HABER
DÜNYA HABERLERİ

Suriye ordusu: Ateşkes sona erdi

Terör örgütlerinin Rusya ve ABD'nin yaptığı ateşkes anlaşmasının hiçbir hükmüne riayet etmediğini belirten Suriye ordusu, ateşkes rejimine son verildiğini açıkladı.

Suriye ordusu: Ateşkes sona erdi

Suriye Ordusu tarafından yapılan açıklamada, Suriye'de bayramdan itibaren başlayan ateşkesin sona erdiği duyuruldu.

Sputnik Türkiye'nin bildirdiğine göre, Suriye ordusundan yapılan açıklamada, teröristlerin ateşkesin başladığı 12 Eylül'den bu yana 300'den fazla ihlal gerçekleştirdiği kaydedildi. Ordunun ateşkesin sona ermesinin ardından da terörle mücadeleye devam edeceğinin altı çizildi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve ABD'li mevkidaşı John Kerry, 9 Eylül'de Cenevre'de yaptıkları görüşmenin ardından Suriye'de ateşkes kararı alındığını açıklamıştı. 12 Eylül'den itibaren uygulamaya konan ateşkes rejimi, tarafların karşılıklı suçlamaları nedeniyle sağlıklı şekilde uygulanamamıştı.

Ateşkes sürerken ABD öncülüğündeki koalisyon bombaladı, 100 Suriye askeri öldü

ABD öncülüğündeki koalisyon uçakları, ateşkesin devam ettiği 17 Eylül'de Suriye'nin Deyr Ez Zor şehrindeki mevzilerini bambaladı.

Saldırıda Suriye'nin 100'ün üzerinde askerinin öldüğü, yüzlerce askerinin de yaralandığı ortaya çıkmıştı. Saldırıdan sonra, ABD, saldırının 'yanlışlıkla' yapıldığını açıkladı. Rusya'dan yapılan açıklamada ise, saldırının ABD'nin IŞİD'e yardım ettiğinin açık bir göstergesi olduğu ifade edildi. Saldırıya uğrayan Suriye askerleri, bölgede bulunan IŞİD'le çatışma halindeydi. ABD ve müttefiklerinin saldırısından hemen sonra ilerlemeye başlayan IŞİD, Suriye Ordusu'na üstünlük sağlayarak birkaç mevzi kazanmış, ardından bir Suriye jetini düşürmüştü.

Kerry'den "ateşkes" açıklaması

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye ordusunun "7 günlük ateşkes bitti" açıklamasına tepki göstererek, "İlk olarak medyaya konuşmak yerine bu anlaşmayı müzakere edenlerle konuşsalar daha iyi olurdu." dedi.

Kerry, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile New York'ta düzenlediği basın toplantısında Suriye'deki ateşkese ilişkin soruyu cevapladı.

"Suriye ordusu 7 günlük ateşkesin bittiğini açıkladı, ateşkes başarısız mı oldu?" şeklindeki soruya şu cevabı verdi:

"Bu 7 gün, sakin ve insani yardımların ulaştırıldığı günler olmadı. Dolayısıyla onlar (Suriye ordusunun) ilk olarak medyaya konuşmak yerine bu anlaşmayı müzakere edenlerle konuşsalar daha iyi olurdu. Bence sahneye oynamayı bırakmanın ve insani yardımların yerlerine ulaştırılması için gerçek bir şeyler yapmanın zamanı gelmiştir. İnsani yardımlarla ilgili daha henüz bugün bir hareketlilik görüyoruz, bakalım ne aşamadayız ve onlarla bu yardım işinin nasıl ilerleyeceğini konuşmaktan memnuniyet duyuyoruz."

12 Eylül Pazartesi başlayan ve 7 gün süreceği belirtilen ateşkes anlaşmasının daha sonra ABD ile Rusya arasındaki görüşmeler sonucunda 2 gün daha uzatıldığı açıklanmıştı.

Rusya: Başarısızlığın sebebi, ABD ve sözde 'ılımlı' gruplar

Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'de ateşkesin başarısız olmasının sorumlusu olarak sözde 'ılımlı' grupları ve ABD'yi sorumlu tuttu. ABD'nin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmediğinin vurgulandığı açıklamada, sözde 'ılımlı' grupların El Nusra ile birlikte ortak hareket ederek yeni saldırılara hazırlandıklarına dikkat çekildi.

(HM/AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
suudi arabistan ve abd işid destekçisidir. suudileri yok edin dünya düzelecektir..
körle yatan şaşı kalkar. abd pkk ile işbirliği yapa yapa iyice pkkya benzedi. barış diye ağla sonra git bombala.
çok kapsamlı bir dünya savaşı çok yakındır...hemde çok..
suriyede saflar iyice sıklaşıyor inşallah düşündüğüm gibi olmaz ama daha çok masum ölecek suriyede herkes birşeyler koparmak peşinde iran rusya bir tarafta abd israil bir tarafta olası bir kızışmada ortadakilerin canı fena yanacak gibime geliyor
abd akdenıze uzanan bır kurd devletı kurma pesınde her seyı goze almıs
Diğer Haberler