'Suriye meselesinde Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız'

Trump'ın Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson, "Suriye meselesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir." dedi.

'Suriye meselesinde Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız'

ABD Başkanı seçilen Donald Trump'ın Dışişleri Bakanı adayı " Rex Tillerson, Trump tarafından aday gösterildikten sonra ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesinde senatörlerin dış politika ile ilgili sorularını yanıtladı.

Suriye’de yaşanan iç savaş sonrasında Ortadoğu’da ABD’nin “liderliğinin” bittiği yönündeki bir soruya cevap veren Tillerson, ABD’nin bölgede tekrar söz sahibi olabilmesi için “müttefikleriyle ve dostlarıyla” tekrar çalışması gerektiğini söyledi.

Tillerson, “Atmamız gereken ilk adım bölgedeki geleneksek müttefiklerimiz ve dostlarımızla tekrar çalışmak olmalıdır. Tekrar geri döndüğümüzü onlara gösterip bir planımızın olduğunu anlatmalıyız. Şu anda bulunduğumuz noktada hiçbirşey yapamayız.” dedi.

Suriye’de, Türkiye, Rusya, ve İran’ın politikalarının önemli bir yeri olduğunu belirten Tillerson şunları kaydetti:

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir. Bölgede ABD’nin eksikliğinde kaygılandı ve yüzünü Rusya’ya döndü. Rusya kalıcı bir müttefik değildir. Rusya’nın kalıcı bir müttefik olmadığını açıkça göstermek gerekiyor. Türkiye'nin müttefiki ABD’dir."

Tillerson, bölgede atılması gereken ikinci adım olarak ise Suriye’de DEAŞ’a karşı mücadele etmek gerektiğini söyledi. Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın gitmesi gerektiğini belirten Tillerson, DEAŞ’la mücadele ve Esad’a karşı mücadele etmenin bazı noktalarda çatıştığını kaydetti.

Rex Tillerson, “Esad’dan sonra ne geleceğine karar vermeliyiz.” diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
o zaman tekrar esad mı diyeceksiniz yoksa deccal esed mi yoksa ypg nin başı salih müslimi sarayınızda ağırlayıp muhabbet mi edeceksiniz yoksa terör örgütü lideri olarak arama ve yakalama emri mi çıkartacaksınız. Hangi erdoağan ile çalışacaksınız? Bizde bi kaç farklı versiyonu varda ((:
ne kadar doğru bir Bop projesi yaptılar bu Türkiye hariç başkalarının çıkarını gözetmek için hani müttefiklik birilerinin 100 yıllık hayalini ABD nin bile olmayan bir hayalin peşinden koşmak müttefikliğe sığar mı Türkiye senelerce Nato nun ön cephesi oldu ama nedense Nato dan sözde müttefiğimiz olan ülkeler Türkiye güçsüz olsun diye ya terör örgütlerini kullandı yada siyasi baskı yapıldı boyuna müttefik olmak demek müttefiğiniz olan ülke veya ülkeleri korumak demektir ama biz bunu senelerdir göremedik Suriye de halada göremedik
Lan ne müttefiki her seferinde kuyumuzu kazdınız. Sen kalk okyanusötesinden gel bizim coğrafyada söz sahibi ol. Burda bile aklını kullanan samimiyetsizliğinizi anlar. Kan emiciler...
en başa dönelim tekrar aynı yalanlarla türkiyede darbe yapalım fetöyü getirelim güneyde akdenize açılan kürt koridoru kuralım demek istiyorlar aynı şeyleri düşünüp aynı hatalara düşene deli derler avrupada amerikada ingilterede en başa dönelim türkiyeyle iyi ilişkiler içinde olalım demelerinin nedeni bu tamamen duygusal :)
Diğer Haberler