio Guterres, "Ne yazık ki bir çözüm mümkün olmamıştır ve konferans bu uzun süreli soruna bir çözüm getiremeden kapanmıştır" dedi. Guterres, yaklaşık 5 saat süren toplantının ardından yaptığı açıklamada, iki toplumun liderlerlerine teşekkürlerini ve takdirlerini iletip, adanın kuzeyindeki ve güneyindeki tüm Kıbrıslılar için en iyi dileklerini sunduğunu belirtti. Aynı zamanda garantör ülkeler ve AB'ye derin minnetlerini de sunan Guterres, iki tarafın pozisyonlarını yakınlaştırmak için her türlü çabayı gösteren BM Genel Sekreteri Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide başkanlığındaki BM ekibine de takdirlerini sundu.

İsviçre'deki Kıbrıs Konferansı 28 Haziran'da başlamıştı.

Kıbrıs müzakereleri Cumhurbaşkanı Akıncı'nın göreve gelmesinin ardından BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Eide'nin ara buluculuğunda Mayıs 2015'te yeniden başlamıştı.

Müzakereler, "Ekonomi", "Avrupa Birliği" , "Mülkiyet" , "Yönetim-Güç Paylaşımı" , "Toprak" ile "Güvenlik ve Garantiler " olmak üzere 6 temel başlıktan oluşuyordu. (AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 30 yorum
43 yıllık müzakere yetmedi mi? 82. İL KIBRIS'ın zamanı gelmedi mi?
@cangaripoglu41 güldürme beni dostum..unuttun galiba..eski camlar bardak oldu..şimdilerde verip kazanıyorsun..
@cangaripoglu41 gıbrısta hiçkimse bunu istemez
daha anlamadinizmi bu avrupanin her yerde parmagi var....lozan anlasmasi bitio...millet cirpino
Lozan antlaşmasının süresi yoktur.Bu aptallığa inan cahiller hala var.2023 e kadar akp sizi kandırıyor.Hala beyninizi çalıştıramıyor musunuz?Müslümansanız, dua edin iyiki rumlar antlaşmaya yanaşmadı.Kıbrıs elden gidiyordu.Rumlar antlaşmayı halkına söylüyordu.Akp bizden saklıyordu tavizleri.
@gurbetdeyim74 bi lozan gerzeği daha...
@voodoo2000 AYNEN..:))))
@gurbetdeyim74 bitince ne olacak.açıklarmısınız.yıllardır masal dinliyorsunuz.boğazdanmı geçemeyecekler,madenlerimi çıkaracaksınız,petrol kuyusumu açacaksınız.saçmalamayın be.
Çok şaşırtıcı gerçekten.Ayrıca bakanımızın kendi halkına yabancı medya kuruluşlarından daha sonra haberi vermesi de çok ilginç.Hasır altı edilmeye çalışılan şeyler var anlaşılan...
Olabilecek en iyi sonuç çıktı şükür. Gurtulduk bu rumlardan
rumla türk tarafı birleştiği zaman tabiki garantörlük ve asker çekme ortadan kalkacak.yoksa müzakere yapmanın ne anlamı var
Çok şükür uzlaşma yok. Anlaşılan oğlan evi kızımızı beğenmemiş. İnşallah bir daha görüşme imkanı bile olmaz. Madem hükumet yetkilileri bölgesel güç olduğumuzu söylüyorlar o zaman KKTC'yi 82. vilayetimiz yapsınlar. Atatürk yeni savaştan çıkan ve yeni bir devlet olduğumuzda hemi de bölgesel güç değilken HATAY'ı vatan topraklarına katmıştı. Anlayacağınız -Laf ile penir gemisi yürümüyor-, 'Halep orada ise arşında burada'. Hadi 70 arşın atlayalım, var mısınız?
KOMŞULARLA SIFIR SORUNDU. ŞİMDİ İSE DOST KOMŞU KALMADI. BU NASIL POLİTİKA KOMŞULARLA YAKA PAÇAYIZ.
@obalki rumlara verin kıbrısı diyorsun.
DOĞRU HER ŞEYİ YAPIYORSUNUZ ADALARI İŞGAL EDİYORLAR GÖRMÜYORSUNUZ,YÜK GEMİMİZE ATEŞ EDİYORLAR DUYMUYORSINUZ, UÇAKLARIMIZI TACİZ EDİYORLAR SESİNİZİ ÇIKARMIYORSUNUZ DE GİDİN LAN
avrupa rusya gazından kurtulması için israil gazının türkiye üzerinden avrupaya ulaşması lazım buda kıbrısın birleşmesi önemli allahtan rumlarda nasıl bir türk korkusu varsa türk askeri adadan tamamen çekilmeden anlaşma olmaz diyerek türkiye ye iyilik yaptılar çavuş oglunun böyle konuştuguna bakmayın her türlü tavizi vermeye hazır rumların sızdırdıgı belgeye göre çavuş oglu diyorki 3 seçimden sonra 15 sene sonra garantörlükten vazgeçtigimiz zaman askerleri tamamen çekececeklerinin garantisini veriyor belgeyi sızdıran rum tarafınıda bm temsilcisine şikayet ediyor zor durumda kaldık diye
Türkiye olarak kıbrısı rumlara bıraksak şımarık rumların istekleri bitmez, bu iş bir asır daha devam edecek gibi.
Bizi oraya sürüklediler. Kıbrıs elimizden alıp yunana vermek niyetindeler. Dik durmalı ve bir an önce artık bu tip oyalamalara fırsat vermeden KIBRIS'ımıza tam bağımsızlık kazandırmalıyız.
Hangi ülkeyle aramız iyi ?
ne garantÖrlüğü ne müzarekeri... mevcutu korumak en ideali, barış 1974 çıkarmasıyla sağlandı; O KADAR
Rumların derdi, Türk askeri varlığı ve garantörlük..Artık entegrasyon yani Türkiye ye bağlanma zamanı gelmiştir.. Askerve garantörlükten vazgeçemeyeceğimize göre.. KKTC Türkiye ye katılmalı..
boşuna bu çabalar bu devran böle gider..
birleşmiş milletlerin taraflara eşit mesafede olacağına iç inanmıyorum... neden acaba
Sayın Bakan ne uzatıyorsun.Bu adayı Abdülhamit ten nasıl aldılarsa geri almanın vakti geldi diye düşünürken,siz geri vermeye uğraşıyorsunuz.Kıbrıs harakatı yapıldığı zaman bütün silahların Marşal yardımıyla gelen köhne silahlarla kahramanlık gösternlerin ruhuna hakaret yapmayın.Siz değilmisiniz atamı-zın tapulu toprağından sandukasını alıp kaçanlar.En kötü yönetim sizden iyidir.
Insallah bu cozum hicbir zaman olmaz rumlarin amaci zaten turkleri adadan atmak. Kibrisi satamayacaksiniz
alalım gitsin ne lan bu
şu görüşmeleri Türkiye'de yapma şartı koyunda bakalım kimler katılıyor giren çıkan kim görsün vatandaş.
KARDEŞİM NİYE YORUYORSUNUZ KENDİNİZİ BİR GECE MECLİSTEN KARAR ÇIKAR KUZEY KIBRIS TÜRKİYE CUMHURİYETİ VİLAYETİ OLDU DE İŞ BİTSİN KİM NE YAPABİLECEK İŞTE O KADAR YAP VİLAYET İŞİ BİTİR RUMLAR YUNANLAR AĞZI AÇIK KALSIN BU HAKKIN VAR NE BEKLİYON BENCE 15 TEMMUZ GECESİ YAKIŞIR YAPIN BU İŞİ
yüzlerce yıl müzakere yapın siz Rumların istediklerini kabul etmediğinizde o müzakerelerden bir halt olmaz yanlızca görüntüde halkınızı oyalarsınız o kadar olanağa Sahip Rum tarafı var masada birde Türk tarafının durumu ortada adamlar neden pazarlık yapıp anlaşsınlar ya istediğimi kabul edersin yada kalk masadan ben nasıl olsa istediğimi alıyorum derler olan Türk tarafına oluyor ya Ada nın Türk tarafını Türkiye nin eyaleti gibi yapıp bütün dış işlerini halledeceksiniz ticaret hariç onunda şartlarını halk kendileri belirleyecek sizde petrol doğalgazaramalarında hak sahibi olacaksınız
yaşadığının farkında olabilecek devletler siz teklifinizi yaparsınız kabul edip etmemek onlara kalmış ama böylelikle KKTC de bazı devletler tarafından tanınmış olacaktır dost kardeş devletlere teklif yapılır bakın o zaman KKTC nin ticareti gelişmeye başladımı işsizlik düşmeye başladımı kim kimle anlaşmak için çaba sarfedecek
Diğer Haberler