Suriye operasyonunun ardından Putin'den ilk hamle

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy, düzenlenen bu saldırının ardından Suriye ve diğer ülkelere S-300 hava savunma sistemleri sevkiyatının yeniden gündeme gelebileceğini söyledi.

Suriye operasyonunun ardından Putin'den ilk hamle

Rudskoy, "Eldeki verilere göre saldırıda toplam 103 seyir (cruise) füzesi kullanıldı. Büyük oranda Sovyet üretimi hava savunma komplekslerinden oluşan Suriye hava savunma sistemleri, hava ve deniz bazlı füzelere başarıyla karşılık verdi ve 71 seyir (cruise) füzesini önledi" dedi.

Suriye'nin Batı'nın saldırısını 30 yılı aşkın bir süre önce SSCB'de üretilen hava savunma sistemleriyle püskürttüğüne dikkat çeken Rudskoy, bunun için S-125, S-200 hava savunma sistemlerinin yanı sıra Buk ve Kvadrat sistemlerinin kullanıldığını kaydetti.

Rudskoy, saldırıda hedef alınan hava üslerinin zarar görmediğinin altını çizerek şunları söyledi: "Objektif kontrol verilerine göre Duvali hava üssüne 4, Dumayri hava üssüne 12, Bley hava üssüne 18, Şayrat hava üssüne 12 füze fırlatıldı. Bu füzelerin tamamı imha edildi."

'HUMUS'TAKİ TESİSLER KISMEN ZARAR GÖRDÜ'

Rudskoy, Suriye'nin kimyasal programı kapsamında kullanıldığı öne sürülen Humus'taki tesislerin saldırı sonucunda kısmen zarar gördüğünü bildirdi.

'RUS SİSTEMLERİ DEVREYE SOKULMADI'

Rus hava savunma sistemlerinin bulunduğu bölgeye hiçbir füzenin gelmediğini de kaydeden Rudskoy, bu nedenle Rus sistemlerinin devreye sokulmadığını vurguladı.

'SURİYE VE DİĞER ÜLKELERE S-300 SEVK EDEBİLİRİZ'

Diğer taraftan Rudskoy, düzenlenen bu saldırının ardından Suriye ve diğer ülkelere S-300 hava savunma sistemleri sevkiyatının yeniden gündeme gelebileceğini söyledi.

Rudskoy, "Birkaç yıl önce bazı Batılı partnerlerimizin yoğun talebi üzerine Suriye'ye S-300 sistemleri sevk etmekten vazgeçtik. Ancak yaşanan bu gelişme ışığında, bu konuyu yeniden gündeme alabiliriz. S-300'leri sadece Suriye'ye değil, diğer ülkelere de sevk edebiliriz" diye konuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 14 yorum
Adam vururum dedi, füzeler hazır dedi vurdu. Sen hâlâ yok s-300, yok kıl yün. Rusya'nın politika da aynı bizimkisi gibi. Kimse gücümüzü test etmesin, şiddetle kınıyoruz vs. Bizim de maşallahımız var zaten, dün rusya müttefikimiz bugün amerika haklı. Anlayan bir zahmet bana da anlatsın çünkü artık beynim almıyor.
kimse muttefikimiz degil.anerika ypg ile Hareket edince rusyaya yakinlaştık sonra esedin yaptigi kimyasal katliam son derece zalimce oldugu icin amerikanin esada cevap olarak fuze yollamasini uygun gorduk.gercekte ne amerika ne rusya hicbiri dostumuz degil okey
Hiç bir füze savunma sistemi yüzde yüz başarı ile hedefleri yok edemez..
@redsmoke merak etme kimse anlamıyor
sanırım rusların ekonomisi savaşa girmek için yeterli değil.yada çin ve kore den yeterli destek alamadılar.abd geldi vurdu gitti.ruslar savunmaya geçecek de peh peh peh.bunlar varya hepsi danışıklı dövüş.iran da vır vır ötüyo başka icraat yok.adamlar it dalaşı yapıyo olan bizim ekonomiye oluyo.abd ye ab ye güven olmaz eyvallah da ruslara hiç güven olmazmış.allah korusun bir savaşta müttefik olsak ilk ruslar satar.bu nasıl bir geri vitestir. abd:vururum rusya:sıkıyosa vur abd vurur. rusya:sıkıyosa vur. yanlış anlaşılmasın ne rus nede abd sempatizanı değilim.fakat bunlar hep böyle yapıyorlar.
Ohh hayırlı işler. Bakıyorum işler açıldı Rusya?
Burada yazanlar ne umuyorlar ki? Suriyeye füze atılması Rusya'nın umurunda mı sanki? Gidip abd gemilerini mi vuracak suriyeye roket attılar diye. Rus askerine zarar vermiş abd hayır! bitti gitti. Şimdi dünyanın savunma sistemini satarlar bölge ülkelerine... Ayrıca esad'ı korumanın karşılığını da fazlasıyla alıyorlardır emin olun :)
RUSYA İRAN KARŞILIK VERMELIYDI
AYNEN RUSYA UMRUNDA DEGIL
millete yalan haber yapmayın nereyi vurmus füzeler hepsini indirdi hava savunma sistemleri adamlar dalga geciyo eglenıyolar
Esadın kimyasal bomba kullandığını düşünmüyorum, abd ve ingilterenin oyunu olduğunu düşünüyorum, Rusyaya da helal olsun, suriyeyi satmadı, kendi çıkarları doğrultusunda müttefikini savundu. hatta bunu miladdan önce ürettiği S150 lerle yaptı. Birde s800 leri var bu heriflerin. Doğru veya yanlış başından beri aynı politika izleyen rusya tek başına meydan okudu. Ruslar türkler için tehlikeli bir ülke, fakat abd ve ingiltere dünyanın kötülük kaynağı olduğunu düşünüyorum, ve denize düşen yılana sarılır hesabı rusyayı haklı buluyorum.
Rusya nın ambargolardan dolayı ekonomisi bozuk onun için karşı saldırıya geçemiyor
Dünyanın lider ABD Dünyanın en büyük teröristi de ABD, yok Rusya yok Türkiye başlarında iki çapsız bol palavra dünya Amerika'yımı tutar yoksa Rusya'yı mi ne oldu İngiltere Fransa hemen Amerika'nın yanında oldu RTE gibi dün kara dediğine bugün beyaz diyen tutarsız birine kim inanır, Putin ile elle verdiler oynuyorlar bakalım, bizimkinin sonu bellidir Putine ne olur belli değil
Bu adım bizim de aleyhimize... Suriye'ye yerleştirilecek S 300 füzeleri bizim için de tehdit anlamı taşır. Yarın ne olacağını kimse bilemez?
Diğer Haberler